Pintakarheusmittari M400 M400
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Pintarakaruusmittari vapaasti koskettavalla anturijärjestelmällä ja automaattisella nollapisteen asetuksella tarkkaan ja standardien mukaiseen pintarakaruuden ja aaltoisuuden mittaukseen.
Langaton Bluetooth-yhteys analyysiyksikön ja käyttölaitteen välillä tarjoaa suuren joustavuuden erilaisten mittaustehtävien suorittamiseen.
Vaihtoehtoisesti käyttö USB-kaapeliyhteyden kautta. Käyttäjä voi työskennellä käyttölaitteella mittauskohdassa, kun analyysiyksikkö on turvallisesti sijoitettuna toiseen paikkaan. Mittausjakso voidaan käynnistää joko analyysiyksiköstä tai paikan päältä käyttölaitteesta. Lisäksi voidaan liittää useita käyttölaitteita samaan analyysiyksikköön ja ohjata niitä erikseen.
- Vapaasti koskettava anturijärjestelmä korkealla tarkkuudella.
- Nopeat mittausvarsien vaihdot magneettisen mittausvarren pitimen ansiosta.
- Suojattu vaurioilta.
- Kohdistus muutamassa sekunnissa moottorikäyttöisen käyttölaitteen korkeussäädön ja automaattisen nollapisteen asetuksen ansiosta.
- Tunnustelupituudet DIN EN ISO 4288 / ASME B46.1 mukaan: 0,48 mm, 0,56 mm, 1,5 mm, 1,75 mm, 4,8 mm, 5,6 mm, 15 mm, 17,5 mm automaattisesti sekä muuttuvasti asetettavissa EN ISO 12085 (MOTIF) mukaan: 1 mm, 2 mm, 4 mm, 8 mm, 12 mm, 16 mm, muuttuvasti asetettavissa.
- Erillisten mittauspituuksien määrä valittavissa 1–5.
- Standardinmukainen suodatin ja mittauspituus valitaan automaattisesti.
- Mittauspituus pituustunnustelussa 0,1–26 mm.
- Vaihekorrekti Gauss-suodatin DIN EN ISO 16610-21 mukaan (korvaa DIN EN ISO 11562) ja erikoissuodatus ISO 13565-1.
- Suuri liikkumisvapaus langattoman Bluetooth-yhteyden ansiosta.
- Selkeä ja helppokäyttöinen kirkkaan värinäytön ansiosta tulosten esitykseen ja käyttäjäopastukseen.
- Mobiilikäyttö verkkovirta- ja akkukäytöllä.
- Kansainvälisesti ajan tasalla kaikilla yleisillä parametreilla DIN/ISO-, JIS-, ASME- ja MOTIF-standardien mukaan sekä monilla sisäänrakennetuilla kielillä.
- Laadukas dokumentointi sisäänrakennetun lämpötulostimen avulla profiilin ja tulosten tulostamiseen.
- Mittauksen päivämäärä ja/tai kellonaika ilmoitetaan.
- Sisäinen muisti noin 40000 mittauksen tuloksille ja 30 profiilille.
- Korkea mittausnopeus muuttumattomalla mittauspistetiheydellä 1 mm/s.
- Mittausohjelmien tallennus.
Toimitussisältö
Analyysiyksikkö MarSurf M400, käyttölaitteella MarSurf SD26 mukaan lukien anturijärjestelmä BFW250, vakiomittausvarsi, 1 rulla lämpöpaperia nro 499510 koko H1, yleisvirtalähde 3 adapterilla, 2 USB-kaapelia (liitäntä PC:hen ja käyttö kaapelilla), käyttöohje ja säilytyslaukku.
Varaosa
Akku nro 499549.
Huomautus
Muut mittausvarret esim. pienille rei’ille ja urille toimitetaan pyynnöstä.
Tekniset tiedot
| Kalibrointi | Q1; Q2 |
|---|---|
| Tuotetyyppi | Pinnan karheusmittari |
| Vaihdettava näyttö | mm / tuuma |
| Analyysiyksikön korkeus | 75 mm |
| Paino, analyysiyksikkö | 1 kg |
| Tunnistusnopeus | 0,2; 0,5; 1 mm/s |
| Analyysiyksikön leveys | 140 mm |
| Mitta-alue pituuden tunnistukselle | 26 mm |
| Analyysiyksikön pituus | 190 mm |
| Cut-off (λcc) | 0,08; 0,25; 0,80; 2,5 mm |
| Energiansyöttö | Akkukäyttöinen |
| Kalibrointi | Q1; Q2 |
| Pintakarheusstandardit | DIN / ISO / JIS / ASME, MOTIF |
| Käyttöyksikön korkeus | 50 mm |
| Cut-off (λcc) | 0,003; 0,010; 0,032; 0,100 tuuma |
| Käyttöyksikön leveys | 70 mm |
| Käyttöyksikön pituus | 130 mm |
| Paino, yksikkö | 0.9 kg |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G499041M400 |
|---|---|
| EAN | 2050001958433 |