DREMOMETER-momenttiavain kiinteällä liitosneliöllä
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Käytännöllinen ja vankka, kevyt rakenne. Kaikki rasitukselle altistuvat osat ovat korkealaatuista terästä.
Kiinteä neliökiinnitys (ei räikkää).
Leikkuuarvot
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipupituus ilman liitostyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty liitosmitta
l3 = vipupituus sisältäen tehdaskalibroinnin liitosmitan
L4 = liitostyökalun liitosmitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminto
Asetetussa arvossa momenttiavain antaa "signaalin" (kuultavan ja tuntuvan), ja sen jälkeen avain on heti valmis jatkotyöhön.
Halutun vääntömomentin asetus tapahtuu kahvan päähän integroidulla, katoamattomalla ulosvedettävällä tappiavainella. Asetettu vääntömomentti on helppo lukea asteikolta. Asetettu arvo ei voi muuttua vahingossa työn aikana.
Käyttötiedot
Keskisuurille ja suurille sarjoille.
Huomautus
Vääntömomentin taattu mittaustarkkuus pätee vasta kalibroidulta momenttialueelta standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Mittayksiköt: Nm, lbfin.
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Käytännöllinen ja tukeva rakenne, alhainen paino. Kaikki kuormitukselle alttiit osat ovat korkealaatuista terästä.
Kiinteä neliökiinnitys (ei räikkää).
Leikkaus-/mitoitustiedot
Selitys piirustukseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimeen säädetty pistomitta
l3 = vipuvarren pituus mukaan lukien tehtaalla asetettu kalibroinnin pistomitta
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Asetetussa arvossa momenttiavain antaa "signaalin" (kuultavan ja tuntuvan), ja sen jälkeen avain on heti valmis jatkotyöhön.
Halutun vääntömomentin asetus tehdään häviämättömällä, ulosvedettävällä tappiavainlla, joka on integroitu kahvan päähän. Asetettu vääntömomentti on helppo lukea asteikolta. Asetettu arvo ei voi muuttua vahingossa työn aikana.
Käyttötiedot
Keskisuurille ja suurille sarjoille.
Huomautus
Taattu vääntömomentin mittaustarkkuus pätee vasta kalibroidusta momenttialueesta alkaen standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O1; O1; O1 |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 262 mm |
| Asteikon jako 1 viiva = | 5 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Neliökiinnitys | 3/8 tuumaa |
| Maksimivääntömomentti | 40 Nm |
| Paino | 1000 g |
| Hetkellinen aikaväli | 8 - 40 Nm |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±3 % |
| Palaute | laukaiseva |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfin; Nm; lbfin; Nm; lbfin |
| Laukaisuarvon asetus | säätöasteikolla |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | Vetoneliö (räikkäavain) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikeakätinen kiristys |
| Lokitettavat tiedot | ei |
| Mittaustekniikka | mekaaninen |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | analoginen |
| Kokonaispituus l | 338 mm |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 262 mm |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyenliikkeinen laukaisu |
| Hetkellinen aikaväli | 70 - 350 lbfin |
| Sarja | DREMOMETER |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 657000 |
|---|---|
| EAN | 4002805856017 |