Elektroninen momenttiavain/kulmamittari räikkäpäällä
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Malli
Erittäin tarkka elektroninen momentti-/kiertokulma-avain ruuvaamiseen ja ruuviliitosten tarkastukseen. Selkeä OLED-värinäyttö, erittäin helppo valikkonavigointi. Kestävä avain, jota voidaan käyttää nopeasti ja monipuolisesti 'suoratilan' kautta. Jopa 200 kiristystapausta voidaan ohjelmoida ja koota prosessisuunnitelmiin. 4 mittaustilaa: momentti ja kiertokulma. Prosessivarmat tulokset momentilla kulmavalvonnalla ja/tai kiertokulmalla momenttivalvonnalla. Ohjelmoitavissa PC:llä; suoja luvattomalta käytöltä mahdollinen salasanasyötöllä. Kiertokulmamittaus voidaan tehdä kätevästi ilman referenssivartta. Toimintatilat Peak (huippuarvo) ja Track (jatkuva).
Avain voidaan käyttää laukeamistilassa. Kun asetettu momentti tai asetettu kiertokulma saavutetaan, avain laukeaa kuultavasti ja tuntuvasti kuten tavallinen mekaaninen momenttiavain.
- Vaihtoräikkä
- Helppo ulottumamitan syöttö: Vaihtelevalla ulottumamitalla varustetuissa työkaluissa tarvitsee syöttää vain uusi arvo. Työläs kaavamuunnos jää pois.
- QuickRelease: Varma lukittuminen ja nopea vaihto pistotyökaluille.
- Automaattinen kalibrointimuistutus: kuormituskertojen ja aikavälin mukaan
- Dataulostulo: USB-liitännän avulla voit lukea ja analysoida PC:lle tallennetut tiedot.
- Muistitila: jopa 2500 mittausarvolle.
- Helppo käyttö: Kaikki toiminnot voidaan valita nuolinäppäimillä. Yksinkertainen ja selkeä valikkorakenne.
- Varoitussignaalit: – akustinen (summeri) – optinen 3 LEDin ja värinäytön kautta
- 2K-kahva: Kestää öljyjä, rasvoja, polttoaineita ja hydraulinesteitä.
Mittayksiköt: Nm, lbfft, lbfin.
Sähkömekaanisena momentti-/kulma-avaimena MANOSKOP® 714 yhdistää kahden maailman parhaat puolet. Käyttäjät hyötyvät tarkasta elektronisesta mittauksesta, mutta tuntevat ja kuulevat myös mekaanisen momenttiavaimen tutun 'naksahduksen'.
Kaavat
Selitys piirrokseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimeen säädetty ulottumamitta
l3 = vipuvarren pituus sis. tehdasasennetun kalibrointiulottumamitan
L4 = pistotyökalun ulottumamitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava momentti
T2 = määrätty momentti
Toimitussisältö
Sis. tukeva muovikotelo (koko 400 peltikotelossa) ja 4 paristoa (1,5 V Micro / AAA / LR3), USB-datakaapeli sekä SENSOMASTER 4 -ohjelmisto mittaustietojen siirtoon.
Huomautus
Sopiva Bluetooth-moduuli on saatavana (nro 52110220).
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O3; O5; O1; O3; O5; O1; O3; O5; O1 |
| Resoluutio | 0.1 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Pidin pistotyökaluille | 14×18 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Pistotyökalu |
| Hetkellinen aikaväli | 30 - 300 lbfft |
| Hetkellinen aikaväli | 360 - 3600 lbfin |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 656 mm |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 25 mm |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 681 mm |
| Kiristyskulman mittaustarkkuus | ± 1 astetta |
| Kiristyskulman mittaustarkkuus | ±1 aste |
| Neliökiinnitys | 3/4 tuumaa |
| Maksimivääntömomentti | 400 Nm |
| Datalähtö | USB-liitäntä; USB-liitäntä; USB-liitäntä |
| Sarja | MANOSKOP® 714R; MANOSKOP® 714R; MANOSKOP® 714R |
| Paino | 2275 g |
| Energiansyöttö | Paristokäyttöinen |
| Hetkellinen aikaväli | 40–400 Nm |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 4 |
| Tuotenro: mukana toimitettavat paristot / akut | 081557 LR3 |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±2 %; ±2 %; ±2 % |
| Palaute | näyttävä; laukeava; näyttävä; laukeava; näyttävä; laukeava |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyen liikkeen laukaisu |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfin; lbfft; Nm; lbfin; lbfft; Nm; lbfin; lbfft |
| Laukaisuarvon asetus | digitaalinen, säädettävä |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | pistotyökaluille (neliökiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti; kiertokulma; vääntömomentti; kiertokulma; vääntömomentti; kiertokulma |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasemmanpuoleinen veto |
| Lokitettavat tiedot | kyllä |
| Mittaustekniikka | elektroninen |
| Laukaisusignaali | optinen; akustinen; optinen; akustinen; optinen; akustinen |
| Näyttö | digitaalinen |
| Kokonaispituus l | 737 mm |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 655230 |
|---|---|
| EAN | 4018754212774 |