Momenttiavain, perusyksikkö ilman pistotyökalua
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Käytännöllinen ja erittäin kompakti, yksivartinen momenttiavain, säädettävissä asteikon avulla ja automaattisella laukaisulla. Erittäin korkea toistotarkkuus, koska käytetään yksinomaan ensiluokkaisia materiaaleja ja samalla painejouset ja muut kulutusosat valitaan ja esikäsitellään erittäin huolellisesti. Räikkäpää on käännettävissä oikea- ja vasenkiristyksen välillä.
Erittäin mukava ja tarkka halutun vääntömomentin säätö selvästi kuultavan ja tuntuvan ”klik”-äänen ansiosta.
Perusosa, jossa pisteliitäntäneliö (ilman pistetyökalua). Sopivat pistetyökalut nro 657582–657950.
Mittayksiköt: Nm
Piirustustiedot
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistetyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty pistemitta
l3 = vipuvarren pituus sisältäen tehtaalla asetetun kalibrointipistemitan
L4 = pistetyökalun pistemitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Momenttiruuvimeisseli laukeaa ”signaalilla” (selvästi kuultava ja tuntuva) ja on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Käyttötiedot
Keskikokoisille ja suurille malleille.
Huomautus
Kalibrointi on mahdollista vain oikealle kiristettäessä.
Vääntömomentin taattu mittaustarkkuus pätee vasta kalibroidulta momenttialueelta standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Tarkkuus
Ilmoitetusta arvosta vain oikealle kiristettäessä: ±3 %
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Käytännöllinen ja erittäin kompakti, yksivartinen momenttiavain, säädettävissä asteikon avulla ja automaattisella laukaisulla. Erittäin korkea toistotarkkuus, koska käytetään yksinomaan ensiluokkaisia materiaaleja ja samalla painejouset ja muut kuluvat osat valitaan ja esikäsitellään erittäin huolellisesti. Räikkäpää on vaihdettavissa oikea- ja vasenkätisen kiristyksen välillä.
Erittäin mukava ja tarkka halutun vääntömomentin säätö selvästi kuuluvan ja tuntuvan "klik"-äänen ansiosta.
Perusosa, jossa pistöneliö (ilman pistotyökalua). Sopivat pistotyökalut nro 657582 − 657950.
Mittayksiköt: Nm
Leikkausarvot
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimeen säädetty pistomitta
l3 = vipuvarren pituus sis. tehtaalla asetetun kalibrointipistomitan
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminto
Momenttiruuvimeisseli laukeaa "signaalilla" (selvästi kuuluva ja tuntuva) ja on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Käyttötiedot
Keskikokoisille ja suurille malleille.
Huomautus
Kalibrointi on mahdollista vain oikealle kiristettäessä.
Taattu vääntömomentin mittaustarkkuus on voimassa vasta kalibroidulta momenttialueelta DIN EN ISO 6789:n mukaisesti.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O1; O1; O1 |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 549 mm |
| Asteikon jako 1 viiva = | 2 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Maksimivääntömomentti | 320 Nm |
| Hetkellinen aikaväli | 60–320 Nm |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±3 % |
| Palaute | laukaiseva |
| Vaihdettava näyttö | Nm; Nm; Nm |
| Laukaisuarvon asetus | säätöasteikolla |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | pistetyökaluille (nelikiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkiristys |
| Lokitettavat tiedot | ei |
| Mittaustekniikka | mekaaninen |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | analoginen |
| Kokonaispituus l | 596 mm |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 524 mm |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyenliikkeinen laukaisu |
| Pidin pistotyökaluille | 14×18 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Työnnettävä työkalu |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 25 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 656055 |
|---|---|
| EAN | 4045197302298 |