Elektroninen momenttiruuvimeisseli
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Tarkkuus
Vääntömomentti: myötä- ja vastapäivään: ±2 %. Kääntökulma: ±° mittausalueella 100°:een asti, ± % mittausalueella 100°:sta alkaen.
Rakenne
- Näyttö: Suuri, kontrastikas taustavalaistu 1,3" TFT-näyttö vakaalla katselukulmalla ja kaksoisasteikolla sekä kääntyvällä näytöllä, jotta näyttö on helppo lukea sovelluksesta riippumatta. Akku- ja muistisymboli. Vääntömomentti ja kääntökulma voidaan nähdä samanaikaisesti.
- Näyttötila: Peak (huippuarvo) ja Track (seuranta).
- Tilat: vääntömomenttia näyttävä; vääntömomentilla laukeava; kääntökulmalla laukeava; vääntömomentilla laukeava kääntökulman valvonnalla; kääntökulmalla laukeava vääntömomentin valvonnalla. Jopa 100 yksittäistä ruuvinvääntötapausta voidaan ohjelmoida. Toistuvat ruuvinvääntötapaukset voidaan koota etenemissuunnitelmaksi (enintään 10 etenemissuunnitelmaa, kussakin enintään 10 ruuvinvääntötapausta). Ruuvinvääntötapaukset ja etenemissuunnitelmat voidaan ohjelmoida suoraan avaimessa.
- Muistitila: 1000 mittausarvoa aikaleimalla (sis. päivämäärä ja aika).
- Dataliitäntä: Mahdollinen USB-C:n kautta. Tiedot voidaan viedä .csv-tiedostona.
- Salasanasuojaus: voidaan käyttää suojaamaan valikkoa luvattomalta käytöltä (pääsalasana) sekä lukitsemaan ruuvinvääntötapaukset ja etenemissuunnitelmat. Lisäksi voidaan asettaa, saako työskentely jatkua virheellisen ruuvinväännön jälkeen vain, jos salasana syötetään.
- Varoitussignaalit ovat haptisia (värinä), optisia (värinmuutos näytössä, kaikista tiloista selvästi näkyvä 360° LED-rengas "liikennevalotoiminnolla") ja akustisia (summeri, äänimerkki). Ennakkovaroituksen ajankohta voidaan asettaa yksilöllisesti. Haptiset ja akustiset varoitussignaalit voidaan kytkeä pois päältä haluttaessa.
- Kotelointiluokka IP40
- 2K-kahva momenttiavaimessa/kulmamittarissa tarjoaa erityisen hyvän ergonomian ja suuren voimansiirron.
- Kestää öljyä, rasvaa, polttoaineita, jarrunestettä ja Skydrolia (palonkestävä hydraulineste).
- Kielet: saksa, englanti, espanja, italia, ranska.
- Tehdasasetukset: Tehdasasetusten palautus on mahdollista.
- Näyttö ohjelmistoversiosta sarjanumeron, kuormituslaskurin ja kalibrointipäivämäärän kanssa.
- Kalibrointimuistutus: kuormituskertojen jälkeen.
- Mittayksikkö: cNm, Nm, lbfft, lb in.
Toimitussisältö
USB-C-datakaapeli, 1 kaupallinen litiumioniakku tyyppiä 18650 3,6V/3 400 mAh (voidaan ladata suoraan työkalussa USB-C-pistokkeen kautta). Mukana tukeva muovikotelo.
Huomautus
Sopivia vara-akkuja on saatavana numerolla 081574 koko 3500. 4 akun laturi voidaan toimittaa lisävarusteena numerolla 081590 koko 4ULTRA.
Toiminto
IP40: Suojaus vierasesineiden tunkeutumista vastaan, joiden ⌀ > 1 mm, mutta työkalut ja johdot tulee pitää etäällä; lisäksi ei suojaa vettä vastaan.
Käyttötarkoitus
Käyttötarkoitus
- Ruuveja tai muttereita varten hallittuun kiristämiseen ja avaamiseen.
- Vasen- ja oikeakätiseen kiristykseen.
- Teolliseen käyttöön.
- Anna laitteen seistä vähintään 30 minuuttia, jotta se mukautuu huonelämpötilaan.
- Käytä työkalua vain, jos seisot tukevasti ja sinulla on riittävästi liikkumatilaa.
- Pidä kahva puhtaana. Puhdista, jos se likaantuu, ja ennen käyttöä.
- Tarkista ennen käyttöä, että työkalu on teknisesti virheetön ja käyttöturvallisessa kunnossa.
- Käytä sitä vain teknisesti virheettömässä ja käyttöturvallisessa kunnossa.
- Älä käytä sitä putoamisen tai törmäyksen jälkeen ennen täydellistä tarkastusta ja kalibrointia.
- Käytä sitä ainoastaan yhdessä pistotyökalujen kanssa, joiden muoto ja rakenne tekevät niistä sopivia.
- Kalibroi ja säädä se säännöllisesti.
- Peitä aina käyttämättömät liitännät.
Sopimaton käyttö
- Vältä tärinää, nykiviä liikkeitä, ravistelua ja iskuja.
- Älä ylitä momenttiruuvinvääntimen, pistotyökalun tai ruuviliitoksen suurinta vääntömomenttia.
- Älä käytä työkalua iskutyökaluna äläkä heitä sitä.
- Avaa kotelo vain akkukannen kohdalta akun vaihtoa varten.
- Älä käytä räjähdysvaarallisilla alueilla.
- Älä altista valaisinta voimakkaalle lämmölle, suoralle auringonvalolle, avotulelle tai nesteille.
