Hydraulinen mittakelloteline (magneettijalalla)
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Hydraulinen mittakelloteline keskilukituksella - kaikki nivelet lukitaan jäykästi keskisäätönupin avulla. Öljyhydrauliikka on suojattu öljyhäviöltä kaksinkertaisilla tiivisteillä. Puristusvoimaa voidaan säätää portaattomasti.
Suuri kumipäällysteinen käsipyörä (⌀ 54 mm) helpottaa kiristystä ja kiinnityksen irrotusta. Mittakellonpitimen nivelvarret voidaan kääntää 360°, niitä voidaan kääntää yli 180° ja ne sopivat mittakelloille, joissa on 6 ja 8 mm:n varsi-⌀ tai prisma.
Teline sisältäen magneettijalan, jossa on ergonominen nuppi. Suurikapasiteettinen ferriittimagneetti, jonka takapuolella on hiotut kosketuspinnat, sekä prisma, jossa on hiottu alapinta, kiinnitystä varten myös akseleihin ja sylinterimäisiin kappaleisiin.
Hyvin otettava muovikotelo magneettijalassa parantaa iskunkestoa ja lämpöeristystä.
Huomautus
Hydrauliset mittakellotelineet kestävät suuria lämpötilavaihteluita, kun kiinnitys on auki. Öljy tarvitsee tällöin jonkin aikaa lämpötilan tasaamiseen. Kiinnitetyssä tilassa voidaan saavuttaa enintään 15 °C:n lämpötilaero ilman painevaihteluita. Nämä voivat vahingoittaa telinettä tai siinä kiinni pidettäviä esineitä.
Toimitussisältö
Nivelvarsi nro 440610 300 ja magneettijalka nro 440620 1.
Malli
Hydraulinen mittakelloteline keskuskiristyksellä – kaikki nivelet lukittuvat jäykästi keskinupin avulla. Öljyhydrauliikka on suojattu öljyhäviöltä kaksoistiivisteillä. Puristusvoimaa voidaan säätää portaattomasti.
Suuri kumipäällysteinen käsipyörä (⌀ 54 mm) helpottaa kiristämistä ja irrottamista. Mittakellopitimen nivelvarret voidaan kiertää 360°, kääntää yli 180° ja ne sopivat mittakelloille, joiden varren ⌀ on 6 ja 8 mm, tai prismalle.
Teline sisältää magneettijalan, jossa ergonominen nuppi. Suurtehoinen ferriittimagneetti, jonka takapuolella on hiotut kiinnityspinnat, sekä prisma hiotulla alapinnalla kiinnitystä varten myös akseleihin ja sylinterimäisiin kappaleisiin. Magneettijalan hyvin käteen sopiva muovikotelo, jossa on parannettu iskunkesto ja lämmöneristys.
Huomautus
Hydrauliset mittatelineet kestävät avoimessa kiinnityksessä suuria lämpötilavaihteluita. Öljy tarvitsee tällöin aikaa lämpötilan tasaantumiseen. Kiinnitetyssä tilassa voidaan saavuttaa enintään 15 °C:n lämpötilaero ilman painevaihteluita. Ne voivat vaurioittaa telinettä tai siinä kiinnitettyjä kappaleita.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Mittakelloteline |
|---|---|
| Liitäntäkierre | M8 |
| Kapasiteetti | 300 mm |
| Magneettijalka, leveys | 56 mm |
| Magneettijalka, pituus | 75 mm |
| Magneettijalka, korkeus | 58 mm |
| Pitovoima n. | 1000 N |
| Liitäntäkierteen sijainti | sivulla |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 440600 |
|---|---|
| EAN | 4045197889805 |