Momenttiavain ilman asteikkoa, Nm
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789 -standardin mukaisesti.
Rakenne
Yksivartinen momenttiavain ilman säätöasteikkoa. Avain säädetään momenttiavaintesterillä.
Geometriset tiedot
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty pistomitta
l3 = vipuvarren pituus sis. tehtaalla asetetun kalibrointipistomitan
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Kun asetettu arvo saavutetaan, momenttiavaimen “merkinantolaite” (tunto-/äänimerkki) laukeaa ja se on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Käyttötiedot
Ruuvien hallittuun kiristämiseen esiasetettuun vääntömomenttiin sarjatyössä.
Huomautus
Vääntömomentin taattu mittaustarkkuus on voimassa vasta kalibroidulta momenttialueelta DIN EN ISO 6789 -standardin mukaisesti.
Sopiva säätötyökalu nro 657325.
Rakenne
Karhennetulla metallikahvalla.
Kiinteästi asennettu vaihtosuunnan lukitsin.
Standardi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Yksivartinen momenttiavain ilman säätöasteikkoa. Avain säädetään momenttiavaintesterillä.
Leikkuuarvot
Selitys piirustukseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman liitettävää työkalua
l2 = momenttiavaimen säädetty liitosmitta
l3 = vipuvarren pituus sisältäen tehtaalla asetetun kalibrointiliitosmitan
L4 = liitettävän työkalun liitosmitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminto
Kun asetettu arvo saavutetaan, momenttiavaimen ”merkinantolaite” (tunto-/äänimerkki) laukeaa ja avain on heti valmis jatkamaan työtä.
Käyttötiedot
Ruuvien hallittuun kiristämiseen ennalta asetettuun vääntömomenttiin sarjatyössä.
Huomautus
Taattu vääntömomentin mittaustarkkuus on voimassa vasta kalibroidulta momenttialueelta standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Sopiva säätötyökalu nro 657325.
Tekniset tiedot
| Kalibrointi | O7; O7; O7; O7; O7; O7 |
|---|---|
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 900 mm |
| Neliökiinnitys | 3/4 tuumaa |
| Maksimivääntömomentti | 420 Nm |
| Paino | 3100 g |
| Hetkellinen aikaväli | 60–420 Nm |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±3 % |
| Palaute | laukaiseva |
| Vaihdettava näyttö | Nm; Nm; Nm |
| Laukaisuarvon asetus | ilman asetusasteikkoa (vaatii testilaitteen) |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | Vetöneliö (räikkäväännin) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikeakätinen kiristys |
| Lokitettavat tiedot | ei |
| Mittaustekniikka | mekaaninen |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Kokonaispituus l | 970 mm |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyenliikkeinen laukaisu |
| Sarja | QSP |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 657320 |
|---|---|
| EAN | 4580135820620 |