Hienomittakellohaarukkamitta mittahaaroilla
Tuotekuvaus
Rakenne
Ulosvedettävillä, kovametallikärkisillä mittahaaroilla. Halkaisijoille kapeissa olakkeissa, keskitysreunoissa, akselien olakkeissa, urien väleissä sekä hammasväli WK sylinterihammaspyörien (suorat ja vinohampaiset) hammaspaksuuden määrittämiseksi.
Vankka taottu teräskaarirunko lämpöeristyksellä. Alasin ja vastalasin ruostumatonta, karkaistua terästä. Alasin on jousitetusti laakeroitu ja voidaan vetää takaisin vivulla työkappaleen asettamista varten. Vastalasin on säädettävissä mittausalueella hammastangon ja uurretun ruuvin avulla. Asetus mittapalaoilla. Säädettävä keskityspysäytin työkappaleen keskelle asettamista varten.
Vakio mittausvoima sisäänrakennetun mittausvojousen ansiosta. Voidaan käyttää kaikkien mittakellojen kanssa (ei sisälly hintaan), joissa on 8 mm:n kiinnitysvarsi. Suositellaan käytettäväksi hienomittakelloa nro 434674, koko 25/0,5 ja koko 50/1.
Työkappaleen toleranssipoikkeamat voidaan lukea numeerisesti näytöltä.
Toimitussisältö
Ilman hienomittakelloa, sis. puulaatikon.
Erikoisvarusteet
Asetusmitat, hienomittakello nro 434674. Valurautajalusta, mittalaitteen pidin tyyppi FK mitta-akselin liikkeen siirtämiseen, mittakärjet.
Tekniset tiedot
| Mittaustekniikka | analoginen |
|---|---|
| Kalibrointi | L9 |
| Tuotetyyppi | Tarkkuusmittakello-kulmamitta |
| Pakkaus | Vankka kotelo |
| Normi | Konepajastandardi |
| Mittausalue | 0–40 mm |
| Mittausvoima | 7,5 N |
| Mittapään liike | 2 mm |
| Mittapintojen tasoparallellisuus | 2 µm |
| Hammaspaksuuden mittaus moduulista m | 0,5 |
| Mittauspinta | 12×12 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 424906 |
|---|---|
| EAN | 4059192017743 |