Mittaustappi, standardi OD
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
OD-reikämittaustapit ovat mekaanisia kaksipistemittareita erittäin vaativiin käyttökohteisiin. Karkaistu mittaholkki. Rei’ille 3–100 mm. Mittaholkin kautta tapahtuva keskitys ehkäisee kallistusvirheitä ja varmistaa siten maksimaalisen tarkkuuden käyttäjästä riippumatta. Kääntöpisteen etsintä jää pois. Näyttönä voidaan käyttää mittakelloja ja hienomittakelloja, joiden tapin halkaisija on 8 h6.
- Toistotarkkuus 15m.
- Vankka ja luotettava.
- Mahdollisimman lyhyt mittausaika ja maksimaalinen mittaustarkkuus.
- Kierreyhteys tappi / pidin M10×1.
Käyttötiedot
Rei’ille 3–100 mm. Laadunvarmistukseen sarjatuotannossa manuaalisessa ja automaattisessa mittauksessa.
Toimitussisältö
Mittaholkki, jossa kaksi säteittäisesti liikkuvaa kovametallista mittakärkeä 180° kulmaetäisyydellä.
Erikoislisävarusteet
Hienomittakello nro 434674, induktiivinen hienomittakello nro 434671, vastapäivään käyvä mittakello 434807 koko 10, digitaalinen mittakello 434322, mittaustappien pidin nro 435160. Säätörenkaat nro 484030. Mittaussyvyyden jatkeet, kulmakappaleet ja syvyysvasteet pyynnöstä.
Huomautus
Ilmoita tilauksen yhteydessä lisäksi tarkat reikä-toleranssit, esim.:
Nro 435154 koko 6–12 10H7,
Nro 435154 koko 6–12 10 + 0,15 / − 0,01,
Nro 435154 koko 6–12 9,990 / 10,15.
Hienomittakelloja käytettäessä tarvitaan lisäksi jatke nro 434920 koko 10 tai mittakärki nro 434900 koko 16.
- Mittaustapit suurille rei’ille (jopa ⌀ 500), upotuksille ja urille sekä kolmipisteversiona pyynnöstä.
- Toleranssialue 10 µm tai hienosovitus laatu 5 ja sitä hienompi pyynnöstä.
- Mitta-alue > 0,2 mm pyynnöstä.
- Mittakoskettimet suuremmalla säteellä sekä rubiini-, keraami- ja DLC-pinnoitteisina.
Tekniset tiedot
| Kalibrointi | C4 |
|---|---|
| Tuotetyyppi | Reikämittatappi, mittapää |
| Toistotarkkuus | 1 µm |
| Hylsymitta h | 20 mm |
| Mittausvoima | 2 N |
| Etumitta h | 3.5 mm |
| Toleranssialue | X; Y; V; U; B; T; S; P; R; N; M; K; J; JS; H; A; G; F; FG; EF; E; D; CD; ZC; C; ZB; ZA; Z; X; Y; V; U; B; T; S; P; R; N; M; K; J; JS; H; A; G; F; FG; EF; E; D; CD; ZC; C; ZB; ZA; Z; X; Y; V; U; B; T; S; P; R; N; M; K; J; JS; H; A; G; F; FG; EF; E; D; CD; ZC; C; ZB; ZA; Z |
| Laatu | HOA006576 |
| Nimellismitta | 30–40 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 435154 |
|---|---|
| EAN | 2050001677235 |