Elektroninen momenttiavain/kulmamittari
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Testattu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
- Vankka, kompakti kotelo.
- Helppo ja joustava käyttö suuren näytön valikko-ohjauksella.
- Toistuvat kiristystapaukset voidaan koota valikko-ohjatuksi prosessikaavioksi.
- Erittäin suuri mittausalue (5 %–100 % nimellisarvosta).
- Säädettävä esivaroituspiste optisille, tuntuville ja akustisille signaaleille.
- Kestää öljyä, rasvaa, polttoaineita, jarrunestettä ja hydrauliöljyä.
- Ohjelmoitavissa PC:n kautta.
- Helppo huoltaa yksinkertaisen säädön ansiosta.
- Sisäänrakennettu automaattinen kalibrointimuistutus kuormituskertojen ja aikavälin perusteella.
- Salasanasuojaus tahatonta säätöä ja asiatonta käyttöä vastaan.
- Toimitetaan 2 paristolla (1,5 V Mignon / AA / LR6).
- Vääntömomentti ja kiertokulma näkyvät samanaikaisesti.
- Mukava kiertokulman mittaus ilman vastavartta.
- Helppo ulottumamitan syöttö: vaihtelevan ulottumamitan omaaville vaihtotyökaluille tarvitsee syöttää vain uusi arvo. Työläs kaavalaskenta jää pois.
- QuickRelease: varma lukitus ja nopea vaihtotyökalun vaihto.
- Kiertokulman mittaus ilman vastavartta.
- Helppo käyttö: kaikki toiminnot valitaan nuolinäppäimillä. Helppokäyttöinen ja selkeä.
- Automaattinen kalibrointimuistutus: kuormituskertojen ja aikavälin perusteella.
- Varoitussignaalit: varoitussignaalit voidaan vaihtoehtoisesti asettaa akustisiksi (summeri), tuntuviksi (kahva värisee), optisiksi (LEDit ja näyttö) tai yhdistelmäksi. Esivaroitusaika voidaan määrittää yksilöllisesti.
- Vapaa voimankäyttö: mittaus on aina yhtä tarkka riippumatta siitä, kuinka voimakkaasti pidät momenttiavainta.
- Dataulostulo: USB-liitännän kautta voit lukea ja arvioida PC:lle tallentamasi tiedot.
- Näytön taustavalaistus paremman luettavuuden ja kiristysprosessin arvioinnin parantamiseksi (liikennevaloperiaate).
Valikko-ohjaus ja suuri näyttö mahdollistavat momentti-/kulma-avaimen helpon ja joustavan käytön. Toistuvat kiristystapaukset voidaan koota valikko-ohjatuksi prosessikaavioksi.
Optisten, tuntuvien ja akustisten signaalien esivaroitusajankohta on säädettävissä. Työkalu kestää öljyjä, rasvoja, polttoaineita, jarrunesteitä ja hydraulinesteitä. Avain on huoltoystävällinen, koska se on helposti säädettävissä, ohjelmoitavissa PC:n kautta ja siinä on laaja mittausalue. Salasanan syöttö suojaa avainta tahattomilta muutoksilta ja asiattomalta käytöltä. Vääntömomentti ja kiertokulma voidaan nähdä samanaikaisesti. Kiertokulman mittaus voidaan suorittaa kätevästi ilman vastavartta.
Mittayksiköt: Nm, lbfft, lbfin.
Mittatiedot
Selitys piirrokseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman vaihtotyökalua
l2 = momenttiavaimeen säädetty ulottumamitta
l3 = vipuvarren pituus sisältäen tehdasasenteisen kalibrointiulottumamitan
L4 = vaihtotyökalun ulottumamitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toimitussisältö
Sisältää tukevan muovisen säilytyslaukun (koko 400 tukevassa peltikotelossa) ja 2 paristoa (1,5V Mignon / AA / LR6).
Erikoistarvikkeet
USB-adapteri, kaapeli jakki-liittimillä ja ohjelmisto SENSOMASTER 4.
Huomautus
Taattu momentin mittaustarkkuus pätee vasta DIN EN ISO 6789 -standardin mukaisesta kalibroidusta momenttialueesta alkaen.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O3; O5; O3; O5; O3; O5 |
| Resoluutio | 0,01 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Pidin pistotyökaluille | 14×18 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Pistotyökalu |
| Hetkellinen aikaväli | 15 - 296 lbfft |
| Hetkellinen aikaväli | 180 - 3600 lbfin |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 750 mm |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 25 mm |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 775 mm |
| Kiristyskulman mittaustarkkuus | ±1 % |
| Neliökiinnitys | 3/4 tuumaa |
| Maksimivääntömomentti | 400 Nm |
| Datalähtö | USB-liitäntä; USB-liitäntä; USB-liitäntä |
| Sarja | SENSOTORK® 713R; SENSOTORK® 713R; SENSOTORK® 713R |
| Paino | 2330 g |
| Energiansyöttö | Akkukäyttöinen |
| Hetkellinen aikaväli | 20 - 400 Nm |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 2 |
| Tuotenro: mukana toimitettavat paristot / akut | 081561 LR6 |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±1 %; ±1 %; ±1 % |
| Palaute | osoittava; osoittava; osoittava |
| Laukaisuperiaate | värinämoottori |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfin; lbfft; Nm; lbfin; lbfft; Nm; lbfin; lbfft |
| Laukaisuarvon asetus | digitaalinen, säädettävä |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | liitostyökaluille (neliökiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti; Kiertokulma; vääntömomentti; Kiertokulma; vääntömomentti; Kiertokulma |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkätinen veto |
| Lokitettavat tiedot | kyllä |
| Mittaustekniikka | elektroninen |
| Laukaisusignaali | optinen; akustinen; haptinen; optinen; akustinen; haptinen; optinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | digitaalinen |
| Kokonaispituus l | 838 mm |
| Pakkaus | tukeva muovilaukku |
| Akkutyyppi | Mignon, AA |
| Akkutyyppi | Mignon, AA |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 655270 |
|---|---|
| EAN | 4018754156528 |