Elektroninen vääntömomenttitesteri
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Tarkkuus
Myötä- ja vastapäivään: +/- 1 %.
Rakenne
Tarkoitettu mekaanisten ja digitaalisten merkkimomenttiavainten (ei HCT) ja ruuvinvääntimien käyttöön; laukeavien ja näyttävien, oikea- ja vasenkätisten momenttiavainten ja ruuvinvääntimien säätöön ja tarkastukseen.
- Näyttö: Suuri, korkean kontrastin, kirkas ja katselukulmaltaan vakaa 2,8" TFT-näyttö kaksoisasteikolla. Muisti-indikaattorilla.
- Muistitila: 1000 mittausarvoa aikaleimalla (sis. päivämäärä ja aika) ja 20 konfiguroitavaa testitapausta.
- Tilat: Jatkuva näyttö (Track), murtumapisteen tunnistus (First-Peak) ja huippuarvon näyttö (Peak-Hold).
- Asennus: Voidaan kiinnittää tasaisille pinnoille (pöytä, seinä jne.) 4 ruuvilla (M10).
- 3 lokeroa adapterien turvalliseen säilytykseen (laajennusosa).
- Dataulostulo: Mahdollinen USB-C:n kautta. Tiedot voidaan viedä .csv-tiedostona.
- Salasanasuojaus: voidaan käyttää suojaamaan valikkoa luvattomalta käytöltä (pääsalasana) ja suojaamaan testitapauksia. Lisäksi voidaan asettaa, että työn jatkaminen virheellisesti suoritetun testitapauksen jälkeen ei ole mahdollista ennen kuin salasana on syötetty.
- Varoitussignaalit ovat optisia (värinmuutos näytössä) ja akustisia (summeri). Esivaroituksen ajankohta voidaan asettaa yksilöllisesti. Akustinen varoitussignaali voidaan haluttaessa poistaa käytöstä.
- Kotelointiluokka IP40
- Kielet: saksa, englanti, espanja, italia, ranska.
- Tehdasasetus: Palautus tehdasasetuksiin on mahdollista.
- Näyttö ohjelmistoversiosta sarjanumeron ja viimeisimmän kalibroinnin päivämäärän kanssa. Seuraavan kalibroinnin päivämäärä voidaan asettaa momenttitesterissä.
Mittayksiköt: Nm, lbfft, lbfin.
Toimitussisältö
USB-C-datakaapeli (1,8 m), virtalähde, maa-adapteri (tyyppi A, C, G ja I), vaatimustenmukaisuustodistus. Sisältää tukevan muovisen kantolaukun.
Huomautus
Sopivat lisäadapterit löytyvät numeroilla 649550 ja 650006.
Toiminto
IP40: suoja vierasesineiden tunkeutumista vastaan, kun ⌀ > 1 mm, mutta työkalut ja johdot tulee pitää etäällä, eikä suojaa vedeltä ole.
Toimitussisältö
Sis. laajennusosa nro 649550 koko 1 (1/4"–3/8") ja liitosakseli nro 650006 koko 3.
Käyttötarkoitus
Käyttötarkoitus
- Näyttävien ja laukeavien momenttiavainten testaukseen sekä momentin yleismittaukseen momenttitesterin mittausalueella.
- Momentti voidaan tuottaa myötä- ja vastapäivään.
- Teollisuuskäyttöön.
- Anna laitteen olla vähintään 30 minuuttia, jotta se mukautuu huonelämpötilaan.
- Käytä sitä vain, kun se on määräysten mukaisesti turvallisesti kiinnitetty.
- Tarkista ennen käyttöä, että laite on teknisesti virheetön ja käyttöturvallisessa kunnossa.
- Käytä sitä vain teknisesti virheettömässä ja käyttöturvallisessa tilassa.
- Älä käytä sitä putoamisen tai törmäyksen jälkeen ennen täydellistä tarkastusta ja kalibrointia.
- Käytä vain suositeltuja adaptereita ja liitosakseleita.
- Kalibroi ja säädä se säännöllisesti.
Sopimaton käyttö
- Älä ylitä määrättyjä momentteja.
- Älä avaa koteloa.
- Älä käytä räjähdysvaarallisilla alueilla.
