Elektroninen momenttiavain HCT
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Tarkkuus
Vääntömomentti: myötäpäivään ±2 %, vastapäivään ±3 %.
Rakenne
- Näyttö: Suuri, kontrastikas ja katselukulmaltaan vakaa 2 tuuman TFT-näyttö. Paristoilmaisimella.
- Kiinteä räikkäväännin vaihtovivulla.
- Näyttötila: Peak (huippuarvo) ja Track (seuranta).
- Tilat: vääntömomentin näyttö; vääntömomentin laukaisu.
- Ruuviliitostyyppi ja työvaiheet voidaan ohjelmoida helposti HCT Windows -sovelluksella.
- Mahdolliset langattomat sovellukset: HCT Windows- ja HCT Mobile -sovellukset. Testerissä on kaksisuuntainen liitäntä. Testeriä voidaan käyttää myös itsenäisesti (ilman sovellusta).
- Sovellus: HCT Windows -sovelluksen aktivoimiseksi tarvitaan Bluetooth®-dongle nro 498999 STICK (lisenssi) sekä Windows-sovelluksen ohjelmisto (https://hog.tools/win-app-hct). HCT-mobiilisovellus on saatavana maksutta iOS:lle ja Androidille.
- Dataulostulo: Bluetooth®-yhteydellä. Sovellusten kautta .csv-tiedostona tai suoraan momenttiavaimelta HID-liitännän kautta helppoa ja kätevää digitaalista dokumentointia varten.
- Radiolupa: Bluetooth®-liitännällä varustetuilla momenttiavaimilla on voimassa oleva radiotyyppihyväksyntä kaikissa EU-maissa, Sveitsissä, Norjassa sekä Turkissa ja Isossa-Britanniassa.
- Salasanasuojaus: voidaan käyttää suojaamaan valikkoa luvattomalta käytöltä (pääsalasana).
- Varoitussignaalit ovat haptisia (värinä), optisia (värin muutos näytössä) ja akustisia (summeri). Ennakkovaroituksen ajankohta voidaan asettaa yksilöllisesti. Haptiset ja akustiset varoitussignaalit voidaan kytkeä pois päältä haluttaessa.
- Helppo jatkopituuden syöttö: Jos käytetään jatkovarsia, uusi arvo (lisäjatkopituus) on syötettävä. Aikaa vievä laskeminen kaavoilla jää pois.
- Suojausluokka IP40
- Momenttiavaimen 1K-kahva tarjoaa hyvän ergonomian ja korkean voimansiirron.
- Kestää öljyjä, rasvaa, polttoaineita, jarrunesteitä ja hydrauliöljyä.
- Kielet: saksa, englanti, espanja, italia, ranska.
- Tehdasasetukset: palautus tehdasasetuksiin on mahdollista.
- Avaimen aika ja päivämäärä päivittyvät automaattisesti sovellukseen yhdistettäessä.
- Ohjelmistoversion näyttö sarjanumeron, kuormituslaskurin ja kalibrointipäivämäärän kanssa.
- Kalibrointimuistutus: kuormitusten lukumäärän mukaan.
- Laskuritoiminto: Kuormituslaskuri voidaan valinnaisesti näyttää näytöllä. Arvo voidaan nollata milloin tahansa.
- Viimeisin mittaus: Viimeksi suoritettu mittaus voidaan hakea helposti ja nopeasti päävalikosta.
- Premium-toiminto: Vääntökulmamittaus voidaan tarvittaessa kytkeä käyttöön yksilöllisesti lisälisenssinä GO DIGITAL STORE -palvelumme kautta. Katso lisää http://ho7.eu./holex-hct.
Mittayksikkö: Nm, lbfft, lbfin.
Leikkuutiedot
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimelle asetettu jatkopituus
l3 = vipuvarren pituus mukaan lukien tehtaalla asetettu kalibrointijatkopituus
L4 = pistotyökalun jatkopituus
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Etu
Päivitä HCT-momenttiavaintesi sovellus- ja Bluetooth®-laiteohjelmisto, jotta voit hyödyntää edut täysimääräisesti! Sovelluslaiteohjelmisto alkaen 1.1.10, Bluetooth®-laiteohjelmisto alkaen 1.3.6.
HCT (Hoffmann Group Connected Tools)
Bluetooth®-yhteydellä tapahtuvan langattoman siirron edut:
- Helppo tiedonsiirto: Yhdellä painalluksella mittaustulos siirretään suoraan PC-sovellukseesi (esim. Excel tai Word) tai älypuhelimeesi – dongleja ei tarvita.
- Liikkumisvapaus: Ei häiritseviä tiedonsiirtokaapeleita.
- Paikasta riippumaton: Mittaukset voidaan suorittaa suoraan koneella ja välittää langattomasti sovellukseesi.
- Turvallinen tiedonsiirto: Ei luku- tai siirtovirheitä – useita mittalaitteita voidaan yhdistää.
