QuickSelect-momenttiavain säädön lukituksella ja räikkäpäällä
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Momenttiavain QuickSelect, jossa asetuksen lukitus ja räikkäpääMittayksiköt: Nm, lbfft.
Normi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789:n mukaan.
Rakenne
Tukeva ja kompakti, yksivartinen momenttiavain, jossa esiasetus asteikon mukaan ja automaattinen laukaisu. Korkea tarkkuus säilyy muuttumattomana myös tuhansien kiristysten jälkeen, koska kaikki kuluvat osat on valmistettu ensiluokkaisista materiaaleista ja joustavaa vartta kuormitetaan vain hyvin lyhytaikaisesti. Runko ja kädensija tukevasta neliöputkesta. Asteikko jälkisäädettävissä.
Vasemmalle kiristys tapahtuu kääntämällä vaihtopää.
Varustettu vaihdettavalla räikkäpäällä.
Mittayksiköt: Nm, lb-ft.
Mittatiedot
Selitys piirustukseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman vaihtopäätä
l2 = momenttiavaimeen säädetty mitta
l3 = vipuvarren pituus sis. tehtaalla asetetun kalibrointimitan
L4 = vaihtopään mitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Kun asetettu arvo saavutetaan, momenttiavaimen ”signaalilaite” (tunto-ääni) laukeaa ja se on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Etu
Esiasetettavissa asteikon mukaan ja voidaan varmistaa lisäsäätöä vastaan irrotettavalla nupilla. Vaihtoehtoisesti avain voidaan suojata manipuloinnilta mukana toimitettavalla lukitusruuvilla ja tarralla.
Käyttötiedot
Koska vääntömomentti voidaan asettaa uudelleen erittäin nopeasti, avain on ihanteellinen korjauksiin ja pieniin sarjoihin.
Huomautus
Vääntömomentin taattu mittaustarkkuus on voimassa vasta kalibroidulta momenttialueelta DIN EN ISO 6789:n mukaan.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O1; O1; O1 |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 449 mm |
| Asteikon jako 1 viiva = | 1 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Neliökiinnitys | 1/2 tuumaa |
| Maksimivääntömomentti | 200 Nm |
| Paino | 1566 g |
| Hetkellinen aikaväli | 40 - 200 Nm |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±3 % |
| Palaute | laukaiseva |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfft; Nm; lbfft; Nm; lbfft |
| Laukaisuarvon asetus | säätöasteikolla |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | liitintyökaluille (neliökiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkätinen kiristys |
| Lokitettavat tiedot | ei |
| Mittaustekniikka | mekaaninen |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | analoginen |
| Kokonaispituus l | 514 mm |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 424 mm |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyenliikkeinen laukaisu |
| Sarja | MANOSKOP® 730Fix |
| Hetkellinen aikaväli | 30 - 150 lbfft |
| Pidin pistotyökaluille | 14×18 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Pistotyökalu |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 25 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 657095 |
|---|---|
| EAN | 2050002047150 |