Momenttiavain kärkipitimellä, Torque Lock -toiminto 25-1/4 25-1/4
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789:n mukaisesti.
Rakenne
Erittäin vankka yksivartinen momenttiavain (vääntiön neliö 1/2") ergonomisella 2-komponenttikahvalla ja räikkäpäällä, jossa 45 hammasta. Helppo säätö ja vakioarvon tallennus, koska asteikkoarvon saavuttaminen lukittuu kuuluvasti ja tuntuvasti sekä pää- ja hienoasteikon hyvän luettavuuden ansiosta. Selvästi kuuluva ja tuntuvissa oleva laukaisumekanismi, kun asetettu kiristysmomentti saavutetaan. Oikealle kiristykseen.
Mittayksikkö: Nm, lbfft.
Tekniset tiedot
Piirroksen ja kaavan selitys:
L1 = vipupituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty pistomitta
l3 = vipupituus mukaan lukien tehtaalla asetettu kalibroinnin pistomitta
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Momenttiruuvimeisseli laukeaa "signaalilla" (selvästi kuultava ja tuntuva) ja on sen jälkeen heti valmis jatkamaan työskentelyä.
Etu
Torque Lock -toiminto: momenttitoiminto voidaan kytkeä pois päältä – työkalua voidaan näin käyttää myös tavallisena räikkäavaimena ruuvien kiristämiseen ja irrottamiseen sekä määritettyihin kiertokulmiin.
Tarkkuus
Ilmoitetusta arvosta vain oikealle kiristettäessä: ±4 %.
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Erittäin tukeva yksipuolinen momenttiavain (vääntiöneliö 1/2") ergonomisella 2-komponenttikahvalla ja räikkäpäällä, jossa 45 hammasta. Helppo asetus ja oletusarvon tallennus asteikkoarvon saavuttamisen yhteydessä kuuluvan ja tuntuvan lukituksen ansiosta sekä pää- ja hienoasteikon hyvän luettavuuden ansiosta. Selvästi kuuluva ja tuntuva laukaisumekanismi, kun asetettu kiristysmomentti saavutetaan. Oikeakätiseen kiristykseen.
Mittayksikkö: Nm, lbfft.
Tekniset tiedot
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipuvarren pituus ilman liitostyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty liitosmitta
l3 = vipuvarren pituus mukaan lukien tehtaalla asetettu kalibrointiliitosmitta
L4 = liitostyökalun liitosmitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Momenttiruuvimeisseli laukeaa ”signaalilla” (selvästi kuultava ja tuntuva) ja on sen jälkeen heti valmis jatkamaan työskentelyä.
Etu
Torque Lock -toiminto: Momenttitoiminto voidaan kytkeä pois päältä – työkalua voidaan näin käyttää myös tavallisena räikkäavaimena ruuvien kiristämiseen ja irrottamiseen sekä määritettyihin kääntökulmiin.
Tekniset tiedot
| Pikavapautus/pikavaihtotoiminto | ei |
|---|---|
| Luistotoiminto | ei |
| Perävaunun merkkivalo | ei |
| Murtotoiminto | ei |
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
| Kärkipidike | D 6,3; F 6,3; D 6,3; F 6,3; D 6,3; F 6,3 |
| Kalibrointi | O1; O1; O1 |
| Asteikon jako 1 viiva = | 0.1 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Maksimivääntömomentti | 25 Nm |
| Paino | 552 g |
| Hetkellinen aikaväli | 2.5 - 25 Nm |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±4 % |
| Palaute | äänimerkki |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfft; Nm; lbfft; Nm; lbfft |
| Laukaisuarvon asetus | säätöasteikolla |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | Kärkipidin 1/4 tuumaa |
| Mittausmenetelmä | mekaaninen |
| Vetosuunta | Oikeakätinen kiristys |
| Lokitettavat tiedot | ei |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | analoginen |
| Kokonaispituus l | 300 mm |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyen liikkeen laukaisu |
| Kärkipidike | D 6,3; F 6,3; D 6,3; F 6,3; D 6,3; F 6,3 |
| Kärkipidike | 1/4 tuuma |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G65620525-1/4 |
|---|---|
| EAN | 4013288234186 |