QuickSelect-momenttiavain räikkäpäällä, Nm
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Tukeva ja kompakti, yksivartinen momenttiavain, jossa esiasetus asteikon mukaan ja automaattinen laukaisu. Korkea tarkkuus säilyy muuttumattomana myös tuhansien kiristysten jälkeen, koska kaikki kuluvat osat on valmistettu ensiluokkaisista materiaaleista ja joustavaa vartta kuormitetaan vain hyvin lyhytaikaisesti. Runko ja kädensija tukevasta neliöputkesta. Asteikko on jälkisäädettävissä.
Vasemmanpuoleinen kiristys tehdään kääntämällä pistotyökalu.
Kaaviotiedot
Selitys piirustukseen ja kaavaan:
L1 = vipupituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimeen säädetty ulottumamitta
l3 = vipupituus mukaan lukien tehtaalla asetettu kalibrointiulottumamitta
L4 = pistotyökalun ulottumamitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Kun asetettu arvo saavutetaan, momenttiavaimen 'merkinantolaite' (tuntoääni) laukeaa ja se on sen jälkeen heti valmis jatkamaan työskentelyä.
Etu
- Ergonomisesti muotoiltu 2K-kahva, kestää aggressiivisia nesteitä kuten polttoainetta, hydrauliöljyä jne.
- Ikkuna suojaa säätöasteikkoa lialta ja vaurioilta.
- Nopea, tarkka ja turvallinen säätö: Vedä nuppi ulos, 'kierrä' haluttuun arvoon ja lukitse 'painamalla' nuppia. Säätönuppia on helppo käyttää, koska siinä ei ole jousivoimaa
Käyttötiedot
Koska vääntömomentti voidaan säätää uudelleen erittäin nopeasti, avain on ihanteellinen korjauksiin ja pieniin sarjoihin.
Huomautus
Taattu vääntömomentin mittaustarkkuus on voimassa vasta kalibroidulta momenttialueelta standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Varustettu käännettävällä räikkäpäällä.
Mittayksiköt: Nm, lbfft.
Normi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789:n mukaan.
Rakenne
Tukeva ja kompakti, yksivartinen momenttiavain, jossa esiasetus asteikon mukaan ja automaattinen laukaisu. Korkea tarkkuus säilyy muuttumattomana myös tuhansien kiristysten jälkeen, koska kaikki kuluvat osat on valmistettu ensiluokkaisista materiaaleista ja taipuva tanko kuormittuu vain hyvin lyhytaikaisesti. Runko ja kädensija vakaasta neliöputkesta. Asteikko jälkisäädettävissä.
Vasenkiristys tehdään kääntämällä pistotyökalu.
Leikkaustiedot
Piirroksen ja kaavan selitys:
L1 = vipupituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty pistomitta
l3 = vipupituus mukaan lukien tehtaalla asetettu kalibrointipistomitta
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminto
Kun asetettu arvo saavutetaan, momenttiavaimen merkinantolaite laukeaa (tuntoääni) ja on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Etu
- Ergonomisesti muotoiltu 2K-kahva, kestää aggressiivisia nesteitä kuten polttoainetta, hydrauliöljyä jne.
- Ikkuna suojaa säätöasteikkoa lialta ja vaurioilta.
- Nopea, tarkka ja turvallinen säätö: vedä nuppi ulos, ”kierrä” haluttuun arvoon ja lukitse ”painamalla” nuppia. Säätönuppia on helppo käyttää, koska siinä ei ole jousivoimaa
Käyttötiedot
Koska vääntömomentti voidaan asettaa uudelleen erittäin nopeasti, avain on ihanteellinen korjauksiin ja pieniin sarjoihin.
Huomautus
Taattu vääntömomentin mittaustarkkuus pätee vasta kalibroidulta momenttialueelta DIN EN ISO 6789:n mukaan.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O1; O1; O1 |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 589 mm |
| Asteikon jako 1 viiva = | 2 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Maksimivääntömomentti | 400 Nm |
| Paino | 1890 g |
| Hetkellinen aikaväli | 80 - 400 Nm |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±3 % |
| Palaute | laukaiseva |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfft; Nm; lbfft; Nm; lbfft |
| Laukaisuarvon asetus | säätöasteikolla |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | pistotyökaluille (neliökiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | mekaaninen |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkätinen kiristys |
| Lokitettavat tiedot | ei |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | analoginen |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 564 mm |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyenliikkeinen laukaisu |
| Sarja | MANOSKOP® 730N |
| Hetkellinen aikaväli | 60 - 300 lbfft |
| Pidin pistotyökaluille | 14×18 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Pistotyökalu |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 25 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 657090 |
|---|---|
| EAN | 2050001017451 |