- Ei saa käyttää ulkona tai tiloissa, joissa on korkea ilmankosteus.
- Älä tee omatoimisia muutoksia.
- Älä asenna komponentteja, jotka eivät täytä spesifikaatioita.
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Tarkkuus
Vääntömomentti: myötä- ja vastapäivään: ±2 %. Kääntökulma: ±° mitta-alueella 100° asti, ± % mitta-alueella 100° alkaen.
Rakenne
- Näyttö: Suuri, kontrastikas taustavalaistu 1,3" TFT-näyttö vakaalla katselukulmalla ja kaksinkertaisella asteikolla sekä kääntyvällä näytöllä, jotta näyttö on helppo lukea käyttötilanteesta riippumatta. Akku- ja muistisymboli. Vääntömomentti ja kääntökulma voidaan nähdä samanaikaisesti.
- Näyttötapa: Peak (huippuarvo) ja Track (seuranta).
- Tilat: Vääntömomenttia näyttävä; vääntömomentilla laukeava; kääntökulmalla laukeava; vääntömomentilla laukeava kääntökulman valvonnalla; kääntökulmalla laukeava vääntömomentin valvonnalla. Jopa 100 yksittäistä ruuvaustapausta voidaan ohjelmoida. Toistuvat ruuvaustapaukset voidaan koota prosessikaavioksi (enintään 10 prosessikaaviota, kussakin enintään 10 ruuvaustapausta). Ruuvaustapaukset ja prosessikaaviot voidaan ohjelmoida suoraan avaimessa.
- Muistitila: 1000 mittausarvoa aikaleimalla (sis. päivämäärä ja aika).
- Dataulostulo: Mahdollinen USB-C:n kautta. Tiedot voidaan viedä .csv-tiedostona.
- Salasanasuojaus: voidaan käyttää suojaamaan valikkoa luvattomalta käytöltä (master-salasana) sekä turvaamaan ruuvaustapaukset ja prosessikaaviot. Lisäksi voidaan asettaa, saako työstö jatkua virheellisen ruuvauksen jälkeen vain, jos salasana syötetään.
- Varoitussignaalit ovat haptiset (värinä), optiset (värinmuutos näytössä, kaikista asennoista hyvin näkyvä 360° LED-rengas "liikennevalotoiminnolla") ja akustiset (summeri, piippaus). Esivaroituksen ajankohta voidaan asettaa yksilöllisesti. Haptiset ja akustiset varoitukset voidaan poistaa käytöstä halutusti.
- Kotelointiluokka IP40
- Momenttiavaimen/kulmamittarin 2K-kahva tarjoaa erityisen hyvän ergonomian ja suuren voimansiirron.
- Kestävä öljyä, rasvaa, polttoaineita, jarrunestettä ja Skydroliä (palonkestävä hydraulineste) vastaan.
- Kielet: saksa, englanti, espanja, italia, ranska.
- Tehdasasetus: Palautus tehdasasetuksiin on mahdollista.
- Näyttö ohjelmistoversiolle sarjanumerolla, kuormituslaskurilla ja kalibrointipäivämäärällä.
- Kalibrointimuistutus: kuormitusten lukumäärän mukaan.
- Mittayksikkö: cNm, Nm, lbfft, lb in.
Toimitussisältö
USB-C-datakaapeli, 1 kaupallinen litiumioniakku tyyppi 18650 3,6 V / 3 400 mAh (voidaan ladata suoraan työkalussa USB-C-liittimen kautta). Sisältää tukevan muovilaukun.
Huomautus
Sopivia vara-akkuja löytyy kohdasta nro 081574 koko 3500. 4 akun laturi on saatavana valinnaisena numerolla 081590 koko 4ULTRA.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiruuvinväännin |
|---|---|
| Testauspöytäkirja | valmistajan testauspöytäkirja |
| Kalibrointi | O1; O3; O1; O3; O1; O3 |
| Resoluutio | 0.01 cNm |
| Hetkellinen aikaväli | 10 - 50 cNm |
| Akkukapasiteetti | 3.4 Ah |
| Maksimivääntömomentti | 50 cNm |
| Datalähtö | USB-liitäntä; USB-liitäntä; USB-liitäntä |
| Paino | 294 g |
| Energiansyöttö | Akkukäyttöinen |
| Akun jännite | 3.6 V |
| Akkutyyppi | Litiumioni |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 1 |
| Hetkellinen aikaväli | 10 - 50 cNm |
| Kärkipidike | F 6,3 |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±2 % |
| Palaute | akustinen signaali; näyttävä; laukeava; akustinen signaali; näyttävä; laukeava; akustinen signaali; näyttävä; laukeava |
| Vaihdettava näyttö | cNm; Nm; lbfft; lbfin; cNm; Nm; lbfft; lbfin; cNm; Nm; lbfft; lbfin |
| Laukaisuarvon asetus | digitaalinen, säädettävä |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | 1/4 tuuman bittipidike |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti; vääntömomentti; vääntömomentti |
| Vetosuunta | oikea- ja vasenkätinen veto |
| Lokitettavat tiedot | kyllä |
| Mittaustekniikka | elektroninen |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; haptinen; akustinen; haptinen; haptinen; akustinen; haptinen; haptinen |
| Näyttö | digitaalinen |
| Kokonaispituus l | 246 mm |
| Akkutyyppi | 18650 |
| Laukaisuperiaate | tärinämoottori |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 1 |
| Vaihdettava akku | kyllä |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 659023 |
|---|---|
| EAN | 4067263138389 |