Momenttiavain mittakellolla, Nm
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789:n mukaisesti.
Malli
Yksivartinen; siro rakenne, jossa helposti luettava mittakello. Kokonaan kromattua terästä, kiinteällä liitäntäosalla hylsyille.
Mittayksiköt: Nm
Tekniset tiedot
Selitys piirustukseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman lisätyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty lisämitta
l3 = vipuvarren pituus sisältäen tehtaalla asetetun kalibrointilisämitan
L4 = lisätyökalun lisämitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminto
Saavutettu arvo luetaan työn aikana mittakellosta. Loppuarvo voidaan lukita laahausosoittimella myöhempää lukemista varten.
Käyttötiedot
Yksittäisten ruuvien hallittuun kiristykseen ja tarkistusmittauksiin.
Huomautus
Taattu momentin mittaustarkkuus pätee vasta kalibroidulta momenttialueelta DIN EN ISO 6789:n mukaisesti.
Malli
Karhennettu metallikahva.
Tarkoitettu käyttö
Tarkoitettu käyttö
- Ruuvien tai muttereiden hallittuun kiristämiseen.
- Teolliseen ja yksityiskäyttöön.
- Käytä vain teknisesti moitteettomassa ja käyttöturvallisessa kunnossa.
- Anna kalibroida ja säätää säännöllisesti.
Väärinkäyttö
- Vältä tärinää, nykiviä liikkeitä, heiluntaa ja iskuja.
- Älä käytä työkalua lyömätyökaluna äläkä heitä sitä.
- Älä käytä sitä ruuviliitosten avaamiseen.
- Älä altista lamppua voimakkaalle kuumuudelle, suoralle auringonvalolle, avotulelle tai nesteille.
- Älä tee omatoimisia muutoksia.
Tarkoitettu käyttö
- Ruuvien tai muttereiden hallittuun kiristämiseen.
- Teolliseen ja yksityiskäyttöön.
- Käytä vain teknisesti moitteettomassa ja käyttöturvallisessa kunnossa.
- Anna kalibroida ja säätää säännöllisesti.
Väärinkäyttö
- Vältä tärinää, nykiviä liikkeitä, heiluntaa ja iskuja.
- Älä käytä työkalua lyömätyökaluna äläkä heitä sitä.
- Älä käytä sitä ruuviliitosten avaamiseen.
- Älä altista lamppua voimakkaalle kuumuudelle, suoralle auringonvalolle, avotulelle tai nesteille.
- Älä tee omatoimisia muutoksia.
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaan.
Malli
Yksivartinen; siro rakenne helposti luettavalla mittakellolla. Kokonaan kromattua terästä, kiinteällä hylsykiinnityksellä.
Mittayksiköt: Nm
Kaavat
Piirroksen ja kaavan selitys:
L1 = vipupituus ilman liitäntätyökalua
l2 = momenttiavaimeen säädetty liitäntämitta
l3 = vipupituus sis. tehtaalla asetetun kalibrointiliitäntämitan
L4 = liitäntätyökalun liitäntämitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Saavutettu arvo luetaan työn aikana mittakellosta. Lopullinen arvo voidaan lukita vetoneulalla myöhempää lukemista varten.
Käyttötiedot
Yksittäisten ruuvien hallittuun kiristykseen ja tarkistusmittauksiin.
Huomautus
Taattu mittaustarkkuus vääntömomentille on voimassa vasta kalibroidulta momenttialueelta standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O3; O3; O3 |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 1345 mm |
| Asteikon jako 1 viiva = | 10 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Neliökiinnitys | 1 tuuma |
| Maksimivääntömomentti | 1000 Nm |
| Paino | 6400 g |
| Hetkellinen aikaväli | 200–1000 Nm |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±4 % |
| Palaute | osoittava |
| Vaihdettava näyttö | Nm; Nm; Nm |
| Laukaisuarvon asetus | Jälkiosoitin |
| Laukaisuarvon säädettävyys | ei säädettävä |
| Liitäntämuoto | Neliveto (räikkäväännin) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkätinen kiristys |
| Lokitettavat tiedot | ei |
| Mittaustekniikka | mekaaninen |
| Laukaisusignaali | optinen; optinen; optinen |
| Näyttö | analoginen |
| Kokonaispituus l | 1490 mm |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 1205 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 655520 |
|---|---|
| EAN | 4045197549990 |