Kuormalavahyllystö, laajennusosa
Tämä on tilaustuote, jolla on pidempi toimitusaika. Lue lisää toimitusajoistamme täältä.
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Kuvaus
Kokoonpanomitat:
Hyllystön kokonaispituus:
Pilarikehyksille S610-M18-U ja S625-A18:
Nimellispituus + pilarien lukumäärä × 86 mm (S610-M18-U:lle)
Nimellispituus + pilarien lukumäärä × 110 mm (S625-A18:lle).
Malli
Perusosa koostuu 2 profiilikehyksestä, joissa kummassakin 4 ankkurointia ja 2 tai 3 pilariparia.
Laajennusosa koostuu 1 profiilikehyksestä, jossa 4 ankkurointia ja 2 tai 3 pilariparia. Lisätasot löytyvät lisävarusteista.
Pilari tyyppi: EGN 120×50×1,5.
Maalipinta
Pilarit RAL 5017:n mukainen liikenteensininen, palkit RAL 2004 oranssi, jauhemaalattu.
Huomautus
- Epätasaisille lattioille suosittelemme lisäksi aluslevyjä.
- Hyllystöt toimitetaan kokoamattomina, mikä alentaa kuljetuskustannuksia. Toimitus ilman asennusta.
- Huomioi, että etäisyyden kehyksen ja seinien tai rakennusosien välillä on oltava pohjalevyn osalta vähintään 100 mm.
Pilarien asennuksessa on tärkeää, että ulommat kehykset ulottuvat vähintään 500 mm viimeisen varastotason yläpuolelle. Hyllyrivin sisällä riittää 100 mm ulottuma.
Tekniset määräykset kuormalavahyllystön pystytykseen BGR 234:n mukaan:
- Ulompien pilarien on käytävillä ja liikenneväylien kohdalla oltava vähintään 500 mm korkeampia kuin ylin varastotaso.
- Läpikulut ja ylärakenteet on varustettava umpilevyllä (esim. lastulevy).
- Vapaan kulkukorkeuden on oltava vähintään 2100 mm.
- Ulompien pilarien ja läpikulkujen kohdalla on asennettava törmäyssuojat.
- Yksipuolinen hyllystö, joka seisoo vapaasti tilassa, on takapuolelta varmistettava ritilätaustaseinillä (varastoitavien tavaroiden putoamista vastaan).
- Jokaisessa hyllystökennossa on oltava sallitusta kuormasta kertovat kilvet.
- Betonin laatu: vähintään C20/25 standardin EN 206-1 (DIN 1045-2) mukaan; betonin paksuus vähintään 200 mm.
- Jos kuormalavojen välinen etäisyys kaksipuolisessa hyllystössä on alle 100 mm, on asennettava läpityöntösuojat.
Lisäohjeita suunnitteluun ja asennukseen:
- Tärkeä suure on nurjahduspituus (K) = suurin etäisyys lattian ja ensimmäisen palkkitason yläreunan välillä. Sitä käytetään määrittämään, mitä pilarityyppiä tulee käyttää.
- Tavaroiden yläpuolella tulee aina olla noin 100 mm väli seuraavaan hyllytasoon tai hallin kattoon.
- Nostokorkeus trukille: ylimmän hyllytason yläreuna + 200 mm.
Tekniset tietomme eivät koske asfaltoituja tai magnesiumia sisältäviä pintoja, kiveystä eikä valssibetonia.
Tekniset tiedot
| Hyllytason kantavuus / suurin tasaisesti jakautunut kuorma (metallilla) | 3060 kg |
|---|---|
| Tuotetyyppi | Pallettrihyllystö |
| Korkeussäätö porrastettuna | 50 mm |
| Värivalinta | RAL 5010, 2004 |
| Asennustapa | Hyllystö |
| Tuotenimen attribuutti | Syvyys 1100 mm |
| Lavojen pidike, kantavuudella | 1020 kg |
| Syvyys | 1100 mm |
| Korkeus | 3000 mm |
| Hyllystön pystyrunkojen lukumäärä | 1 |
| Hyllykonstruktio | Lisämoduulihyllystö |
| Päällysrakenteen mitat, päällystelineen leveys | 2810 mm |
| Asiakkaan asennus | kyllä |
| Varastotasojen lukumäärä | 3 |
| Kuorma per hyllytaso | 3060 kg |
| Pistokekiinnitys | kyllä |
| Lokeron leveys | 2700 mm |
| Runkoprofiili | S625-A18 |
| Lavapaikkojen määrä per kenttä | 9 |
| Tolpan tyyppi | EGN 120×50×1,5 |
| Varastotasojen lukumäärä | 3 |
| Hyllyn saavutettavuus | Kaksipuolinen |
| Kenttäkuorma (3 kenttää, 2 tolppaparia per kenttä) | 7045 kg |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 991227 |
|---|---|
| EAN | 4058255110353 |