Elektroninen momentintarkastusavain
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Normi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Vankka tarkistusmomenttiavain, jossa on vaihdettava räikkäpää sekä kompakti näyttö- ja ohjausyksikkö. Optinen ja akustinen signaali ilmoittaa, kun asetettu momentti saavutetaan, joten sen sekä näet että kuulet. Oikea- ja vasenkätiseen kiristykseen.
Muisti: 999 mittausarvoparia.
Virransyöttö: NiMH-akut, käyttöaika 20 h, latausaika 3,5 h.
Mittatiedot
Piirroksen ja kaavan selitys:
L1 = vipupituus ilman liitintyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty liitospituus
l3 = vipupituus mukaan lukien tehtaalla asetettu kalibroinnin liitospituus
L4 = liitintyökalun liitospituus
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Käyttötiedot
Nopeaan ruuviliitosten tarkastukseen.
Ruuviliitosta jälkikiristetään määrätyllä kulmalla. Tarvittavan vääntömomentin (TW) perusteella lasketaan ja näytetään ruuviliitoksen alkuperäinen kiristysmomentti (TA vastaa TB).
Toimitussisältö
Sisältää laturin, käyttöohjeet saksaksi ja englanniksi.
Lisävarusteet
Datakaapeli nro 655265 (RS232C:stä USB:hen).
Huomautus
Taattu vääntömomentin mittaustarkkuus on voimassa vasta kalibroidulta momenttialueelta DIN EN ISO 6789 -standardin mukaisesti.
Rakenne
Mittayksiköt: Nm, lbfft, lbfin, kgf·cm.
Standardi
Tarkastettu DIN EN ISO 6789:n mukaisesti.
Toteutus
Kestävä testausavain vaihdettavalla räikkäpäällä ja kompaktilla näyttö- ja ohjausyksiköllä. Optinen ja akustinen signaali mahdollistaa, että sekä näet että kuulet milloin asetettu momentti saavutetaan. Oikea- ja vasenkätiseen kiristykseen.
Muisti: 999 mittausarvoparia.
Virransyöttö: NiMH-akut, käyttöaika 20 h, latausaika 3,5 h.
Leikkausarvot
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipupituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty pistomitta
l3 = vipupituus sisältäen tehtaalla asetetun kalibroinnin pistomitan
L4 = pistotyökalun pistomitta
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Käyttötiedot
Nopeaan ruuviliitosten tarkistukseen.
Ruuviliitos kiristetään jälkikäteen määrätyllä kulmalla. Tarvittavan vääntömomentin (TW) perusteella lasketaan ja näytetään ruuviliitoksen alkuperäinen kiristysmomentti (TA vastaa TB).
Toimitussisältö
Sisältää laturin, käyttöohjeet saksaksi ja englanniksi.
Erikoistarvikkeet
Datakaapeli nro 655265 (RS232C:stä USB:hen).
Huomautus
Taattu momentin mittatarkkuus pätee vasta kalibroidulta momenttialueelta DIN EN ISO 6789:n mukaisesti.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Kalibrointi | O3; O3; O3 |
| Resoluutio | 0,01 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 208 mm |
| Neliökiinnitys | 1/4 tuumaa |
| Maksimivääntömomentti | 10 Nm |
| Datalähtö | RS232C-liitäntä; RS232C-liitäntä; RS232C-liitäntä |
| Sarja | CTB2-G; CTB2-G; CTB2-G |
| Paino | 460 g |
| Energiansyöttö | Akkukäyttöinen |
| Hetkellinen aikaväli | 2–10 Nm |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 1 |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±1 %; ±1 %; ±1 % |
| Palaute | näyttävä; näyttävä; näyttävä |
| Laukaisuperiaate | Elektromekaaninen laukaisu |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfft; lbfin; Nm; lbfft; lbfin; Nm; lbfft; lbfin |
| Laukaisuarvon asetus | digitaalinen, säädettävä |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | Vetoneliö (räikkäväännin) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti; vääntömomentti; vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkätinen kiristys |
| Lokitettavat tiedot | kyllä |
| Mittaustekniikka | elektroninen |
| Laukaisusignaali | optinen; akustinen; optinen; akustinen; optinen; akustinen |
| Näyttö | digitaalinen |
| Kokonaispituus l | 255 mm |
| Akkutyyppi | LR3 |
| Akkutyyppi | LR3 |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 655360 |
|---|---|
| EAN | 4571141272954 |