Toimitussisältö
1 tavanomainen litiumioniakku tyyppi 18650 3,6 V / 3400 mAh (voidaan ladata suoraan työkalussa USB-C-liittimen kautta). Sisältää tukevan muovikotelon.
Huomautus
Sopivat varakennot löytyvät numerolla 081574 koko 3500. Neljän akun laturi on saatavana valinnaisesti numerolla 081590 koko 4ULTRA.
Käyttötarkoitus
Käyttötarkoitus
- Ruuvien tai muttereiden hallittuun kiristämiseen ja avaamiseen.
- Vasen- ja oikeakätiseen kiristykseen.
- Teollisuuskäyttöön.
- Anna laitteen seistä vähintään 30 minuuttia, jotta se mukautuu huonelämpötilaan.
- Käytä työkalua vain, kun seisot tukevasti ja sinulla on riittävästi liikkumatilaa.
- Pidä kahva puhtaana. Puhdista likaantuessa ja ennen käyttöä.
- Tarkista ennen käyttöä, että työkalu on teknisesti moitteettomassa ja käyttöturvallisessa kunnossa.
- Käytä sitä vain teknisesti moitteettomassa ja käyttöturvallisessa kunnossa.
- Älä käytä sitä putoamisen tai törmäyksen jälkeen ennen täydellistä tarkastusta ja kalibrointia.
- Kalibroi ja säädä säännöllisesti.
- Peitä aina käyttämättömät liitännät.
Sopimaton käyttö
- Vältä värinää, nykiviä liikkeitä, tärinää ja iskuja.
- Älä ylitä momenttiavaimen, hylsyn, kiinteän vaihtoräikkävääntimen tai ruuviliitoksen suurinta vääntömomenttia.
- Älä käytä työkalua iskutyökaluna äläkä heitä sitä.
- Avaa kotelo vain paristokotelon kannesta pariston vaihtoa varten.
- Älä käytä räjähdysvaarallisilla alueilla.
- Älä altista lamppua voimakkaalle kuumuudelle, suoralle auringonvalolle, avotulelle tai nesteille.
- Ei saa käyttää ulkona tai tiloissa, joissa on korkea ilmankosteus.
- Älä tee omia muutostöitä.
Standardi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789:n mukaisesti.
Tarkkuus
Vääntömomentti: myötäpäivään ±2 %, vastapäivään ±3 %.
Rakenne
- Näyttö: Suuri, kontrastikas, valaistu ja katselukulmaltaan vakaa 2 tuuman TFT-näyttö. Pariston varaustilan ilmaisin.
- Kiinteä räikkäväännin vaihtovivulla.
- Näyttötila: Peak (huippuarvo) ja Track (seuranta).
- Tilat: momentin näyttö; momenttilaukaisu.
- Ruuviliitostyyppi ja työohjelmat voidaan ohjelmoida helposti HCT Windows -sovelluksella.
- Mahdolliset langattomat sovellukset: HCT Windows- ja HCT Mobile -sovellukset. Testerissä on kaksisuuntainen liitäntä. Testeriä voidaan käyttää myös itsenäisesti (ilman sovellusta).
- Sovellus: HCT Windows -sovelluksen aktivointiin tarvitaan Bluetooth®-dongle nro 498999 STICK (lisenssi) ja Windows-sovelluksen ohjelmisto (https://hog.tools/win-app-hct). HCT-mobiilisovellus on saatavana maksutta iOS:lle ja Androidille.
- Dataulostulo: Bluetooth®:n kautta. Sovelluksilla .csv-tiedostona tai suoraan momenttiavaimesta HID-liitännän kautta helppoa ja kätevää digitaalista dokumentointia varten.
- Radiolupa: Bluetooth®-liitännällä varustetuilla momenttiavaimilla on voimassa oleva radiotyyppihyväksyntä kaikissa EU-maissa, Sveitsissä, Norjassa sekä Turkissa ja Isossa-Britanniassa.
- Salasanasuojaus: valikon suojaus luvattomalta käytöltä (pääsalasana).
- Varoitussignaalit ovat haptiset (värinä), optiset (värinmuutos näytössä) ja akustiset (summeri). Esivaroitusajankohta voidaan asettaa yksilöllisesti. Haptiset ja akustiset varoitukset voidaan poistaa käytöstä valinnaisesti.
- Helppo pistomitan syöttö: jatkoja käytettäessä uusi arvo (lisäpistomitta) on syötettävä. Aikaa vievä laskenta kaavoilla jää pois.
- Kotelointiluokka IP40
- Momenttiavaimen 1K-kahva tarjoaa hyvän ergonomian ja suuren voimansiirron.
- Kestävä öljyjä, rasvaa, polttoaineita, jarrunesteitä ja hydrauliöljyä vastaan.
- Kielet: saksa, englanti, espanja, italia, ranska.
