Sähkömekaaninen momenttiavain
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Standardi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Ainutlaatuinen sähkömekaaninen avain, joka yhdistää toiminnot ”näyttävä” ja ”laukaiseva” samaan laitteeseen. Kun asetettu kiristysmomentti saavutetaan, avain laukeaa kuuluvasti ja tuntuvasti kuten tavallinen mekaaninen momenttiavain. Lisäksi saavutettu arvo näytetään näytöllä ja se voidaan siirtää tietokoneelle. Lisätila ”näyttävä” havainnollistaa käyttäjälle jatkuvasti kulloinkin kohdistetun kiristysmomentin. Tallentaa ja dokumentoi jopa 7500 ruuvinkiristystä. Automaattinen painikelukitus estää tahattoman säädön. Esiasetukset voidaan suojata ulkopuoliselta säädöltä PIN-koodilla. Avain tarjoaa erittäin laajan mittausalueen. Sisäänrakennettu automaattinen kalibrointimuistutus kuormituskertojen ja aikavälin perusteella.
- Helppo vivun pituuden syöttö: Liitostyökaluille, joissa vipupituus muuttuu, tarvitsee syöttää vain uusi arvo. Työläs kaavojen mukainen uudelleenlaskenta jää pois.
- QuickRelease: Turvallinen napsautuskiinnitys ja nopeat liitostyökalujen vaihdot.
- Vankka, kompakti kotelo.
- Toleranssirajojen asetus. Kun ne saavutetaan, se näkyy selkeällä näytöllä värin vaihtumisena.
- Erittäin helppo käyttö: kaikki käyttö ja valikko-ohjaus vain 4 painikkeella.
- 2-komponenttikahva, kestää öljyä, rasvaa, polttoainetta, jarrunestettä ja hydrauliöljyä.
- USB-liitäntä tietojen lukemista varten.
Mittayksiköt: Nm, lbfft, lbfin.
Kuvatiedot
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipuvarren pituus ilman liitostyökalua
l2 = momenttiavaimeen säädetty vipupituus
l3 = vipuvarren pituus mukaan lukien tehtaalla asetettu kalibrointivipupituus
L4 = liitostyökalun vipupituus
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava kiristysmomentti
T2 = määrätty kiristysmomentti
Toimitussisältö
Sis. tukeva muovinen säilytyslaukku (koko 100 ja 200) tai tukeva peltikotelo (alkaen koosta 400) sekä 2 paristoa (1,5 V Mignon / AA / LR6).
Erikoislisävarusteet
USB-adapteri, kaapeli jakki-liittimillä, ohjelmisto SENSOMASTER 4.
Huomautus
Taattu kiristysmomentin mittaustarkkuus on voimassa vasta kalibroidulta momenttialueelta standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Räikkäkahva siirrettävällä neliövääntimellä.
Standardi
Tarkastettu standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Rakenne
Ainutlaatuinen sähkömekaaninen avain, jossa yhdistyvät toiminnot ”näyttävä” ja ”laukaiseva” samassa laitteessa. Kun asetettu vääntömomentti saavutetaan, avain laukeaa kuuluvasti ja tuntuvasti kuten tavallinen mekaaninen momenttiavain. Lisäksi saavutettu arvo näytetään näytöllä ja voidaan siirtää PC:lle. Lisätila ”näyttävä” havainnollistaa käyttäjälle jatkuvasti sillä hetkellä kohdistetun vääntömomentin. Tallentaa ja dokumentoi jopa 7500 ruuvinkiristystä. Automaattinen painikelukitus estää tahattoman säädön. Esiasetukset voidaan suojata ulkopuoliselta säädöltä PIN-koodilla. Avaimessa on erittäin laaja mittausalue. Sisäänrakennettu automaattinen kalibrointimuistutus kuormituskertojen ja aikavälin perusteella.
- Helppo vipuvarren (stickmått) syöttö: Pistotyökaluille, joiden vipuvarsi muuttuu, tarvitsee syöttää vain uusi arvo. Hankala laskenta kaavoilla jää pois.
- QuickRelease: Varmatoiminen kiinnittyminen ja nopeat pistotyökalun vaihdot.
- Kestävä, kompakti kotelo.
- Toleranssirajojen asetus. Kun ne saavutetaan, se näkyy selkeässä näytössä värin vaihtumisena.
