Äänenpainemittari 815
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Äänenpainemittari tarkkuusluokassa 2 standardin IEC 60942 mukaan.
Toiminto
Taajuuspainotus A- ja C-käyrän mukaan, hetkellinen mittausarvo; osamittausalue, aika-arviointi (vaihdettavissa: FAST 125 ms / SLOW 1 s); min./maks.-muisti.
Käyttötiedot
Täydellinen mittalaite arkipäiväiseen työskentelyyn ilmanvaihto- tai lämmitysjärjestelmien melun, koneiden melun tai polttolaitosten melun mittaamiseen.
Tämä mittalaite äänenpainetasojen mittaamiseen alueella 32–130 desibeliä kattaa useimmat käyttökohteet. 30 desibeliä vastaa esimerkiksi kellon raksutusta ja 130 desibeliä lentokoneen moottoria 25 metrin etäisyydeltä. Taajuuspainotus A-käyrän mukaan vastaa ihmiskorvan herkkyyttä äänipaineelle, kun taas C-käyrä huomioi myös melun matalataajuiset osuudet. Juuri työpaikalla desibelimittari on välttämätön, koska jopa toimistotyöpaikoilla ei usein huomaa, kuinka voimakasta todellinen melunmuodostus on – eikä siten myöskään osata torjua sitä.
Toimitussisältö
Sisältää mikrofonin, tuulisuojan, ruuvitaltan kalibrointiin ja pariston nro 081561, koko 6LR61.
Huomautus
Äänenpainetason kalibraattori saatavana pyynnöstä.
Tekniset tiedot
| Kalibrointi | I12 |
|---|---|
| Mittausalue | 32–130 dB(A) |
| Leveys | 55 mm |
| Pituus | 255 mm |
| Valmistajan merkintä | 815 |
| Energiansyöttö | Paristokäyttöinen |
| Korkeus | 43 mm |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 1 |
| Virheraja | ± 1,0 dB(A) |
| Paino | 195 g |
| Tuotenro: mukana toimitettavat paristot / akut | 081561 6LR61 |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G474300815 |
|---|---|
| EAN | 4029547001864 |