GARANT Master Steel Micro HM-poranterä lieriövarrella DIN 6535 HA 8×D AlCrN
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Korkeakapasiteettinen mikropora yleiskäyttöön eri materiaaleille, painopisteenä teräksen työstö. Maksimaalinen prosessivarmuus kokonaisjärjestelmässä toisiinsa tarkasti sovitetuilla työkaluilla ja laajennetulla ohjausviisteellä. Erittäin pienten halkaisijoiden poraus maksimi syvyyteen edeltävän ohjausreiän porauksen jälkeen.
Optimaalinen kompromissi ytimen halkaisijan ja lastu-uran tilavuuden välillä parasta lastunpoistoa varten – myös pitkälastuisissa materiaaleissa.
Suuremmat aineenpoistomäärät ja pidemmät käyttöajat mahdollistavat taloudellisen porausprosessin myös pienillä reiänhalkaisijoilla ja samalla korkealla L/D-suhteella.
Huomautus
Prosessivarmaa käyttöä varten mikroporalla alkaen 8×D on porattava ohjausreikä vähintään 4×D ohjausreikäporalla 121223. Pystytyöstössä ja tasaisella pinnalla voidaan halkaisijasta DC = ⌀ 1 mm alkaen pituuteen 12×D asti luopua ohjausreiän porauksesta. Varmista aina, että ohjausreikä on lastuista puhdas ennen seuraavan poraustyökalun käyttöä. Suosittelemme tekemään 90°-upotuksen sopivalla NC-esiporalla ohjausporauksen jälkeen. Kriittisissä sovelluksissa (esim. mahdollisimman suuri valmistustarkkuus, minimaalinen purseiden muodostus, alennettu jäähdytysnestepaine) työkalun syöttöä ennen sisäänmenoa materiaaliin ja poistumisen yhteydessä tulisi vähentää 50 %. Pitkälastuiset materiaalit vaativat tarvittaessa katkotuettua porausta 3×D:n askelin ja pienellä palautusliikkeellä ohjausreiän syvyyteen. Huolehdi sopivista työkalun kiinnityslaitteista (kutisteistukka, Hydro Dehn -puristusistukka), joiden heitto on alle 0,003 mm, riittävän korkeasta jäähdytysnestepaineesta (vähintään 30 bar) sekä jäähdytysaineen riittävän hienosta suodatuksesta (DC < ⌀ 2 mm suodatin ≤ 0,010 mm; DC < ⌀ 3 mm suodatin ≤ 0,020 mm). Ilmoitettu L/D-suhde vastaa pienintä poraussyvyyttä, joka voidaan saavuttaa kyseisellä mikroporalla.
Lastu-uran pituus LC = L2 + 1,5 × DC.
Huomautus
Toimitusaika: 10 työviikkoa
Pienin tilausmäärä: 5 kpl
Asiakaskohtainen erikoisvalmistus: Peruutus on mahdollista enintään 3 työpäivän kuluessa saadusta tilausvahvistuksesta. Palautus ei ole mahdollista. Oikeus yli- tai alitoimitukseen +/-10 % (vähintään 1 kpl) pidätetään.
Rakenne
Suurtehomikropora yleiseen materiaalinkäyttöön, painopisteenä teräksen koneistus. Maksimaalinen prosessivarmuus kokonaisjärjestelmässä tarkasti toisiinsa sovitettujen työkalujen ja laajennetun ohjausviisteen ansiosta. Erittäin pienten halkaisijoiden poraus enimmäissyvyyteen esiporauksen jälkeen.
Optimaalinen kompromissi ytimen halkaisijan ja lastutilan koon välillä hyvää lastunpoistoa varten – myös pitkälastuavissa materiaaleissa.
Kasvaneet ajalliset lastutilavuudet ja pidemmät käyttöajat mahdollistavat taloudellisen porausprosessin myös pienillä reiän halkaisijoilla ja samalla suurella L/D-suhteella.
Huomautus
Prosessivarmaa mikroporan käyttöä varten 8×D:stä alkaen on porattava esireikä vähintään 4×D esiporalla 121223. Pystykoneistuksessa ja tasaisella pinnalla voidaan DC =⌀ 1 mm:stä alkaen jopa pituuteen 12×D luopua esiporauksesta. Varmista aina, että esireikä on lastuista vapaa ennen seuraavan poratyökalun käyttöä. Suosittelemme tekemään 90° upotuksen sopivalla NC-esiporalla esiporauksen jälkeen. Kriittisissä sovelluksissa (esim. suurin mahdollinen valmistustarkkuus, minimaalinen jäysteen muodostus, alennettu jäähdytysnesteen paine) työkalun syöttöä ennen materiaalin sisäänmenoa ja materiaalista poistumista tulee vähentää 50 %. Pitkälastuavat materiaalit vaativat tarvittaessa porauksen katkaisun 3×D:n askelin, jolloin tehdään minimaalinen paluuliike esireiän syvyyteen. Huolehdi sopivista työkalunkiinnityslaitteista (kutisteistukka, Hydro Dehn -hydrauliikkistukka), joiden heittotarkkuus on alle 0,003 mm, riittävän korkeasta jäähdytysnesteen paineesta (vähintään 30 bar) sekä jäähdytysnesteen riittävän hienosta suodatuksesta (DC <⌀ 2 mm suodatin ≤ 0,010 mm; DC <⌀ 3 mm suodatin ≤ 0,020 mm). Ilmoitettu L/D-suhde vastaa kyseisellä mikroporalla saavutettavaa pienintä poraussyvyyttä.
Lastu-uran pituus LC = L2 + 1,5 × DC.
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Materiaalille (värirengas) | vihreä |
|---|---|
| Kärkikulma | 128 astetta |
| Pinnoite | AlCrN |
| Sisäinen jäähdytys | kyllä, 40 bar |
| Kiinnitys | DIN 6535 HA, h6 |
| Työstöstrategia | HPC |
| Puolistandardi | kyllä |
| Tuotetyyppi | Kierrepora |
| Leikkausmateriaali | VHM |
| Sarja | Master Steel |
| Pituus xD | 8×D |
| Ohjausporanterä tarvitaan | kyllä, ohjausporanterä |
| Normi | Pajastandardi |
| Terien lukumäärä z | 2 |
| Kiinnitysuran pituus lc | 17 mm |
| Toleranssi nimellis-⌀ | h6 |
| Varren halkaisija ds | 3 mm |
| Kokonaispituus l | 49 mm |
| ⌀-alue | 1,61–1,7 mm |
Media
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 121224 |
|---|---|
| EAN | 4062406632410 |