QuickSelect-momenttiavain neliön instekkityökalulla
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Tukeva ja kompakti, yksivartinen momenttiavain, jossa on asteikon mukainen esiasetus ja automaattinen laukaisu. Korkea tarkkuus säilyy muuttumattomana myös tuhansien kiristysten jälkeen, koska kaikki kuluvat osat on valmistettu ensiluokkaisista materiaaleista ja taipuva tanko kuormittuu vain hyvin lyhytaikaisesti. Runko ja kahva tukevasta neliöputkesta. Asteikko jälkisäädettävissä.
Vasemmanpuoleinen kiristys tehdään kääntämällä pistotyökalu.
Toimitetaan neliöliitäntäisellä pistotyökalulla.
Laskentatiedot
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty pistomitta
l3 = vipuvarren pituus sisältäen tehtaalla asetetun kalibroinnin pistomitan
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Kun asetettu arvo saavutetaan, momenttiavaimen "signaalilaite" laukeaa (tunto-ääni), ja avain on sen jälkeen heti valmis jatkamaan työskentelyä.
Etu
- Ergonomisesti muotoiltu 2K-kahva, kestää aggressiivisia nesteitä kuten polttoainetta, hydrauliöljyä jne.
- Ikkuna suojaa säätöasteikkoa lialta ja vaurioilta.
- Nopea, tarkka ja turvallinen säätö: vedä nuppi ulos, "kierrä" haluttuun arvoon ja lukitse "painamalla" nuppi. Säätönuppia on helppo käyttää, koska siinä ei ole jousivoimaa.
Käyttötiedot
Koska vääntömomentti voidaan säätää uudelleen erittäin nopeasti, avain on ihanteellinen korjauksiin ja pieniin sarjoihin.
Huomautus
Taattu vääntömomentin mittaustarkkuus koskee vasta kalibroitua momenttialuetta standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Yksiköt: Nm, lbfft.
Standardi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789:n mukaan.
Rakenne
Vankka ja kompakti yksivartinen momenttiavain, jossa esiasetus asteikon mukaan ja automaattinen laukaisu. Korkea tarkkuus säilyy muuttumattomana myös tuhansien kiristysten jälkeen, koska kaikki kuluvat osat on valmistettu ensiluokkaisista materiaaleista ja samalla joustavaa vartta kuormitetaan vain hyvin lyhytaikaisesti. Runko ja kahva tukevasta neliöputkesta. Asteikko jälkisäädettävissä.
Vasemmanpuoleinen kiristys tehdään kääntämällä instekkityökalu.
Varustettu neliön instekkityökalulla.
Laskentatiedot
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipuvarren pituus ilman instekkityökalua
l2 = momenttiavaimeen säädetty pistomitta
l3 = vipuvarren pituus sisältäen tehtaalla asetetun kalibrointipistomitan
L4 = instekkityökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Kun asetettu arvo saavutetaan, momenttiavaimen "signaalilaite" (tuntoääni) laukeaa ja on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Edut
- Ergonomisesti muotoiltu 2K-kahva, kestää aggressiivisia nesteitä kuten polttoaine, hydrauliöljy jne.
- Ikkuna suojaa säätöasteikkoa lialta ja vaurioilta.
- Nopea, tarkka ja turvallinen säätö: vedä nuppi ulos, "kierrä" haluttuun arvoon ja lukitse "painamalla" nuppia. Säätönuppia on helppo käyttää, koska siinä ei ole jousivoimaa
Käyttötiedot
Koska vääntömomentti voidaan säätää uudelleen erittäin nopeasti, avain soveltuu erinomaisesti korjauksiin ja pieniin sarjoihin.
Huomautus
Taattu vääntömomentin mittaustarkkuus on voimassa vasta DIN EN ISO 6789:n mukaisesta kalibroidusta momenttialueesta alkaen.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O1; O1; O1 |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 297.5 mm |
| Asteikon jako 1 viiva = | 0.25 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan koestuspöytäkirja |
| Neliökiinnitys | 3/8 tuumaa |
| Maksimivääntömomentti | 50 Nm |
| Paino | 1050 g |
| Hetkellinen aikaväli | 7–37 lbf·ft |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±3 % |
| Palaute | laukaiseva |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbf·ft; Nm; lbf·ft; Nm; lbf·ft |
| Laukaisuarvon asetus | asetusasteikolla |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | liitintyökaluille (nelikiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | mekaaninen |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasemmanpuoleinen veto |
| Lokitettavat tiedot | ei |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | analoginen |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 280 mm |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyenliikkeinen laukaisu |
| Sarja | MANOSKOP® 730N |
| Hetkellinen aikaväli | 7 - 37 lbfft |
| Pidin pistotyökaluille | 9×12 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Liitintyökalu |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 17.5 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 657092 |
|---|---|
| EAN | 2050001017468 |