Ruuvinväännin momentin katkaisulla
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
- Tuotenumero
- 079222
- Varastotilanne
- Varastossa
Tuotekuvaus
Rakenne
Erittäin kompakti ja kestävä pulssiruuvinväännin pistoolimallina monenlaisiin kokoonpanosovelluksiin. Luotettava ja tarkka ruuvaus sisäänrakennetun pulssiyksikön ansiosta.
Katkaisulla. Määritelty momenttialue, erittäin pienet momenttitoleranssit. Äärimmäinen tarkkuus korkean toistotarkkuuden ja katkaisumekanismin ansiosta.
Kuvassa oleva malli on varustettu Fujin patentoidulla 2-lapaisella pulssiyksiköllä yhdistettynä kaksikammioiseen moottoriin. Tämä yhdistelmä tarjoaa 50 % paremman paino-/tehosuhteen verrattuna vastaaviin ruuvaustyökaluihin. Optimoitu ergonomiseen käsittelyyn.
Hydraulinen pulssiyksikkö on keskeinen osa pulssiavainta. Se muuntaa moottorin tuottaman momentin pulssimaisiksi iskuiksi ja moninkertaistaa ne – samankaltaisesti kuin mutterinvääntimen iskumekanismin iskut. Näin mutterinvääntimen metallin metallia vasten -iskujen negatiiviset ominaisuudet poistuvat pulssiavaimessa. Koska kaikki liikkuvat osat ovat öljyn ympäröimiä, syntyvät värähtelyt ja melutaso ovat alhaiset. Kahvassa tuntuu tuskin lainkaan reaktiomomenttia.
Erittäin pieni momenttireaktio kahvassa hyvin lyhyen pulssisyklin ansiosta. Toisin kuin iskevässä ruuvinvääntimessä, pulssityökalussa ei ole metallikosketusta metallia vasten, mikä antaa pehmeämmät ja vakaammat pulssit.
Etu
- vähemmän tärinää.
- matalampi melutaso.
- pidempi käyttöikä verrattuna tavallisiin ruuvinvääntimiin.
Käyttötiedot
- Sovelluksiin, joissa vaaditaan alhaista melutasoa ja vähäistä tärinää.
- Soveltuu yksinomaan pehmeille ruuviliitoksille.
Toimitussisältö
Ruuvinväännin kumisuojakupulla, sis. ripustimet nostojouselle (tasapainottimelle).
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Ruuvinväännin |
|---|---|
| Paino | 1.6 kg |
| Valmistajan merkintä | FLT-9-3 BF EC |
| Enimmäiskierrosluku: | 5300 min-1 |
| Suurin ilmankulutus | 680 l/min |
| Suositeltu letkun mitoitus (sisäinen ⌀) | 9.5 mm |
| Paineilmakytkentä | 1/4 tuumaa |
| Hetkellinen aikaväli | 45 - 85 Nm |
| Työkalunpitimen mitat | 1/2 tuumaa |
| Pituus | 209 mm |
| Kiinnitysprofiili työkalunpitimeen | □ tuumaa |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 079222 |
|---|---|
| EAN | 4589484330293 |