GARANT Master Steel Micro -kovametallipora sylinterivarrella DIN 6535 HA 30×D AlCrN
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Suoritus
Erittäin tehokas mikroterä yleiskäyttöön eri materiaaleille, erityisesti teräksen työstöön. Maksimaalinen prosessivarmuus kokonaisjärjestelmässä tarkasti keskenään yhteensovitettujen työkalujen ja levennetyn ohjausviisteen ansiosta. Erittäin pienten halkaisijoiden poraus suurimpaan mahdolliseen syvyyteen esiporatun ohjausreiän jälkeen.
Optimaalinen kompromissi ytimen halkaisijan ja lastutilan koon välillä parasta lastunkuljetusta varten – myös pitkälastuavilla materiaaleilla.
Suuremmat lastuamismäärät ajan yksikköä kohden ja pidemmät käyttöajat mahdollistavat taloudellisen porausprosessin myös erittäin pienillä porahalkaisijoilla ja samalla suurella L/D-suhteella.
Huomautus
Jotta mikroterää voidaan käyttää prosessivarmasti alkaen 8×D:stä, on porattava ohjausreikä vähintään 4×D syvyyteen ohjausterällä 121223. Pystytyöstössä ja tasaisella pinnalla voidaan DC = ⌀ 1 mm:stä alkaen ja pituuteen 12×D asti luopua ohjausporauksesta. Varmista aina, että ohjausreikä on vapaa lastuista ennen seuraavan poraustyökalun käyttöä. Suosittelemme tekemään 90°-upotuksen sopivalla NC-esiporalla, kun ohjausporauksen on valmis. Kriittisissä sovelluksissa (esim. suurin mahdollinen valmistustarkkuus, minimaalinen purseiden muodostuminen, alennettu jäähdytysnesteen paine) työkalun syöttöä ennen materiaaliin menoa ja siitä poistumista tulisi pienentää 500%. Pitkälastuavat materiaalit vaativat tarvittaessa lastunmurron 3×D:n askelissa, jolloin tehdään minimaalinen paluuliike ohjausreiän syvyyteen. Huolehdi sopivista työkalunkiinnityslaitteista (kutisteholkki, Hydro Dehn -istukka), joiden heiton tarkkuus on alle 0,003 mm, riittävän korkeasta jäähdytysnesteen paineesta (vähintään 30 bar) sekä jäähdytysaineen riittävän hienosta suodatuksesta (DC < ⌀ 2 mm suodatin ≤ 0,010 mm; DC < ⌀ 3 mm suodatin ≤ 0,020 mm). Ilmoitettu L/D-suhde vastaa pienintä poraussyvyyttä, joka voidaan saavuttaa kyseisellä mikroterällä.
Lastu-uran pituus LC = L2 + 1,5 × DC.
Huomautus
Asiakaskohtainen erikoisvalmistus:
Vähimmäistilausmäärä: 5 kpl
Asiakaskohtainen erikoisvalmistus: Peruutus voidaan tehdä enintään 3 työpäivän kuluessa tilausvahvistuksen vastaanottamisesta. Palautus ei ole mahdollinen. Pidätämme oikeuden yli- tai alitoimitukseen +/-10% (vähintään 1 kpl).
Malli
Erittäin tehokas mikropora yleiskäyttöön eri materiaaleille, erityisesti teräksen työstöön. Maksimaalinen prosessivarmuus kokonaisjärjestelmässä tarkasti yhteen sovitettujen työkalujen ja levennetyn ohjausviisteen ansiosta. Erittäin pienten halkaisijoiden poraus maksimaaliseen syvyyteen esiporatun ohjausreiän jälkeen.
Optimaalinen kompromissi ytimen halkaisijan ja lastutilan koon välillä optimaalista lastunkuljetusta varten – myös pitkälastuavissa materiaaleissa.
Suuremmat aikayksikkökohtaiset lastutilavuudet ja käyttöajat mahdollistavat taloudellisen porausprosessin myös hyvin pienillä porahalkaisijoilla ja samanaikaisesti suurella L/D-suhteella.
Huomautus
Prosessivarmaa mikroporan käyttöä varten 8×D:stä alkaen on porattava ohjausreikä vähintään 4×D ohjausporalla 121223. Pystytyöstössä ja tasaisella pinnalla voidaan DC = ⌀ 1 mm:stä alkaen ja pituuteen 12×D saakka luopua ohjausporauksesta. Varmista aina, että ohjausreikä on vapaa lastuista ennen seuraavan poraustyökalun käyttöä. Suosittelemme 90°-upotuksen tekemistä sopivalla NC-esiporalla ohjausporauksen jälkeen. Kriittisissä sovelluksissa (esim. mahdollisimman suuri valmistustarkkuus, minimaalinen purseiden muodostus, alennettu jäähdytysnestepaine) työkalun syöttöä tulee pienentää 50 % ennen sisäänmenoa materiaaliin ja ulostuloa siitä. Pitkälastuavat materiaalit edellyttävät tarvittaessa askelittaista lastun katkaisua 3×D askelin, minimaalisella paluuliikkeellä ohjausreiän syvyyteen. Huolehdi sopivista työkalunkiinnityslaitteista (kutisteistukka, Hydro Dehn -istukka), joiden heittotarkkuus on alle 0,003 mm, riittävän korkeasta jäähdytysnestepaineesta (vähintään 30 bar) sekä jäähdytysnesteen riittävän hienosta suodatuksesta (DC < ⌀ 2 mm suodatin ≤ 0,010 mm; DC < ⌀ 3 mm suodatin ≤ 0,020 mm). Ilmoitettu L/D-suhde vastaa pienintä poraussyvyyttä, joka voidaan saavuttaa kyseisellä mikroporalla.
Lastu-uran pituus LC = L2 + 1,5 × DC.
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Materiaalille (värirengas) | vihreä |
|---|---|
| Kärkikulma | 128 astetta |
| Pinnoite | AlCrN |
| Sisäinen jäähdytys | kyllä, 40 barilla |
| Kiinnitys | DIN 6535 HA, toleranssi h6 |
| Työstöstrategia | HPC |
| Puolistandardi | kyllä |
| Tuotetyyppi | Kierreporanterä |
| Leikkausmateriaali | VHM |
| Sarja | Master Steel |
| Pituus xD | 30×D |
| Ohjausporanterä tarvitaan | kyllä, ohjausreikä |
| Normi | Verstasstandardi |
| Terien lukumäärä z | 2 |
| Kiinnitysuran pituus lc | 64 mm |
| Toleranssi nimellis-⌀ | h6 |
| Varren halkaisija ds | 3 mm |
| Kokonaispituus l | 96 mm |
| ⌀-alue | 1.91–2 mm |
Media
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 121231 |
|---|---|
| EAN | 4062406754501 |