Momenttiavain räikkäpäällä, Torque Lock -toiminto
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Erittäin tukeva yksivartinen momenttiavain (1/2 tuuman neliöveto) ergonomisella 2-komponenttikahvalla ja räikkäpäällä, jossa on 45 hammasta. Helppo säätö ja oletusarvon tallennus kuuluvan ja tuntuvan lukittumisen ansiosta, kun asteikkoarvo saavutetaan, sekä pää- ja hienoasteikon hyvän luettavuuden ansiosta. Selkeästi kuuluva ja tuntuva laukaisumekanismi, kun asetettu kiristysmomentti saavutetaan. Oikeakätiseen kiristykseen.
Mittayksikkö: Nm, lbfft.
Leikkuuarvot
Piirroksen ja kaavan selitys:
L1 = vipupituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty pistomitta
l3 = vipupituus sisältäen tehtaalla asetetun kalibrointipistomitan
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminto
Momenttiruuvitaltta laukeaa ”signaalilla” (selvästi kuuluva ja tuntuva) ja on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Etu
Torque Lock -toiminto: Momenttitoiminto voidaan kytkeä pois päältä – työkalua voidaan siten käyttää myös tavallisena räikkäavaimena ruuvien kiristämiseen ja avaamiseen sekä määriteltyihin kiertokulmiin.
Tarkkuus
Ilmoitetusta arvosta vain oikeakätisessä kiristyksessä: ±3 %.
Standardi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789:n mukaan.
Rakenne
Erittäin tukeva yksipuolinen momenttiavain (vetoneliö 1/2") ergonomisella 2-komponenttikahvalla ja 45-hampaisella räikkäpäällä. Helppo asetus ja perusarvon tallennus kuuluvan ja tuntuvan lukituksen ansiosta, kun asteikkoarvo saavutetaan, sekä pää- ja hienoasteikon hyvän luettavuuden ansiosta. Selvästi kuuluva ja tuntuva laukaisumekanismi, kun asetettu kiristysmomentti saavutetaan. Oikeakätiseen kiristykseen.
Mittayksikkö: Nm, lbfft.
Leikkaustiedot
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipuvarren pituus ilman lisätyökalua
l2 = momenttiavaimeen säädetty lisämitta
l3 = vipuvarren pituus mukaan lukien tehtaalla asetettu kalibrointilisämitta
L4 = lisätyökalun lisämitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Momenttiavain laukeaa "signaalilla" (selvästi kuultava ja tuntuva) ja on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Etu
Torque Lock -toiminto: Momenttitoiminto voidaan kytkeä pois päältä – työkalua voidaan tällöin käyttää myös tavallisena räikkäavaimena ruuvien kiristämiseen ja irrottamiseen sekä määriteltyihin kääntökulmiin.
Tekniset tiedot
| Pikavapautus/pikavaihtotoiminto | ei |
|---|---|
| Luistotoiminto | ei |
| Perävaunun merkkivalo | ei |
| Murtotoiminto | ei |
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
| Kalibrointi | O1; O1; O1 |
| Asteikon jako 1 viiva = | 1 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Neliökiinnitys | 1/2 tuumaa |
| Maksimivääntömomentti | 200 Nm |
| Paino | 1543 g |
| Hetkellinen aikaväli | 40 - 200 Nm |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±3 % |
| Palaute | akustinen signaali |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfft; Nm; lbfft; Nm; lbfft |
| Laukaisuarvon asetus | säätöasteikolla |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | Vetoneliö (räikkäavain) |
| Mittausmenetelmä | Vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikeakätinen kiristys |
| Lokitettavat tiedot | ei |
| Mittaustekniikka | mekaaninen |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | analoginen |
| Kokonaispituus l | 510 mm |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyenliikkeinen laukaisu |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 656200 |
|---|---|
| EAN | 4013288235527 |