- Tehdasasetukset: palautus tehdasasetuksiin on mahdollista.
- Aika ja päivämäärä päivittyvät automaattisesti sovellukseen yhdistettäessä.
- Ohjelmistoversion näyttö sarjanumeron, kuormituslaskurin ja kalibrointipäivämäärän kanssa.
- Kalibrointimuistutus: kuormitusten lukumäärän perusteella.
- Laskuritoiminto: kuormituslaskuri voidaan valinnaisesti näyttää näytöllä. Arvo voidaan nollata milloin tahansa.
- Viimeisin mittaus: viimeisin suoritettu mittaus voidaan hakea helposti ja nopeasti päävalikosta.
- Premium-toiminto: vääntökulmamittaus voidaan tarvittaessa aktivoida erikseen lisälisenssinä GO DIGITAL STORE -kaupastamme. Lisätietoja: http://ho7.eu./holex-hct.
Mittayksikkö: Nm, lbfft, lbfin.
Selitys piirrokseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty pistomitta
l3 = vipuvarren pituus sisältäen tehtaalla asetetun kalibrointipistomitan
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Etu
Päivitä HCT-momenttiavaintesi sovellus- ja Bluetooth®-laiteohjelmisto, jotta voit hyödyntää edut täysimääräisesti! Sovelluslaiteohjelmisto alkaen versiosta 1.1.10, Bluetooth®-laiteohjelmisto alkaen versiosta 1.3.6.
HCT (Hoffmann Group Connected Tools)
Bluetooth®-langattoman siirron edut:
- Helppo tiedonsiirto: painikkeen painalluksella mittaustulos siirtyy suoraan PC-sovellukseesi (esim. Excel tai Word) tai älypuhelimeesi – dongleja ei tarvita.
- Liikkumisvapaus: ei häiritseviä tiedonsiirtokaapeleita.
- Paikasta riippumaton: mittaukset voidaan tehdä suoraan koneella ja välittää langattomasti sovellukseesi.
- Turvallinen tiedonsiirto: ei luku- tai siirtovirheitä – useita mittalaitteita voidaan yhdistää.
Toimitussisältö
1 yleisesti saatavilla oleva litiumioniakku tyyppi 18650 3,6 V / 3400 mAh (voidaan ladata suoraan työkalussa USB-C-liitännän kautta). Sis. tukeva muovisalkku.
Huomautus
Sopivat vara-akut löytyvät numerolla 081574, koko 3500. 4 akun laturi saatavana lisävarusteena numerolla 081590, koko 4ULTRA.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O3; O3; O3 |
| Resoluutio | 0,01 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Hetkellinen aikaväli | 4.4 - 22.1 lbfft |
| Hetkellinen aikaväli | 53 - 265.5 lbfin |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 292.9 mm |
| Neliökiinnitys | 1/4 tuumaa |
| Maksimivääntömomentti | 30 Nm |
| Datalähtö | Bluetooth®-liitäntä; Bluetooth®-liitäntä; Bluetooth®-liitäntä |
| Sarja | HCT; HCT; HCT |
| Paino | 590 g |
| Energiansyöttö | Paristokäyttöinen |
| Hetkellinen aikaväli | 6 - 30 Nm |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 1 |
| Tuotenro: mukana toimitettavat paristot / akut | 081574 3500 |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±2 %; ±3 %; ±2 %; ±3 %; ±2 %; ±3 % |
| Palaute | laukaiseva; näyttävä; akustinen signaali; laukaiseva; näyttävä; akustinen signaali; laukaiseva; näyttävä; akustinen signaali |
| Laukaisuperiaate | Sähkömekaaninen laukaisu |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfin; lbfft; Nm; lbfin; lbfft; Nm; lbfin; lbfft |
| Laukaisuarvon asetus | digitaalinen, säädettävä |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | Veto-/kiinnitysneliö (räikkäväännin) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti; vääntömomentti; vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkiristys |
| Lokitettavat tiedot | kyllä |
| Mittaustekniikka | elektroninen |
| Laukaisusignaali | haptinen; optinen; haptinen; optinen; haptinen; optinen |
| Näyttö | digitaalinen |
| Kokonaispituus l | 355 mm |
| Akkutyyppi | 18650 |
| Näytön lävistäjä | 2 tuumaa |
| Langaton käyttö | HCT-mobiilisovellus Android; HCT Windows -sovellus; HID (Human Interface Device); HCT-mobiilisovellus Android; HCT Windows -sovellus; HID (Human Interface Device); HCT-mobiilisovellus Android; HCT Windows -sovellus; HID (Human Interface Device) |
| Akkukapasiteetti | 3.4 Ah |
| Nimellisjännite | 3.6 V |
| Akkutyyppi | Litiumioni |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 1 |
| Sovellusliitäntä | HCT (Hoffmann Group Connected Tools) |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 655025 |
|---|---|
| EAN | 4062406390044 |