Elektroninen momenttiavain/kulmamittari ilman pistotyökalua, HCT
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaan.
Rakenne
Erittäin tarkka elektroninen momentti-/kiertokulma-avain ruuvaamiseen ja ruuviliitosten tarkastukseen. Selkeä OLED-värinäyttö, erittäin helppo valikkonavigointi. Kestävä avain, jota voidaan käyttää nopeasti ja universaalisti "suoratilan" kautta. 4 mittaustilaa: momentti ja kiertokulma. Prosessivarmat tulokset momentin kulmavalvonnalla ja/tai kiertokulman momenttivalvonnalla. Ohjelmoitavissa PC:n kautta; suojaus luvattomalta käytöltä mahdollista salasanasyötöllä. Kiertokulmamittaus onnistuu kätevästi ilman reaktiovartta. Toimintatilat Peak (huippuarvo) ja Track (jatkuva).
Avain voidaan käyttää laukaisutilassa. Kun asetettu momentti tai asetettu kiristyskulma saavutetaan, avain laukeaa kuuluvasti ja tuntuvasti kuten tavallinen mekaaninen momenttiavain.
Mittayksiköt: Nm, lbfft, lbfin.
Kohokohdat:
- Momenttiavaimen helppo integrointi HCT-ohjausjärjestelmään.
- Bluetooth®-päivitysten tekeminen HCT-adapterille over the air.
- Pääsy avoimeen protokollarajapintaan HCT Windows -sovelluksen kautta.
- Yhdistettävissä GARANT HCT -momentintarkastuslaitteeseemme ja käytettävissä yhdessä täydentävien HCT-toimintojen kanssa (1. huipputila, jossa mitatut arvot näytetään samanaikaisesti MANOSCOP® 766 DAPTIQ® HCT:n ja GARANT HCT -momentintarkastuslaitteen osalta tarkastuslaitteen näytössä).
- Sähkömekaaninen momenttiavain aidolla mekaanisella laukaisulla.
Leikkaustiedot
Selitys piirrokseen ja kaavaan:
L1 = vipuvarren pituus ilman liitostyökalua
l2 = momenttiavaimeen säädetty liitosmitta
l3 = vipuvarren pituus sisältäen tehtaalla asetetun kalibrointiliitosmitan
L4 = liitostyökalun liitosmitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava momentti
T2 = määrätty momentti
Etu
HCT (Hoffmann Group Connected Tools)
Bluetooth®-pohjaisen langattoman siirron edut:
- Helppo tiedonsiirto: Yhdellä painalluksella mittaustulos siirtyy suoraan PC-sovellukseesi (esim. Excel tai Word) tai älypuhelimeesi – dongleja ei tarvita.
- Liikkumisvapaus: Ei häiritseviä tiedonsiirtokaapeleita.
- Paikasta riippumaton: Mittaukset voidaan tehdä suoraan koneella ja välittää langattomasti sovellukseesi.
- Turvallinen tiedonsiirto: Ei luku- tai siirtovirheitä – useita mittalaitteita voidaan yhdistää.
Toimitussisältö
Sisältää tukevan muovisen säilytyslaukun (koko 400:sta kokoon 1 000 teräskotelossa) ja 4 paristoa (1,5 V micro/AAA/LR3), USB-datakaapelin.
Huomautus
- Sopiva paristo saatavilla Stahlwille-numerolla 54101195.
- Sopiva lataustelakka saatavilla Stahlwille-numerolla 54100060.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O3; O5; O1; O3; O5; O1; O3; O5; O1 |
| Resoluutio | 0.1 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Pidin pistotyökaluille | 9×12 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Uranterä |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 337.5 mm |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 17.5 mm |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 355 mm |
| Kiristyskulman mittaustarkkuus | ±1 % |
| Maksimivääntömomentti | 60 Nm |
| Datalähtö | USB-liitäntä; Bluetooth®-liitäntä; USB-liitäntä; Bluetooth®-liitäntä; USB-liitäntä; Bluetooth®-liitäntä |
| Sarja | DAPTIQ®; HCT; MANOSKOP® 766; DAPTIQ®; HCT; MANOSKOP® 766; DAPTIQ®; HCT; MANOSKOP® 766 |
| Paino | 810 g |
| Energiansyöttö | Paristokäyttöinen |
| Hetkellinen aikaväli | 6 - 60 Nm |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 4 |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±2 %; ±2 %; ±2 % |
| Palaute | laukaiseva; laukaiseva; laukaiseva |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyenliikkeinen laukaisu |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfft; lbfin; Nm; lbfft; lbfin; Nm; lbfft; lbfin |
| Laukaisuarvon asetus | digitaalinen, säädettävä |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | pistotyökaluille (nelikiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | Vääntömomentti; Kiertokulma; Vääntömomentti; Kiertokulma; Vääntömomentti; Kiertokulma |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkätinen veto |
| Lokitettavat tiedot | kyllä |
| Mittaustekniikka | elektroninen |
| Laukaisusignaali | akustinen; haptinen; akustinen; haptinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | digitaalinen |
| Kokonaispituus l | 393 mm |
| Pakkaus | tukeva muovipussi |
| Akkutyyppi | LR3 |
| Langaton käyttö | HID (Human Interface Device); HCT Mobile App; HCT Windows -sovellus; HID (Human Interface Device); HCT Mobile App; HCT Windows -sovellus; HID (Human Interface Device); HCT Mobile App; HCT Windows -sovellus |
| Akkutyyppi | LR3 |
| Sovellusliitäntä | HCT (Hoffmann Group Connected Tools) |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 655017 |
|---|---|
| EAN | 4018754357949 |