Elektroninen momenttiavain/kulmamittari
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Tarkkuus
Vääntömomentti: myötäpäivään ±2 %, vastapäivään ±3 %.
Kääntökulma: ±° mittausalueella 100° asti, ± % mittausalueella 100°:sta alkaen.
Rakenne
- Näyttö: Suuri, kontrastikas, valaiseva ja katselukulmaltaan vakaa 2,8" TFT-näyttö kaksoisasteikolla. Paristo- ja muistisymboli. Vääntömomentti ja kääntökulma nähtävissä samanaikaisesti.
- Näyttötapa: Peak (huippuarvo) ja Track (jatkuva).
- Tilat: vääntömomenttia näyttävä; vääntömomentilla laukeava; kääntökulmalla laukeava; vääntömomentilla laukeava kääntökulman valvonnalla; kääntökulmalla laukeava vääntömomentin valvonnalla. Enintään 100 yksittäistä ruuvinkiristystapausta voidaan ohjelmoida. Toistuvat ruuvinkiristystapaukset voidaan yhdistää prosessisuunnitelmaksi (enintään 10 prosessisuunnitelmaa, kussakin enintään 10 ruuvinkiristystapausta). Ruuvinkiristystapaukset ja prosessisuunnitelmat voidaan ohjelmoida suoraan avaimessa.
- Muistitila: 1000 mittausarvoa aikaleimalla (sis. päivämäärä ja aika).
- Dataulostulo: Mahdollinen USB-C:n kautta. Tiedot voidaan viedä .csv-tiedostona.
- Salasanasuojaus: voidaan käyttää suojaamaan valikkoa luvattomalta käytöltä (master-salasana) sekä varmistamaan ruuvinkiristystapaukset ja prosessisuunnitelmat. Lisäksi voidaan asettaa, saako työ jatkua virheellisen kiristyksen jälkeen vain, jos salasana syötetään.
- Varoitussignaalit ovat haptisia (tärinä), optisia (värinmuutos näytössä, kaikista tiloista hyvin näkyvä 360° LED-rengas "liikennevalotoiminnolla") ja akustisia (summeri, piippaus). Esivaroituksen ajankohta voidaan asettaa yksilöllisesti. Haptiset ja akustiset varoitussignaalit voidaan poistaa käytöstä tarpeen mukaan.
- Helppo ulottumamitan syöttö: Työkaluille, joiden ulottumamitta on muuttunut, tarvitsee syöttää vain uusi arvo. Työläs kaavojen mukainen uudelleenlaskenta jää pois.
- Kotelointiluokka IP40
- 2K-kahva momentti-/kulma-avaimessa takaa erityisen hyvän ergonomian ja korkean voimansiirron.
- Kestävä öljyjä, rasvaa, polttoaineita, jarrunesteitä ja hydrauliöljyä vastaan.
- Kielet: saksa, englanti, espanja, italia, ranska.
- Tehdasasetukset: Palautus tehdasasetuksiin on mahdollinen.
- Ohjelmistoversion näyttö sarjanumeron, kuormituslaskurin ja kalibrointipäivämäärän kanssa.
- Kalibrointimuistutus: kuormitusten lukumäärän jälkeen.
- Mittayksikkö: Nm, lbfft, lbt·in.
Leikkaustiedot
Selitys piirustukseen ja kaavaan:
L1 = vipupituus ilman lisätyökalua
l2 = momenttiavaimeen asetettu ulottumamitta
l3 = vipupituus sis. tehdasasetuskalibroinnin ulottumamitan
L4 = lisätyökalun ulottumamitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toimitussisältö
USB-C-datakaapeli, pistettävä räikkäväännin (käännettävä) ulosheittäjällä, 1 yleinen litiumioniakku tyyppi 18650 3,6 V / 3400 mAh (voidaan ladata suoraan työkalussa USB-C-liitännän kautta). Sis. tukeva muovisalkku.
Huomautus
Sopivat vara-akut löytyvät numerolla 081574 koko 3500. Laturi 4 akulle voidaan toimittaa lisävarusteena numerolla: 081590 koko 4ULTRA.
Toimitussisältö taulukkokäyttö
USB-C-datakaapeli, pistettävä räikkäväännin (käännettävä) ulosheittäjällä, 1 yleinen litiumioniakku tyyppi 18650 3,6 V / 3400 mAh (voidaan ladata suoraan työkalussa USB-C-liitännän kautta). Sis. tukeva muovisalkku.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O3; O5; O3; O5; O3; O5 |
| Resoluutio | 0.1 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Pidin pistotyökaluille | 9×12 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Liitostyökalu |
| Hetkellinen aikaväli | 14.8 - 73.8 lbfft |
| Hetkellinen aikaväli | 177 - 885 lbfin |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 325.1 mm |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 28 mm |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 353.1 mm |
| Kiristyskulman mittaustarkkuus | ± 1 astetta |
| Kiristyskulman mittaustarkkuus | ±1° |
| Neliökiinnitys | 1/2 tuumaa |
| Maksimivääntömomentti | 100 Nm |
| Datalähtö | USB-liitäntä; USB-liitäntä; USB-liitäntä |
| Paino | 1052 g |
| Energiansyöttö | Paristokäyttöinen |
| Hetkellinen aikaväli | 20 - 100 Nm |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 1 |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±3 %; ±2 %; ±3 %; ±2 %; ±3 %; ±2 % |
| Palaute | näyttävä; näyttävä; näyttävä |
| Laukaisuperiaate | Tärinämoottori |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfinch; lbffoot; Nm; lbfinch; lbffoot; Nm; lbfinch; lbffoot |
| Laukaisuarvon asetus | digitaalinen, säädettävä |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | liitostyökaluja varten (nelikantakiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | Kiertokulma; vääntömomentti; Kiertokulma; vääntömomentti; Kiertokulma; vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkätinen kiristys |
| Lokitettavat tiedot | kyllä |
| Mittaustekniikka | elektroninen |
| Laukaisusignaali | haptinen; akustinen; haptinen; haptinen; akustinen; haptinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | digitaalinen |
| Kokonaispituus l | 423.4 mm |
| Akkutyyppi | 18650 |
| Näytön lävistäjä | 2.8 tuumaa |
| Kulmaresoluutio | 0.1° |
| Akkukapasiteetti | 3.4 Ah |
| Nimellisjännite | 3.6 V |
| Akkutyyppi | Litiumioni |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 1 |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 655013 |
|---|---|
| EAN | 4062406578114 |