Tarkkuusmittauskoukkumitta
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Raskas, taottu teräksinen kaari lämpöeristyksellä. Alasin ja vastalasin ruostumatonta, karkaistua terästä. Alasin on jousitetusti laakeroitu ja voidaan vetää takaisin vivulla työkappaleen asettamista varten. Vastalasin on säädettävissä mittausalueella hammasrangan ja uritetun ruuvin avulla. Säätö mittapaloilla. Säädettävä keskitysvastin työkappaleen keskilinjaan asettamista varten.
Vakio mittausvoima sisäänrakennetun mittausvoimajousen ansiosta. Voidaan käyttää kaikkien mittakellojen kanssa (ei sisälly hintaan), joissa on 8 mm:n kiinnitysvarsi. Mittakello nro 434674 koot 25/0,5 ja 50/1 suositellaan.
Työkappaleen toleranssipoikkeamat voidaan lukea numeerisesti mittakellosta.
Kovametallikärkisille mittauspinnoille. Sylinterimäisten osien, esim. akselien, pulttien ja varsien mittaamiseen. Paksuus- ja pituusmittauksiin.
Toimitussisältö
Ilman mittakelloa, sis. puulaatikon.
Erikoistarvikkeet
Asetusmitta, mittakello nro 434674. Valurautateline, mittalaitteen pidin tyyppi Fk mitta-akselin iskun liikkeen siirtoon, mittapäät.
Tekniset tiedot
| Mittaustekniikka | analoginen |
|---|---|
| Kalibrointi | L9 |
| Tuotetyyppi | Tarkkuusmittauskoukkumitta |
| Pakkaus | Tukeva kotelo |
| Normi | Työpajastandardi |
| Mittausalue | 50 - 100 mm |
| Mittaustasojen tasaisuus | 0.2 µm |
| Mittausvoima | 7,5 N |
| Mittapään liike | 2,5 mm |
| Mittaustasot − ⌀ | 10 mm |
| Mittapintojen tasoparallellisuus | 2 µm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 424900 |
|---|---|
| EAN | 4059192017613 |