GARANT Master Steel Micro täyskovametallinen pilottipora sylinterivarrella DIN 6535 HA 5×D AlCrN
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Suurtehomikropora yleiskäyttöön eri materiaaleille, painopisteenä teräksen työstö. Maksimaalinen prosessivarmuus kokonaisjärjestelmän tarkasti toisiinsa sovitetuilla työkaluilla ja pidennetyllä ohjausviisteellä. Erittäin pienten halkaisijoiden poraus aina maksimiin poraussyvyyteen esiporauksen jälkeen.
Optimaalinen kompromissi ytimen halkaisijan ja lastu-uran koon välillä hyvää lastunpoistoa varten – myös pitkälastuisilla materiaaleilla.
Suuremmat aikalastun tilavuudet ja pidemmät käyttöajat mahdollistavat taloudellisen porausprosessin, myös erittäin pienillä reiänhalkaisijoilla ja samalla suurella L/D-suhteella.
Huomautus
Prosessivarmaa käyttöä varten mikroporalla alkaen 8×D on porattava pilottireikä vähintään 4×D syvyyteen pilottiporalla 121223. Pystytyöstössä ja tasaisella pinnalla voidaan DC = ⌀ 1 mm:stä alkaen pituuteen 12×D asti luopua pilottiporauksesta. Huolehdi aina, että pilottireikä on vapaa lastuista ennen seuraavan poratyökalun käyttöä. Suosittelemme tekemään 90° upotuksen sopivalla NC-keskitysporalla pilottiporauksen valmistuttua. Kriittisissä sovelluksissa (esim. mahdollisimman suuri valmistustarkkuus, minimaalinen purseiden muodostus, alennettu jäähdytysnesteen paine) työkalun syöttöä ennen materiaalin sisäänmenoa ja ulostuloa tulisi pienentää 50 %. Pitkälastuiset materiaalit edellyttävät tarvittaessa lastun katkaisua vaiheittain, kussakin 3×D, minimaalisella paluuliikkeellä takaisin pilottireiän syvyyteen. Huolehdi sopivista työkalunkiinnityslaitteista (kutisteistukka, Hydro Dehn -puristusistukka), joiden heiton tarkkuus on alle 0,003 mm, riittävän korkeasta jäähdytysnesteen paineesta (vähintään 30 bar) sekä jäähdytysaineen riittävän hienosta suodatuksesta (DC < ⌀ 2 mm suodatin ≤ 0,010 mm; DC < ⌀ 3 mm suodatin ≤ 0,020 mm). Ilmoitettu L/D-suhde vastaa pienintä poraussyvyyttä, joka voidaan saavuttaa kyseisellä mikroporalla.
Lastu-uran pituus LC = L2 + 1,5 × DC.
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Materiaalille (värirengas) | vihreä |
|---|---|
| Kärkikulma | 135 astetta |
| Pinnoite | AlCrN |
| Sisäinen jäähdytys | kyllä, 40 bar |
| Kiinnitys | DIN 6535 HA, h6:lla |
| Työstöstrategia | HPC |
| Puolistandardi | kyllä |
| Tuotetyyppi | Kierrepora |
| Leikkausmateriaali | VHM |
| Sarja | Master Steel |
| Pituus xD | 5×D |
| Halkaisija ⌀ | 1.15 mm |
| Normi | Työpajastandardi |
| Terien lukumäärä z | 2 |
| Kiinnitysuran pituus lc | 8.4 mm |
| Toleranssi nimellis-⌀ | m6 |
| Varren halkaisija ds | 3 mm |
| Kokonaispituus l | 41 mm |
| Porausyvyys | 6.6 mm |
| Syöttö f teräksessä < 1100 n/mm2 | 0.034 mm/v |
| Syöttö f ruostumattomalle teräkselle < 900 n/mm2 | 0.018 mm/v |
Media
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 121223 |
|---|---|
| EAN | 4062406579876 |