Metallikatkaisusaha, karkea HZ, pinnoittamaton
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Kaikki terät on sivuilta vapaahiottu kuppihiomisen ansiosta. Kaikissa koissa, joissa ⌀ 200 mm ja erittäin kapeat terät, on stabilointia varten reikähylsy. Tarkkuus, hammastusmuoto ja sivujen vapaahionta vastaavat DIN 1840 -standardia.
DIN 1838 C karkeahampainen, kaarihammastus muoto C. Korkean suorituskyvyn (HZ) hammastus esi- ja jälkileikkuulla. Esileikkuuhammas on 0,15–0,30 mm korkeammalla kuin jälkileikkuuhammas ja viistetty molemmista hammasnurkista. Näin molemmat hampaat jakavat leikkaustyön.
Käyttötiedot
Soveltuu erityisesti työkappaleiden työstöön, joiden lujuus on matala tai keskitasoinen. Lastua jakavalla hammastusmuodolla saavutetaan korkea leikkuuteho.
Huomaa: Jos työkappaletta ei sahata kokonaan poikki vaan siihen tehdään vain ura, ura ei ole pohjasta täysin tasainen lastua jakavan hammastuksen vuoksi.
Huomautus
Pyöreys- ja aksiaalipoikkeama-arvot ovat huomattavasti parempia kuin DIN 1840:n luvut, joissakin tapauksissa jopa 50 %.
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Tuotetyyppi | Pyörösahanterä |
|---|---|
| Leikkausmateriaali | HSS |
| Sopii materiaalille | Metalli |
| Normi | DIN 1838 |
| Pinnoite | pinnoittamaton |
| Sisäinen jäähdytys | ei |
| Reiän ⌀ | 22 mm |
| ⌀ | 100 mm |
| Paksuus | 2.5 mm |
| Terien lukumäärä z | 50 |
| Suurin sahaussyvyys | 30.25 mm |
| Jyrsintäsyvyys ap max. | 30.25 mm |
| Korjauskerroin fz | 1,5 |
| Varren malli | reiällä |
| Tehollinen leikkuusärmien määrä zeff | 50 |
| Leikkuusyvyys ap | 2.5 mm |
Media
Tuotetiedot
| Tuotenumero | 176000 |
|---|---|
| EAN | 4045197244567 |