QuickSelect-momenttiavain ilman vaihtopäätä
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Vakaa ja kompakti, yksivartinen momenttiavain, jossa esiasetus asteikon mukaan ja automaattinen laukaisu. Korkea tarkkuus säilyy muuttumattomana myös tuhansien kiristysten jälkeen, koska kaikki kuluvat osat on valmistettu ensiluokkaisista materiaaleista ja samalla taipuvaa vartta kuormitetaan vain hyvin lyhytaikaisesti. Runko ja kahva tukevasta neliöputkesta. Asteikko on jälkikäteen säädettävissä.
Vasemmanpuoleinen kiristys tehdään kääntämällä liitintyökalua.
Ilman liitintyökalua (perusmalli); sopivat liitintyökalut, katso nro 657582–657950.
Mittojen tiedot
Selitys piirustukseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman liitintyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty liitosmitta
l3 = vipuvarren pituus sisältäen tehtaalla asetetun kalibrointiliitosmitan
L4 = liitintyökalun liitosmitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Kun asetettu arvo on saavutettu, momenttiavaimen 'merkinantolaite' (tunto-/äänimerkki) laukeaa ja sen jälkeen se on heti valmis jatkotyöhön.
Edut
- Ergonomisesti muotoiltu 2K-kahva, kestää aggressiivisia nesteitä kuten polttoaine, hydrauliöljy jne.
- Ikkuna suojaa säätöasteikkoa lialta ja vaurioilta.
- Nopea, tarkka ja turvallinen säätö: vedä nuppi ulos, 'kierrä' haluttuun arvoon ja lukitse 'painamalla' nuppia. Säätönuppia on helppo käyttää, koska siinä ei ole jousivoimaa
Käyttötiedot
Koska vääntömomentti voidaan asettaa uudelleen erittäin nopeasti, avain on ihanteellinen korjauksiin ja pieniin sarjoihin.
Huomautus
Taattu vääntömomentin mittaustarkkuus pätee vasta kalibroidulta momenttialueelta standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Mittayksiköt: Nm, lbfft.
Normi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789:n mukaan.
Rakenne
Tukeva ja kompakti, yksivartinen momenttiavain, jossa esiasetus asteikon mukaan ja automaattinen laukaisu. Korkea tarkkuus säilyy muuttumattomana myös tuhansien kiristysten jälkeen, koska kaikki kuluvat osat on valmistettu ensiluokkaisista materiaaleista ja joustavaa vartta kuormitetaan vain hyvin lyhytaikaisesti. Runko ja kädensija tukevasta neliöputkesta. Asteikko jälkisäädettävissä.
Vasemmalle kiristys tapahtuu kääntämällä vaihtopää.
Ilman vaihtopäätä (perusmalli); sopivat vaihtopäät, ks. nro 657582–657950.
Mittatiedot
Selitys piirustukseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman vaihtopäätä
l2 = momenttiavaimeen säädetty mitta
l3 = vipuvarren pituus sis. tehtaalla asetetun kalibrointimitan
L4 = vaihtopään mitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Kun asetettu arvo saavutetaan, momenttiavaimen ”signaalilaite” (tunto-ääni) laukeaa ja se on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Edut
- Ergonomisesti muotoiltu 2K-kahva, kestää aggressiivisia nesteitä kuten polttoainetta, hydrauliöljyä jne.
- Ikkuna suojaa säätöasteikkoa lialta ja vaurioilta.
- Nopea, tarkka ja varma säätö: vedä nuppi ulos, ”kierrä” haluttuun arvoon ja lukitse ”painamalla” nuppi sisään. Säätönuppi on helppo käyttää, koska siinä ei ole jousivoimaa.
Käyttötiedot
Koska vääntömomentti voidaan asettaa uudelleen erittäin nopeasti, avain on ihanteellinen korjauksiin ja pieniin sarjoihin.
Huomautus
Vääntömomentin taattu mittaustarkkuus on voimassa vasta kalibroidulta momenttialueelta DIN EN ISO 6789:n mukaan.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O1; O1; O1 |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 873 mm |
| Asteikon jako 1 viiva = | 2.5 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Maksimivääntömomentti | 650 Nm |
| Paino | 3231 g |
| Hetkellinen aikaväli | 130 - 650 Nm |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±3 % |
| Palaute | laukaiseva |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfft; Nm; lbfft; Nm; lbfft |
| Laukaisuarvon asetus | säätöasteikolla |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | liitintyökaluille (neliökiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkätinen kiristys |
| Lokitettavat tiedot | ei |
| Mittaustekniikka | mekaaninen |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | analoginen |
| Kokonaispituus l | 890 mm |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 848 mm |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyenliikkeinen laukaisu |
| Sarja | MANOSKOP® 730N |
| Hetkellinen aikaväli | 100 - 480 lbfft |
| Pidin pistotyökaluille | 14×18 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Pistotyökalu |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 25 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 657094 |
|---|---|
| EAN | 4018754163991 |