- Älä altista lamppua voimakkaalle lämmölle, suoralle auringonvalolle, avotulelle tai nesteille.
- Ei saa käyttää ulkona tai tiloissa, joissa on korkea ilmankosteus.
- Älä tee muutoksia omin päin.
- Älä asenna komponentteja, jotka eivät täytä spesifikaatioita.
- Ei momenttitestausta moottoroiduille ruuvinvääntimille tai mutterinvääntimille.
- Älä käytä sitä virheellisen sähköisen tai mekaanisen asennuksen, käytön tai puhdistuksen yhteydessä.
Tarkkuus
Myötä- ja vastapäivään: +/- 1 %.
Rakenne
Mekaanisten ja digitaalisten merkkimomenttiavainten (ei HCT) sekä ruuvinvääntimien käyttöön; laukeavien ja näyttävien oikea- ja vasenkätisten momenttiavainten ja ruuvinvääntimien säätöön ja tarkastukseen.
- Näyttö: Suuri, kontrastikas, kirkas ja katselukulmaltaan vakaa 2,8" TFT-näyttö kaksoisasteikolla. Muistinäytöllä.
- Muistitila: 1000 mittausarvoa aikaleimalla (sis. päivämäärä ja aika) ja 20 konfiguroitavaa testitapausta.
- Tilat: Jatkuva näyttö (Track), murtopisteen tunnistus (First-Peak) ja huippuarvon näyttö (Peak-Hold).
- Asennus: Voidaan kiinnittää tasaisille pinnoille (pöytä, seinä jne.) 4 ruuvilla (M10).
- 3 lokeroa adapterien turvalliseen säilytykseen (laajennusosa).
- Dataliitäntä: Mahdollinen USB-C:n kautta. Tiedot voidaan viedä .csv-tiedostona.
- Salasanasuojaus: voidaan käyttää suojaamaan valikkoa (pääsalasana) luvattomalta käytöltä ja varmistamaan testitapaukset. Lisäksi voidaan asettaa, ettei työskentelyä virheellisesti suoritetun testitapauksen jälkeen voi jatkaa ennen kuin salasana on syötetty.
- Varoitussignaalit ovat optisia (värin vaihtuminen näytöllä) ja akustisia (summeri). Ennakkovaroituksen ajankohta voidaan asettaa yksilöllisesti. Akustinen varoitus voidaan haluttaessa kytkeä pois.
- Suojausluokka IP40
- Kielet: saksa, englanti, espanja, italia, ranska.
- Tehdasasetukset: Palautus tehdasasetuksiin on mahdollista.
- Näyttö ohjelmistoversiosta sarjanumeron ja viimeisimmän kalibroinnin päivämäärän kanssa. Seuraavan kalibroinnin päivämäärä voidaan asettaa vääntömomenttitesteriin.
Mittayksiköt: Nm, lbfft, lbfin.
Toimitussisältö
USB-C-datakaapeli (1,8 m), virtalähde, maasovitin (tyyppi A, C, G ja i), vaatimustenmukaisuustodistus. Sis. tukeva muovisalkku.
Huomautus
Sopivat lisäadapterit löytyvät nro 649550 ja nro 650006.
Tekniset tiedot
| Kalibrointi | O4 |
|---|---|
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkätinen kiristys |
| Tuotetyyppi | Vääntömomenttitesteri |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testausraportti |
| Datalähtö | USB-liitäntä |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±1 %; ±1 %; ±1 % |
| Neliökiinnitys | 3/8 tuuma; 3/8 tuuma; 3/8 tuuma |
| Maksimivääntömomentti | 12 Nm |
| Paino | 3 kg |
| Energiansyöttö | Verkkokäyttöinen; Verkkokäyttöinen; Verkkokäyttöinen |
| Mittausalue | 1–12 Nm |
| Osoittimen syvyys | 161 mm |
| Osoittimen leveys | 146 mm |
| Osoittimen korkeus | 86 mm |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±1 %; ±1 %; ±1 % |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testausraportti |
| Kalibrointi | O4 |
| Datalähtö | USB-liitäntä |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasemmanpuoleinen veto |
| Resoluutio | 0,01 Nm |
| IP-suojausluokka | IP 40 |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 654413 |
|---|---|
| EAN | 4067263152422 |