Yksihampainen kierrejyrsin 3×D TiAlN
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Korjattu kierreprofiili tarkan sisäkierteen jyrsintään (edellyttää vakaata kiinnitystä). Erittäin vakaa yksihampainen kierrejyrsin, erityisen sopiva hiili-/lasikuituvahvistetulle muoville ja grafiitille. Sopii myös Ti- ja Ni-pohjaisille seoksille sekä karkaistuille teräslaaduille aina 58 HRC:hen asti.
Etu
Selvästi pienempi radiaalinen taipuma kuin monihampaisilla kierrejyrsimillä.
Huomautus
Yksihampainen kierrejyrsin yksinomaan sisäkierteen valmistukseen. Pohjareikä (ja mahdollinen upotus) on oltava jo valmiina!
Hammasprofiilin vuoksi voidaan valmistaa vain nimellinen kierrehalkaisija (= koko) vastaavalla kierteen nousulla (katso taulukko).Rakenne
Sisäinen jäähdytysnesteen syöttö.
Rakenne
Korjattu kierteen profiili tarkan sisäkierteen jyrsintään (edellyttää vakaata kiinnitystä). Erittäin tukeva yksiteräinen kierrejyrsin, erityisen sopiva hiili-/lasikuituvahvisteisille muoveille ja grafiitille. Sopii myös Ti- ja Ni-pohjaisille seoksille sekä karkaistuille teräslaaduille aina 58 HRC:hen asti.
Etu
Selvästi pienempi radiaalinen taipuma kuin moniteräisillä kierrejyrsimillä.
Huomautus
Yksiteräinen kierrejyrsin yksinomaan sisäkierteen valmistukseen. Pohjareikä (ja mahdollinen upotus) on oltava jo valmiina!
Hammasprofiilin vuoksi voidaan valmistaa vain nimelliskierrediameteri (= koko) vastaavalla kierteen nousulla (ks. taulukko).
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Kiinnitys | DIN 6535 HA |
|---|---|
| Varren toleranssi | h6 |
| Käyttö reikätuypin mukaan | Umpireikiin ja läpireikiin |
| Kierrestandardi | DIN 13 |
| Kierretyyppi | M; M-LH |
| Kylkikulma | 60 astetta |
| Käyttö sisällä/ulkona | Sisäinen |
| Materiaalille (värirengas) | vihreä |
| Pinnoite | TiAlN |
| Tuotetyyppi | Kierretappijyrsin |
| Leikkausmateriaali | VHM |
| Halkaisija ⌀ | 6.5 mm |
| Kierteen nousu | 1.25 mm |
| Terien lukumäärä z | 5 |
| Sisäinen jäähdytys | kyllä |
| Lastu-urien lukumäärä | 5 |
| Kierresyvyys | 24 mm |
| Kierrekoko | M8 |
| Syöttö fz teräksessä < 1400 n/mm2 | 0.04 mm |
| Suurin upotussyvyys | 24 mm |
| Varren halkaisija ds | 8 mm |
| Kokonaispituus l | 65 mm |
| Syöttö fz CFK:lle | 0.08 mm |
| Varren pituus ls | 36 mm |
| Poran ⌀ | 6.5 mm |
| Täysprofiili | ei |
| Ulkonemispituus l1 | 24 mm |
| Täysprofiili | ei |
| Kierteen nousu | 1,25 mm |
Media
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 139615 |
|---|---|
| EAN | 4045197585868 |