Kuormalavahyllystö, perus Syvyys 1100 mm
Tämä on tilaustuote, jolla on pidempi toimitusaika. Lue lisää toimitusajoistamme täältä.
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Kuvaus
Rakennemittoja:
Hyllystön kokonaispituus:
Pilarirungolle S610-M18-U ja S625-A18:
Nimellispituus + pylväiden lukumäärä × 86 mm (S610-M18-U)
Nimellispituus + pylväiden lukumäärä × 110 mm (S625-A18).
Rakenne
Perushyllystö, joka koostuu 2 profiilirungosta, joissa kummassakin 4 ankkurointia ja 2 tai 3 pylväparia.
Lisämoduuli, joka koostuu 1 profiilirungosta, jossa 4 ankkurointia ja 2 tai 3 pylväparia. Lisätasot löydät lisätarvikkeista.
Pylväs tyyppi LNS 110 × 50 × 1,5.
Maalaus
Pylväät RAL 5017 liikennesinisen sävyiset, palkit RAL 2004 oranssit, jauhemaalatut.
Huomautus
- Epätasaisille lattioille suosittelemme lisäksi aluslevyjä.
- Hyllystöt toimitetaan kokoamattomina, mikä alentaa rahtikustannuksia. Toimitus ilman asennusta.
- Huomioi, että etäisyyden telinekehyksen ja seinien tai rakennusosien välillä on oltava vähintään 100 mm pohjalevyä varten.
Pylväitä asennettaessa on tärkeää, että ulommat telineet ulottuvat vähintään 500 mm viimeisen varastotason yläpuolelle. Hyllystörivissä riittää 100 mm:n uloke.
Tekniset määräykset kuormalavahyllystön rakentamiseen BGR 234:n mukaan:
- Ulompien pylväiden on käytävien ja liikenneväylien kohdalla oltava vähintään 500 mm korkeammat kuin ylin varastotaso.
- Läpiajot ja ylärakenteet on varustettava suljetulla levyllä (esim. lastulevy).
- Vapaan kulkukorkeuden on oltava vähintään 2100 mm.
- Ulompien pylväiden ja läpiajokohtien yhteyteen on asennettava törmäyssuojat.
- Yksittäishyllystöt, jotka ovat vapaasti tilassa, on taustapuolelta varmistettava ritilätaustaseinillä (varastoitavien tavaroiden putoamisen estämiseksi).
- Jokaiseen hyllystön kenttään on kiinnitettävä kyltit, joissa ilmoitetaan sallittu kuorma.
- Betonilujuus: vähintään C20/25 standardin EN 206-1 (DIN 1045-2) mukaan; betonin paksuus vähintään 200 mm.
- Jos kuormalavojen välinen etäisyys kaksinkertaisessa hyllystössä on alle 100 mm, on järjestettävä läpityöntösuojaukset.
Lisäohjeita suunnitteluun ja asennukseen:
- Tärkeä arvo on nurjahduspituus (K) = suurin etäisyys lattian ja ensimmäisen palkkitason yläreunan välillä. Sitä käytetään määrittämään, mitä pylvästyyppiä tulee käyttää.
- Tavaroiden yläpuolelle tulee aina jäädä noin 100 mm etäisyys seuraavaan hyllytasoon tai hallin kattoon.
- Nostokorkeus käsittelylaitteelle: ylimmän hyllytason yläreuna plus 200 mm.
Tekniset tietomme eivät koske asfaltoituja tai magnesiumia sisältäviä pintoja, kivetyksiä ja valssibetonipintoja.
Rakenne
Perushyllystön rakennemitta: 2872 mm.
Kuvaus
Lisämitat:
Hyllystön kokonaispituus:
Pylväsrungolle S610-M18-U ja S625-A18:
nimellispituus + pylväiden lukumäärä × 86 mm (S610-M18-U)
nimellispituus + pylväiden lukumäärä × 110 mm (S625-A18).
Rakenne
Perusteline koostuu 2 profiilirungosta, joissa kummassakin 4 ankkurointia ja 2 tai 3 pylväsparia.
