Momenttiavain, perusyksikkö ilman pistotyökalua Nm
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Käytännöllinen ja erittäin kompakti, yksivartinen momenttiavain, säädettävissä asteikon avulla ja automaattisella laukaisulla. Erittäin korkea toistotarkkuus, koska käytetään yksinomaan ensiluokkaisia materiaaleja, ja samalla painejouset ja muut kuluvat osat valitaan ja esikäsitellään erittäin huolellisesti. Räikkäpää on vaihdettavissa oikea- ja vasenkätiseen kiristykseen.
Perusosa, jossa pistoneliö (ilman pistotyökalua).
Sopivat pistotyökalut nro 657582–657950.
Mittayksiköt: Nm
Leikkausarvot
Piirroksen ja kaavan selitys:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty pistomitta
l3 = vipuvarren pituus sis. tehdasasenteisen kalibrointipistomitan
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Momenttiavain laukeaa ”signaalilla” (selvästi kuultava ja tuntuva) ja on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Käyttötiedot
Keskikokoisille ja suurille malleille.
Huomautus
Kalibrointi on mahdollista vain oikealle kiristettäessä.
Taattu mittaustarkkuus vääntömomentille on voimassa vasta kalibroidulta momenttialueelta standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Tarkkuus
Ilmoitetusta arvosta vain oikealle kiristettäessä: ±2 %.
Standardi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789:n mukaisesti.
Malli
Käytännöllinen ja erittäin kompakti, yksivartinen momenttiavain, säädettävissä asteikon avulla ja automaattisella laukaisulla. Erittäin korkea toistotarkkuus, koska käytetään yksinomaan ensiluokkaisia materiaaleja, ja samalla puristusjouset ja muut kuluvat osat valitaan ja esikäsitellään erittäin huolellisesti. Räikkäpää on vaihdettavissa oikea- ja vasenkätiseen kiristykseen.
Perusosa pistokiinnitysneliöllä (ilman pistotyökalua).
Sopivat pistotyökalut nro 657582–657950.
Mittayksiköt: Nm
Leikkausarvot
Selitys piirrokseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty pistomitta
l3 = vipuvarren pituus sis. tehtaalla asetetun kalibrointipistomitan
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Momenttiruuvimeisseli laukeaa "signaalilla" (selvästi kuultavissa ja tuntuvissa) ja on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Käyttötiedot
Keskikokoisille ja suurille malleille.
Huomautus
Kalibrointi on mahdollista vain oikealle kiristettäessä.
Taattu vääntömomentin mittaustarkkuus pätee vasta DIN EN ISO 6789:n mukaisesta kalibroidusta momenttialueesta alkaen.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O1; O1; O1 |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 367 mm |
| Asteikon jako 1 viiva = | 1 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Maksimivääntömomentti | 120 Nm |
| Paino | 900 g |
| Hetkellinen aikaväli | 20 - 120 Nm |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±2 % |
| Palaute | laukaiseva |
| Vaihdettava näyttö | Nm; Nm; Nm |
| Laukaisuarvon asetus | säätöasteikolla |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | pistotyökaluille (nelikiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkätinen kiristys |
| Lokitettavat tiedot | ei |
| Mittaustekniikka | mekaaninen |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | analoginen |
| Kokonaispituus l | 400 mm |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 328.5 mm |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyen liikkeen laukaisu |
| Pidin pistotyökaluille | 14×18 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Pistotyökalu |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 38.5 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 656510 |
|---|---|
| EAN | 4000896026074 |