GARANT Master Steel Micro HM-poranterä sylinterivarrella DIN 6535 HA 12×D AlCrN
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Erittäin tehokas mikroporanterä yleiskäyttöön eri materiaaleille, erityisesti teräksen työstöön. Maksimaalinen prosessivarmuus kokonaisjärjestelmässä täsmällisesti yhteensovitettujen työkalujen ja laajennetun ohjausviisteen ansiosta. Erittäin pienten halkaisijoiden poraus maksimiin syvyyteen esiporatun pilottireiän jälkeen.
Optimaalinen kompromissi ytimen halkaisijan ja lastutilan koon välillä parasta lastunkuljetusta varten – myös pitkää lastua muodostavissa materiaaleissa.
Suuremmat aikalastutilavuudet ja käyttöajat mahdollistavat taloudellisen porausprosessin myös erittäin pienillä porahalkaisijoilla ja samalla suurella L/D-suhteella.
Huomautus
Prosessivarmaa mikroporan käyttöä varten alkaen 8×D on porattava pilottireikä vähintään 4×D syvyyteen pilottiporalla 121223. Pystytyöstössä ja tasaisella pinnalla voidaan alkaen DC = ⌀ 1 mm aina pituuteen 12×D luopua pilottiporauksesta. Varmista aina, että pilottireikä on vapaa lastuista ennen seuraavan poraustyökalun käyttöä. Suosittelemme tekemään 90° upotuksen sopivalla NC-esiporalla, kun pilottiporaus on valmis. Kriittisissä sovelluksissa (esim. suurin mahdollinen valmistustarkkuus, minimaalinen jäysteenmuodostus, alennettu jäähdytysnestepaine) työkalun syöttöä ennen materiaalin sisäänmenoa ja poistumista tulisi pienentää 50 %. Pitkää lastua muodostavat materiaalit edellyttävät tarvittaessa lastun katkontaa 3×D askelin, minimaalisella paluuliikkeellä pilottireiän syvyyteen. Huolehdi sopivista työkalunkiinnityslaitteista (kutisteistukka, Hydro Dehn -kiristysistukka), joiden heitto on alle 0,003 mm, riittävän korkeasta jäähdytysnestepaineesta (vähintään 30 bar) sekä riittävän hienosta suodatuksesta jäähdytysaineelle (DC < ⌀ 2 mm suodatin ≤ 0,010 mm; DC < ⌀ 3 mm suodatin ≤ 0,020 mm). Ilmoitettu L/D-suhde vastaa kunkin mikroporan saavutettavissa olevaa pienintä poraussyvyyttä.
Lastu-uran pituus LC = L2 + 1,5 × DC.
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Materiaalille (värirengas) | vihreä |
|---|---|
| Kärkikulma | 128° |
| Pinnoite | AlCrN |
| Sisäinen jäähdytys | kyllä, 40 bar |
| Kiinnitys | DIN 6535 HA, h6 |
| Työstöstrategia | HPC |
| Puolistandardi | kyllä |
| Tuotetyyppi | Kierrepora |
| Leikkausmateriaali | VHM |
| Sarja | Master Steel |
| Pituus xD | 12×D |
| Ohjausporanterä tarvitaan | kyllä, ohjausporanterä |
| Halkaisija ⌀ | 0.95 mm |
| Normi | Konepajanormi |
| Terien lukumäärä z | 2 |
| Kiinnitysuran pituus lc | 14 mm |
| Toleranssi nimellis-⌀ | h6 |
| Varren halkaisija ds | 3 mm |
| Kokonaispituus l | 47 mm |
| Porausyvyys | 12.5 mm |
| Syöttö f teräksessä < 1100 n/mm2 | 0.028 mm/kierros |
| Syöttö f ruostumattomalle teräkselle < 900 n/mm2 | 0.015 mm/kierros |
Media
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 121226 |
|---|---|
| EAN | 4062406580537 |