Lisäteline koostuu 1 profiilirungosta, jossa 4 ankkurointia ja 2 tai 3 pylväsparia. Lisätasot löytyvät tarvikkeista.
Pylväs tyyppi LNS 110 × 50 × 1,5.
Maalipinta
Pylväät RAL 5017 liikennesininen (vastaava sävy), palkit RAL 2004 oranssi, jauhemaalattu.
Huomautus
- Epätasaisilla lattioilla suosittelemme lisäksi aluslevyjä.
- Hyllystöt toimitetaan kokoamattomina, mikä alentaa kuljetuskustannuksia. Toimitus ilman asennusta.
- Huomioi, että pylväsrungon ja seinien tai rakennusosien välisen etäisyyden on oltava pohjalevyn osalta vähintään 100 mm.
Pylväitä asennettaessa on tärkeää, että ulommat pylväät ulottuvat vähintään 500 mm viimeisen varastointitason yläpuolelle. Hyllystörivissä riittää 100 mm:n ulottuma.
Tekniset määräykset kuormalavahyllystön rakentamiseen BGR 234:n mukaisesti:
- Ulompien pylväiden on käytävillä ja liikenneväylillä oltava vähintään 500 mm ylemmän varastointitason yläpuolella.
- Läpiajot ja yläpuoliset rakenteet on varustettava umpinaisella levyllä (esim. lastulevy).
- Vapaan kulkukorkeuden on oltava vähintään 2100 mm.
- Ulkopilareihin ja läpiajokohtiin on asennettava törmäyssuoja.
- Yksittäishyllystöt, jotka seisovat vapaasti tilassa, on takaa varmistettava verkollisilla takaseinillä (varastoitavien tavaroiden putoamista vastaan).
- Jokaisessa hyllystökennosssa on oltava sallitun kuorman ilmoittavat kilvet.
- Betoniluokka: vähintään C20/25 standardin EN 206-1 (DIN 1045-2) mukaan; betonin paksuus vähintään 200 mm.
- Jos kuormalavojen välinen etäisyys kaksinkertaisessa hyllystössä on alle 100 mm, on järjestettävä läpityöntymissuojat.
Lisäohjeita suunnitteluun ja asennukseen:
- Tärkeä suure on nurjahduspituus (K) = suurin etäisyys lattian ja ensimmäisen palkkitason yläpinnan välillä. Sen avulla lasketaan käytettävä pylvästyyppi.
- Tavaroiden yläpuolella on aina oltava noin 100 mm:n väli seuraavaan hyllytasoon tai hallin kattoon.
- Nostokorkeus käsittelylaitteille: ylimmän hyllytason yläpinta + 200 mm.
Tekniset tietomme eivät koske asfaltoituja tai magnesiumia sisältäviä pintoja, kivetyksiä eikä valssibetonipintoja.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Kuormalavahyllystö |
|---|---|
| Korkeussäätö porrastettuna | 50 mm |
| Värivalinta | RAL 5010, 2004 |
| Asennustapa | Hyllyteline |
| Tuotenimen attribuutti | Syvyys 1100 mm |
| Syvyys | 1100 mm |
| Korkeus | 3500 mm |
| Hyllystön pystyrunkojen lukumäärä | 2 |
| Hyllykonstruktio | Perushyllystö |
| Korotuskorkeus perusjalustan leveys | 2872 mm |
| Asiakkaan asennus | kyllä |
| Varastotasojen lukumäärä | 3 |
| Kuorma per hyllytaso | 2460 kg |
| Pistokekiinnitys | kyllä |
| Lokeron leveys | 2700 mm |
| Runkoprofiili | S610-M18-U |
| Lavapaikkojen määrä per kenttä | 9 |
| Tolpan tyyppi | LNS 110×50×1,5 |
| Varastotasojen lukumäärä | 3 |
| Hyllyn saavutettavuus | Kaksipuolinen |
| Kenttäkuorma (3 kenttää, 2 tolppaparia per kenttä) | 5395 kg |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 991212 |
|---|---|
| EAN | 4058255110186 |