- Erittäin helppo käyttö: kaikki käyttö ja valikko-ohjaus vain 4 painikkeella.
- 2-komponenttikahva, kestää öljyä, rasvaa, polttoainetta, jarrunestettä ja hydrauliöljyä.
- USB-liitäntä datan lukemiseen.
Mittayksiköt: Nm, lbfft, lbfin.
Leikkausdata
Piirustuksen ja kaavan selitys:
L1 = vipuvarren pituus ilman pistotyökalua
l2 = momenttiavaimen säädetty vipuvarsi (stickmått)
l3 = vipuvarren pituus sisältäen tehtaalla asetetun kalibrointivipuvarren
L4 = pistotyökalun vipuvarsi (stickmått)
L = työkalun kokonaispituus
T1 = asetettava vääntömomentti
T2 = määrätty vääntömomentti
Toimitussisältö
Sis. tukeva muovinen säilytyslaukku (koko 100 ja 200) tai tukeva peltikotelo (alkaen koosta 400) sekä 2 paristoa (1,5 V Mignon / AA / LR6).
Erikoislisävarusteet
USB-adapteri, kaapeli jakki-liittimillä, ohjelmisto SENSOMASTER 4.
Huomautus
Taattu vääntömomentin mittaustarkkuus pätee vasta kalibroidulta momenttialueelta standardin DIN EN ISO 6789 mukaisesti.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Momenttiavain |
|---|---|
| Pikavapautus/pikavaihtotoiminto | kyllä |
| Kalibrointi | O1; O1; O1 |
| Resoluutio | 0,1 Nm |
| Testauspöytäkirja | Valmistajan testauspöytäkirja |
| Pidin pistotyökaluille | 22×28 mm |
| Vaihdatettava työkalu | Pistotyökalu |
| Hetkellinen aikaväli | 60 - 600 lbfft |
| Hetkellinen aikaväli | 720 - 7200 lbfin |
| Vivun pituus ilman liitännäistyökalua [l1] | 1157 mm |
| Momenttiavaimen säädetty ulottumamitta [l2] | 55 mm |
| Vipupituus mukaan lukien tehdaskalibroinnin mitta [l3] | 1212 mm |
| Neliökiinnitys | 3/4 tuumaa |
| Maksimivääntömomentti | 800 Nm |
| Datalähtö | USB-liitäntä; USB-liitäntä; USB-liitäntä |
| Sarja | MANOSKOP® 730DR; MANOSKOP® 730DR; MANOSKOP® 730DR |
| Paino | 6492 g |
| Energiansyöttö | Akkukäyttöinen |
| Hetkellinen aikaväli | 80–800 Nm |
| Mukana olevien akkujen lukumäärä | 2 |
| Tuotenro: mukana toimitettavat paristot / akut | 081561 LR6 |
| Normi | DIN EN ISO 6789 |
| Vääntömomentin mittaustarkkuus | ±2 %; ±2 %; ±2 % |
| Palaute | näyttävä; laukaiseva; akustinen signaali; näyttävä; laukaiseva; akustinen signaali; näyttävä; laukaiseva; akustinen signaali |
| Laukaisuperiaate | mekaaninen lyhyenliikkeinen laukaisu |
| Vaihdettava näyttö | Nm; lbfin; lbfft; Nm; lbfin; lbfft; Nm; lbfin; lbfft |
| Laukaisuarvon asetus | digitaalinen, säädettävä |
| Laukaisuarvon säädettävyys | säädettävä |
| Liitäntämuoto | liitostyökaluille (neliökiinnitys) |
| Mittausmenetelmä | vääntömomentti; vääntömomentti; vääntömomentti |
| Vetosuunta | Oikea- ja vasenkätinen veto |
| Lokitettavat tiedot | kyllä |
| Mittaustekniikka | elektroninen |
| Laukaisusignaali | optinen; akustinen; haptinen; optinen; akustinen; haptinen; optinen; akustinen; haptinen |
| Näyttö | digitaalinen |
| Kokonaispituus l | 1253 mm |
| Akkutyyppi | Mignon, AA |
| Asetusten resoluutio | 1 Nm |
| Akkutyyppi | Mignon, AA |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 655290 |
|---|---|
| EAN | 4018754240067 |