SUMOCHAM peruselementti sylinterivarsi DCN R 12×D 10
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Malli
SUMOCHAM-porajärjestelmä vaihdettavalla kärjellä erittäin tehokkaaseen reikien koneistukseen vaihdettavilla leikkuusärmilllä.
Ainutlaatuinen puristusmekanismi teräpalojen kätevään kiinnitykseen ilman erillistä kiristysruuvia.
Monipuolinen materiaalinkäyttö kattavan teräpalavalikoiman ansiosta.
Optimaalinen työkalun vakaus samanaikaisesti spiraalimaisilla jäähdytyskanavilla suureen pyörintätarkkuuteen ja porareiän mahdollisimman pieneen aksiaaliseen siirtymään.
Muita saatavilla olevia malleja: peruselementti pyöreällä varrella, peruselementti porareikien viisteiden työstöön viisterengasta käytettäessä, peruselementti erityisesti monikarasorveihin, pitkäsorveihin ja tuotantosorveihin.
Toleranssiluokka: IT8-IT9, pyörintätarkkuus: 0,03 mm.
Käyttötiedot
Teräpalojen kanssa nro 231740 – 231790.
Toimitussisältö
Runko sis. asennusavaimen teräpaloille.
Huomautus
- Valitse aina strategia, jossa on keskisuuret lastuamisnopeudet ja suuret syöttöarvot.
- Ei pikasyöttöä eikä karan pyörimissuunnan muutosta paluuliikkeen aikana.
- Kun poraussyvyys on alkaen 8 × D, vaaditaan aloitusreikä vähintään 1,5 × DC
samalla leikkuusärmägeometrialla. - Kupertuneiden/koverien pintojen esiporaus: kaarevuussäde > 15 × DC vaaditaan syötön pienentämiseksi jopa 50 %.
- Poikittaisporatuissa rei’issä suurin sallittu halkaisija on 1/4 nimellisestä ytimen halkaisijasta DC.
- Pakettireiät edellyttävät vakaita olosuhteita työstukappaleen elementtien välisten rakojen pienentämiseksi.
- Reikien vinot sisään- ja ulostulot enintään 7° kallistuksella voidaan tehdä pienennetyllä syötöllä (noin 20–30 %).
- Nimeämiskäytäntö 8 × D: DCN [koko]-[L1]-[⌀DS]A-[L/D]
- Nimeämiskäytäntö 12 × D: DCN [koko]-[L1]-[ØDS]R-[L/D]
Esimerkki:
Nro 231715 6 DCN 060-048-12A-8D
:Nro 231720 8 DCN 080-096-12R-12D
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Vaihtopala-/kääntöteräporat |
|---|---|
| Kiinnitys | Sylinterimäinen varsi |
| Pituus xD | 12×D |
| Sisäinen jäähdytys | kyllä |
| Porakäyttö | kovera; Kupera; viistoporaus; Pakettiporaus |
| Halkaisija-alue dc | 10 - 10.4 mm |
| Terien lukumäärä z | 2 |
| Varren halkaisija ds | 16 mm |
| Varren pituus ls | 48 mm |
| Sarja | SUMOCHAM; SUMOCHAM; SUMOCHAM |
| Sarja | SUMOCHAM; SUMOCHAM; SUMOCHAM |
| Porakäyttö | kovera; kupera; poikittaisporaus; pakettiporaus |
| Iscar -artikkelinimike | DCN 100-120-16R-12D |
| Valmistajan merkintä | DCN 100-120-16R-12D |
| Varren tyyppi | Lieriövarsi.; Lieriövarsi.; Lieriövarsi. |
| Ohjausporanterä tarvitaan | kyllä, ohjausporanterä |
| Kiinnitysuran pituus lc | 121.8 mm |
| Ulkonemispituus l1 | 120 mm |
| Varren malli | Sylinterimäinen varsi |
Media
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G23172010 |
|---|---|
| EAN | 7291075297034 |