Momenttiavain ilman vaihtopäätä
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789:n mukaisesti.
Rakenne
Erittäin vankka yksipuolinen momenttiavain (veto-/käyttöneliö 1/2 tuumaa), jossa on ergonominen 2-komponenttikahva sekä räikkäpää, jossa 45 hammasta. Helppo asetus ja perusarvon tallennus kuuluvan ja tuntuvan lukituksen ansiosta, kun asteikkoarvo saavutetaan, sekä pää- ja hienoasteikon hyvän luettavuuden ansiosta. Selvästi kuuluva ja tuntuva laukaisumekanismi, kun asetettu kiristysmomentti saavutetaan. Oikeakätiseen kiristykseen.
Mittayksikkö: Nm, lbfft.
Piirustustiedot
Selitys piirustukseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty pistomitta
l3 = vipuvarren pituus mukaan lukien tehtaalla asetettu kalibrointipistomitta
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Momenttiruuvimeisseli laukeaa ”signaalilla” (selvästi kuuluva ja tuntuva) ja on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Tarkkuus
Ilmoitetusta arvosta vain oikeakätisessä kiristyksessä: ±3 %.
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Erittäin tukeva yksipuolinen momenttiavain (vääntiöneliö 1/2") ergonomisella 2-komponenttikahvalla ja räikkäpäällä, jossa 45 hammasta. Helppo säätö ja perusarvon tallennus kuuluvan ja tuntuvan lukituksen ansiosta, kun asteikkoarvo saavutetaan, sekä pää- ja hienoasteikon hyvän luettavuuden ansiosta. Selvästi kuuluva ja tuntuva laukaisumekanismi, kun asetettu kiristysmomentti saavutetaan. Oikeakätiseen kiristykseen.
Mittayksikkö: Nm, lbfft.
Leikkaustiedot
Selitys piirrokseen ja kaavaan:
L1 = vipupituus ilman vaihtopäätä
l2 = momenttiavaimeen säädetty pituusmitta
l3 = vipupituus sis. tehtaalla asetetun kalibrointimittamitan
L4 = vaihtopään pituusmitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toiminta
Momenttiruuvitaltta laukeaa ”signaalilla” (selvästi kuultava ja tuntuva) ja on sen jälkeen heti valmis jatkotyöhön.
Tekniset tiedot
| Pikavapautus/pikavaihtotoiminto | ei |
|---|---|
| Luistotoiminto | ei |
| Perävaunun merkkivalo | ei |
| Murtotoiminto | ei |
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
| Kalibrointi | O1; O1; O1 |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 615 mm |
| Asteikon jako 1 viiva = | 1 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Maksimivääntömomentti | 400 Nm |
| Paino | 1960 g |
| Hetkellinen aikaväli | 80 - 400 Nm |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±3 % |
| Palaute | akustinen signaali |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfft; Nm; lbfft; Nm; lbfft |
| Laukaisuarvon asetus | säätöasteikolla |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | pistotyökalulle (neliökiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | Vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikeakätinen kiristys |
| Mittaustekniikka | mekaaninen |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | analoginen |
| Kokonaispituus l | 665 mm |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 589.5 mm |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyenliikkeinen laukaisu |
| Pidin pistotyökaluille | 14×18 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Pistotyökalu |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 25.5 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 656220 |
|---|---|
| EAN | 4013288193827 |