Mutterinsirpaleet
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Hydraulisella puristimella jumittuneiden tai ruostuneiden muttereiden (laatu-/lujuusluokka 5–10) halkaisuun ilman, että pultit vaurioituvat. Kaksinkertaisesti kaarevat ja siten käyttökelpoiset myös erittäin vaikeapääsyisissä paikoissa. Karkaistu taltankärki. Mutteri halkaistaan kiristämällä painoruuvia. Kun mutteri on haljennut, painoruuvi kierretään takaisin, minkä jälkeen taltta painetaan vasteeseen asti. Koko M18–M30 ruostumattomille ruuveille – enintään M30 lujuusluokassa 8 sekä enintään M24 lujuusluokassa 10.
Huomautus
Painoruuvi saa koossa M4–M14 olla kiristettynä enintään 60 Nm, koossa M14–M24 enintään 70 Nm ja koossa M18–M30 enintään 50 Nm. Näitä kiristysmomentteja ei saa ylittää. Se voi rikkoa työkalun ja aiheuttaa tapaturmia.
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Mutterinsirpaleet |
|---|---|
| Jänneväli | 27 - 46 mm |
| Muttereille | M18-M30 |
| Kokonaispituus ilman paineruuviä | 210 mm |
| Taltan kärjen leveys | 37 mm |
| Valmistajan merkintä | 56 |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 884900 |
|---|---|
| EAN | 4021176111501 |