Mittatappi standardi OD, ruostumaton
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
OD-reikämittatapit ovat mekaanisia kaksipistemittareita erittäin korkeisiin vaatimuksiin. Karkaistu mittahylsy. Rei’ille 3–100 mm. Mittahylsyn kautta tapahtuva keskitys ehkäisee kallistumisvirheitä ja varmistaa siten maksimaalisen tarkkuuden käyttäjästä riippumatta. Kääntöpisteen etsiminen jää pois. Näytöksi voidaan käyttää mittakelloja ja hienomittakelloja, joiden tapin halkaisija on 8 h6.
- Toistotarkkuus 1 µm.
- Vankka ja luotettava.
- Mahdollisimman lyhyt mittausaika ja maksimaalinen mittaustarkkuus.
- Kierreliitäntä tappi / pidin M10×1.
Ruostumattomasta teräksestä valmistettu mittahylsy korroosiota vastaan.
Käyttötiedot
Rei’ille 3–100 mm. Laadunvarmistukseen sarjatuotannossa manuaalisessa ja automaattisessa mittauksessa.
Toimitussisältö
Mittahylsy, jossa on kaksi radiaalisesti liikkuvaa kovametallista mittakärkeä 180° kulmaetäisyydellä.
Erikoistarvikkeet
Hienomittakello nro 434674, induktiivinen hienomittakello nro 434671, vasenkätinen mittakello 434807 koko 10, digitaalinen mittakello 434322, mittatappien pidin nro 435160. Asetusrenkaat nro 484030. Mittasyvyyden jatkeet, kulmakappaleet ja syvyysvasteet pyynnöstä.
Huomautus
Ilmoita tilauksen yhteydessä lisäksi tarkat reikätoleranssit, esim.:
Nro 435154 koko 6–12 10H7,
Nro 435154 koko 6–12 10 + 0,15 / − 0,01,
Nro 435154 koko 6–12 9,990 / 10,15.
Hienomittakelloja käytettäessä tarvitaan lisäksi jatke nro 434920 koko 10 tai mittakärki nro 434900 koko 16.
- Mittatapit suurille rei’ille (jopa ⌀ 500), urille ja loville sekä kolmipisteversiona pyynnöstä.
- Toleranssialue 10 µm tai hienosovite laatu 5 ja hienompi pyynnöstä.
- Mitta-alue > 0,2 mm pyynnöstä.
- Mitta-koskettimet suuremmalla säteellä sekä rubiini-, keraami- ja DLC-pinnoitteisina.
Tekniset tiedot
| Kalibrointi | C4 |
|---|---|
| Tuotetyyppi | Reiänmittatappi, mittapää |
| Toistotarkkuus | 1 µm |
| Hylsymitta h | 33 mm |
| Mittausvoima | 2 N |
| Etumitta h | 4 mm |
| Toleranssialue | X; U; V; T; B; S; P; R; N; M; JS; K; J; H; A; G; F; FG; EF; E; D; C; CD; ZC; ZB; Z; ZA; Y; X; U; V; T; B; S; P; R; N; M; JS; K; J; H; A; G; F; FG; EF; E; D; C; CD; ZC; ZB; Z; ZA; Y; X; U; V; T; B; S; P; R; N; M; JS; K; J; H; A; G; F; FG; EF; E; D; C; CD; ZC; ZB; Z; ZA; Y |
| Laatu | HOA006576 |
| Nimellismitta | 60–80 mm |
| Materiaali | Jaloteräs, INOX |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 435155 |
|---|---|
| EAN | 2050001951106 |