GARANT Master Steel Micro HM -pora, lieriövarsi DIN 6535 HA 20×D
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Erittäin tehokas mikropora yleiseen materiaalikäyttöön, erityisesti teräksen työstöön. Maksimaalinen prosessivarmuus kokonaisjärjestelmässä tarkasti toisiinsa sovitettujen työkalujen ja laajennetun ohjausviisteen ansiosta. Erittäin pienten halkaisijoiden poraus enimmäissyvyyteen esiporatun ohjausreiän jälkeen.
Optimaalinen kompromissi ytimen halkaisijan ja lastutilan koon välillä parasta lastunkuljetusta varten – myös pitkälastuisilla materiaaleilla.
Suuremmat lastuamismäärät ja käyttöajat mahdollistavat taloudellisen porausprosessin myös hyvin pienillä porahalkaisijoilla ja samalla suurella L/D-suhteella.
Huomautus
Prosessivarmaa mikroporan käyttöä varten alkaen 8×D on porattava ohjausreikä vähintään 4×D pilottiporalla 121223. Pystysuuntaisessa työstössä ja tasaisella pinnalla voidaan alkaen DC = ⌀ 1 mm pituuteen 12×D asti luopua pilottiporauksesta. Varmista aina, että ohjausreikä on vapaa lastuista ennen seuraavan poraustyökalun käyttöä. Suosittelemme, että pilottiporauksen jälkeen tehdään 90°:n upotus sopivalla NC-esiporalla. Kriittisissä sovelluksissa (esim. mahdollisimman korkea valmistustarkkuus, minimaalinen purseen muodostus, alennettu jäähdytysnestepaine) työkalun syöttöä ennen materiaalin sisäänmenoa ja ulostuloa tulee vähentää 50%. Pitkälastuiset materiaalit edellyttävät tarvittaessa lastun katkaisua 3×D:n portaissa, jolloin paluuliike on minimaalinen ohjausreiän syvyyteen. Huolehdi sopivista työkalunkiinnityslaitteista (kutistesukkaistukka, Hydro Dehn -istukka), joiden heittotarkkuus on alle 0,003 mm, riittävän korkeasta jäähdytysnestepaineesta (vähintään 30 bar) sekä riittävän hienosta jäähdytysaineen suodatuksesta (DC < ⌀ 2 mm suodatin ≤ 0,010 mm; DC < ⌀ 3 mm suodatin ≤ 0,020 mm). Ilmoitettu L/D-suhde vastaa pienintä poraussyvyyttä, joka voidaan saavuttaa kyseisellä mikroporalla.
Lastu-uran pituus LC = L2 + 1,5 × DC.
Huomautus
Toimitusaika: 10 työviikkoa
Vähimmäistilausmäärä: 5 kpl
Asiakaskohtainen erikoisvalmistus: Peruutus on mahdollista enintään 3 työpäivän kuluessa tilausvahvistuksen vastaanottamisesta. Palautus ei ole mahdollista. Pidätämme oikeuden yli- ja alitoimitukseen +/-10% (vähintään 1 kpl).
Rakenne
Erittäin tehokas mikropora yleiskäyttöön eri materiaaleille, erityisesti teräksen työstöön. Maksimaalinen prosessivarmuus kokonaisjärjestelmässä tarkasti yhteensovitettujen työkalujen ja laajennetun ohjausviisteen ansiosta. Erittäin pienten halkaisijoiden poraus maksimaaliseen syvyyteen esiporatun pilottireiän jälkeen.
Optimaalinen kompromissi ytimen halkaisijan ja lastutilan koon välillä optimaalista lastunpoistoa varten – myös pitkää lastua muodostavilla materiaaleilla.
Korkeampi lastuvolyymi aikayksikköä kohti ja pidempi käyttöikä mahdollistavat taloudellisen porausprosessin myös hyvin pienillä porahalkaisijoilla ja samalla suurella L/D-suhteella.
Huomautus
Prosessivarmaan mikroporan käyttöön 8×D:stä alkaen on porattava pilottireikä vähintään 4×D syvyyteen pilottiporalla 121223. Pystytyöstössä ja tasaisella pinnalla voidaan DC = ⌀ 1 mm:stä alkaen pituuteen 12×D saakka luopua pilottiporauksesta. Varmista aina, että pilottireikä on lastuista puhdas ennen seuraavan poratyökalun käyttöä. Suosittelemme tekemään 90° upotuksen sopivalla NC-alkuporalla pilottiporauksen valmistuttua. Kriittisissä sovelluksissa (esim. suurin mahdollinen valmistustarkkuus, minimaalinen purseiden muodostus, alennettu jäähdytysnesteen paine) työkalun syöttöä ennen materiaaliin menoa ja siitä poistumista tulisi pienentää 50 %. Pitkää lastua muodostavat materiaalit vaativat tarvittaessa väliulosvedon 3×D askelin, minimaalisella paluuliikkeellä pilottireiän syvyyteen. Huolehdi sopivista työkalun kiinnitysjärjestelmistä (kutistusistukka, Hydro Dehn -istukka) pyörintätarkkuudella alle 0,003 mm, riittävän korkeasta jäähdytysnestepaineesta (vähintään 30 bar) sekä jäähdytysaineen riittävän hienosta suodatuksesta (DC < ⌀ 2 mm suodatin ≤ 0,010 mm; DC < ⌀ 3 mm suodatin ≤ 0,020 mm). Ilmoitettu L/D-suhde vastaa pienintä poraussyvyyttä, joka voidaan saavuttaa kyseisellä mikroporalla.
Lastu-uran pituus LC = L2 + 1,5 × DC.
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Materiaalille (värirengas) | vihreä |
|---|---|
| Kärkikulma | 128 astetta |
| Pinnoite | TiAlN |
| Sisäinen jäähdytys | kyllä, 40 bar |
| Kiinnitys | DIN 6535 HA, h6:lla |
| Työstöstrategia | HPC |
| Puolistandardi | kyllä |
| Tuotetyyppi | Kierrepora |
| Leikkausmateriaali | VHM |
| Sarja | Master Steel |
| Pituus xD | 20×D |
| Ohjausporanterä tarvitaan | kyllä, pilottipora |
| Normi | Konepajanormi |
| Terien lukumäärä z | 2 |
| Kiinnitysuran pituus lc | 48.4 mm |
| Toleranssi nimellis-⌀ | h6 |
| Varren halkaisija ds | 3 mm |
| Kokonaispituus l | 80 mm |
| ⌀-alue | 2.11–2.2 mm |
Media
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 121228 |
|---|---|
| EAN | 4062406632908 |