Pallettihylly, perusosa, syvyys 1100 mm
Tämä on tilaustuote, jolla on pidempi toimitusaika. Lue lisää toimitusajoistamme täältä.
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Kuvaus
Rakennusmitat:
Hyllystön kokonaispituus:
Pystyrungolle S610-M18-U ja S625-A18:
Nimellispituus + pylväiden lukumäärä × 86 mm (S610-M18-U)
Nimellispituus + pylväiden lukumäärä × 110 mm (S625-A18).
Rakenne
Perusosa koostuu kahdesta profiilirungosta, joissa kummassakin 4 ankkurointia ja 2 tai 3 pystypalkkiparia.
Jatko-osa koostuu yhdestä profiilirungosta, jossa 4 ankkurointia ja 2 tai 3 pystypalkkiparia. Lisätasot löytyvät tarvikkeista.
Perushyllystön rakennusmitta: 2920 mm.
Pylväs tyyppi: EGN 120×50×1,5.
Maalipinta
Pylväät RAL 5017 liikennesininen (vastaava), palkit RAL 2004 oranssi, jauhemaalatut.
Huomautus
- Epätasaisille lattioille suosittelemme lisäksi aluslevyjä.
- Hyllystöt toimitetaan kokoamattomina, mikä pienentää kuljetuskustannuksia. Toimitus ilman asennusta.
- Huomioi, että etäisyyden runkorungon ja seinien tai rakennusosien välillä on oltava vähintään 100 mm pohjalevyä varten.
Pylväitä asennettaessa on tärkeää, että ulkopäädyt ulottuvat vähintään 500 mm viimeisen hyllytason yläpuolelle. Hyllyrivissä riittää 100 mm:n ulottuma.
Pallettihyllyn rakentamista koskevat tekniset määräykset BGR 234:n mukaan:
- Ulkopystypylväiden on käytävien ja liikenneväylien kohdalla oltava vähintään 500 mm ylemmän hyllytason yläpuolella.
- Läpiajot ja ylikulut on varustettava umpilevyllä (esim. lastulevy).
- Vapaan kulkukorkeuden on oltava vähintään 2100 mm.
- Ulkopystypylväisiin ja läpiajoihin on asennettava törmäyssuojat.
- Yksittäishyllystöt, jotka seisovat vapaasti tilassa, on takaa varmistettava ritilätaustaseinillä (varastoituja tavaroita putoamasta).
- Jokaiseen hyllystön kenttään on kiinnitettävä sallittua kuormaa koskevat kyltit.
- Betoniluokka: vähintään C20/25 standardin EN 206-1 (DIN 1045-2) mukaan; betonin paksuus vähintään 200 mm.
- Jos kuormalavojen välinen etäisyys kaksirivisessä hyllystössä on alle 100 mm, on järjestettävä läpityöntösuojat.
Lisäohjeita suunnitteluun ja asennukseen:
- Tärkeä suure on nurjahduspituus (K) = suurin etäisyys lattian ja ensimmäisen palkkitason yläreunan välillä. Sitä käytetään sen laskemiseen, mitä pylvästyyppiä tulee käyttää.
- Tavaroiden yläpuolella tulee aina olla noin 100 mm etäisyys seuraavaan hyllytasoon tai hallin kattoon.
- Ohjauslaitteen nostokorkeus: ylimmän hyllytason yläreuna + 200 mm.
Tekniset tietomme eivät koske asfaltoituja tai magnesiumia sisältäviä pintoja, kivetyksiä eikä valssattua betonia.
Tekniset tiedot
| Hyllytason kantavuus / suurin tasaisesti jakautunut kuorma (metallilla) | 3060 kg |
|---|---|
| Tuotetyyppi | Kuormalavahyllystö |
| Korkeussäätö porrastettuna | 50 mm |
| Värivalinta | RAL 5010, 2004 |
| Asennustapa | Hyllystö |
| Tuotenimen attribuutti | Syvyys 1100 mm |
| Lavojen pidike, kantavuudella | 1020 kg |
| Syvyys | 1100 mm |
| Korkeus | 5000 mm |
| Hyllystön pystyrunkojen lukumäärä | 2 |
| Hyllykonstruktio | Perushyllyteline |
| Korotuskorkeus perusjalustan leveys | 2920 mm |
| Asiakkaan asennus | kyllä |
| Varastotasojen lukumäärä | 4 |
| Kuorma per hyllytaso | 3060 kg |
| Pistokekiinnitys | kyllä |
| Lokeron leveys | 2700 mm |
| Runkoprofiili | S625-A18 |
| Kenttäkuorma (3 kenttää, 3 pylväsmittaa per kenttä) | 8630 kg |
| Lavapaikkojen määrä per kenttä | 12 |
| Tolpan tyyppi | EGN 120×50×1,5 |
| Varastotasojen lukumäärä | 4 |
| Hyllyn saavutettavuus | Kaksipuolinen |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 991222 |
|---|---|
| EAN | 4058255110339 |