GARANT Master TM -täyskovametallinen kierteitysjyrsin, kolme profiilia 2×D AlTiN
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
HM-kierteenjyrsin epätasaisella hampaanjaolla ja suuremmalla hampaiden määrällä. Epätasaisen hampaanjaon ansiosta saavutetaan hiljainen käynti ja pitkä työkalun käyttöikä.
Uudelleenkehitetty yleisgeometria ja korkean suorituskyvyn pinnoite käyttöön laajalla materiaalivalikoimalla.
- Voimakkaasti vähentyneet värinät epätasaisen hampaanjaon ansiosta.
- Suurempi hampaiden määrä.
- Uusimman sukupolven AlTiN-pohjainen HIPIMS-pinnoite.
- Korjattu kierreprofiili profiilivääristymien estämiseksi.
Etu
Selvästi pienempi radiaalinen taipuma kuin monihampaisilla kierteenjyrsimillä. Varren aksiaaliset jäähdytysurat optimaalista lastunpoistoa varten.
Käyttötiedot
Sylinterimäiselle Whitworth-putkikierteelle DIN-ISO 228/1 (ei kierretiivistäviin liitoksiin).
Sopii sekä sisä- että ulkokäyttöön.
Huomautus
Muodot HB ja HE voidaan toimittaa samaan hintaan kuin HA.
Muoto HB: tilaa numerolla 139631 + 129100 HB.
Muoto HE: tilaa numerolla 139631 + 129100 HE.
Huomautus
Voidaan käyttää myös kierrekoon G5/8 – G7/8 valmistukseen
Rakenne
Täyskovametallinen kierteitysjyrsin epätasaisella hampaistuksella ja suuremmalla terien määrällä. Epätasaisen hampaistuksen ansiosta saavutetaan hiljainen käynti ja pitkä työkalun käyttöikä.
Uusi universaaligeometria ja suorituskykyinen pinnoite käyttöön laajalla materiaalialueella.
- Tärinät voimakkaasti pienentyneet epätasaisen hampaistuksen ansiosta.
- Lisääntynyt terien määrä.
- Uusimman sukupolven AlTiN-pohjainen HIPIMS-pinnoite.
- Korjattu kierreprofiili profiilivääristymien estämiseksi.
Etu
Selvästi pienempi radiaalinen taipuma kuin moniteräisillä kierteitysjyrsimillä. Varren aksiaaliset jäähdytysurat optimaaliseen lastunpoistoon.
Käyttötiedot
Sylinteriselle Whitworth-putkikierteelle DIN-ISO 228/1 (ei kierretiivistäville liitoksille).
Sopii sekä sisä- että ulkokäyttöön.
Huomautus
Muodot HB ja HE voidaan toimittaa samaan hintaan kuin HA.
Muoto HB: tilaa nro 139631 + 129100 HB.
Muoto HE: tilaa nro 139631 + 129100 HE.
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Kiinnitys | DIN 6535 HA, h6:lla |
|---|---|
| Varren toleranssi | h6 |
| Käyttö reikätuypin mukaan | Umpireikiin ja läpireikiin |
| Kylkikulma | 55 astetta |
| Käyttö sisällä/ulkona | Sisä- ja ulkopuolelta |
| Materiaalille (värirengas) | vihreä |
| Pinnoite | AlTiN |
| Tuotetyyppi | Kierteitysjyrsin |
| Leikkausmateriaali | VHM |
| Sisäinen jäähdytys | kyllä |
| Hammastusjako | epäsäännöllinen |
| Sarja | Master TM; Master TM; Master TM |
| Halkaisija ⌀ | 13.95 mm |
| Kierteen nousu | 1.814 mm |
| Terien lukumäärä z | 6 |
| Sisäinen jäähdytys | kyllä |
| Lastu-urien lukumäärä | 6 |
| Kierresyvyys | 46.4 mm |
| Kierrekoko | G1/2 |
| Varren halkaisija ds | 14 mm |
| Kokonaispituus l | 95 mm |
| Varren pituus ls | 45.9 mm |
| Täysprofiili | kyllä |
| Kierreprofiili | Täysprofiili |
| Leikkuupituus lc | 5.44 mm |
| Käyttö reikätuypin mukaan | Umpireikiin ja läpireikiin |
| Kierrosta tuumaa kohti | 14 |
| Sarja | Master TM; Master TM; Master TM |
| Syöttö fz CFK:lle | 0,12 mm |
| Syöttö fz teräksessä < 1400 n/mm2 | 0,1 mm |
| Ulkonemispituus l1 | 46.4 mm |
| Sarja | Master TM; Master TM; Master TM |
| Käyttö | Sisä ja ulko; Sisä ja ulko; Sisä ja ulko |
Media
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 139631 |
|---|---|
| EAN | 4069515023696 |