TRIBOS mini-SVL -jatkovarsi, sylinterimäinen
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Malli
TRIBOS SVL -lisäosien avulla voidaan käyttää vakioteriä kalliiden erikoistyökalujen sijaan. Jatkovarsi, jonka keskeisyystarkkuus on < 0,003 mm ja kapea häiriökontuuri, voidaan yhdistää monenlaisiin istukoihin. Tribos SVL -jatkovarret ovat jo osoittautuneet käytössä lääketieteen-, kello- ja koruteollisuudessa sekä auto- ja elektroniikkateollisuudessa.
Toiminto
TRIBOS SVP -kiristyslaitteiden ansiosta jatkovarren monikulmainen kiristyshalkaisija voidaan puristaa pyöreäksi, jolloin pyöreät työkalunvarret voidaan kiinnittää helposti. Kun kiristyshalkaisijaan kohdistuva paine vähenee, se palautuu monikulmaiseen muotoonsa ja puristaa asetetun työkalunvarren luotettavasti ja tarkasti.
Etu
- Optimoitu häiriökontuuri – täydellinen poraukseen ahtaissa paikoissa, esim. kiinnitinrakenteissa.
- Aksiaalinen pituudensäätö – pituuden säätö 0,01 mm:n tarkkuudella, säätöalue 10 mm.
- Pienimmille halkaisijoille alkaen 0,3 mm – taloudellinen herkimmissäkin työstöissä ilman erikoistyökaluja.
- Joustava käytössä – sopii hydraulistukalle ja ER-holkkistukoille.
- Kaikki yleisesti saatavilla olevat varterityypit voidaan kiinnittää (HA, HB, HE).
- Erinomainen värinänvaimennus – mikrolohkeilun välttäminen, parhaat työkappalepinnat, koneen karan suojaus, pidempi työkalun käyttöikä ja siten pienemmät kustannukset.
- Korkeat kierrosluvut mahdollisia – jopa 52 000 1/min.
Erikoislisävarusteet
TROBIS-MINI-kiristyslaite nro 302384, TRIBOS-MINI SVP -asennuslaite nro 302386.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Pidennys |
|---|---|
| Sisäinen jäähdytys | kyllä |
| Heiton tarkkuus | ≤ 3 µm |
| Tasapainotuslaatu g kierrosluvulla | G 2,5 nopeudella 25000 min-1 |
| Työstöstrategia | HSC |
| Kiristysholkki d1 | 3 mm |
| L1 | 24 mm |
| Ulkohalkaisija ⌀ d | 11 mm |
| ⌀ d2 | 9 mm |
| L2 | 22.5 mm |
| Pituus l | 100 mm |
| Varren halkaisija ds | 12 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 302383 |
|---|---|
| EAN | 2050002076877 |