Sähköasentajan uraruuvitaltta Kraftform-kahvalla, täysin VDE-eristetty 8 mm
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Kahvat ja terät täyseristetty 1000 V:iin asti standardin DIN EN IEC 60900 / VDE 0682-201 mukaisesti.
Jokainen yksittäinen ruuvitaltta testataan läpilyöntikestävyyden osalta vesihauteessa.
Kartionmuotoisilla ruuvitalttakärjillä varustetut terät on sovitettu ruuviurien standardimitoille. Eristys on läpilyöntikestävyydeltään moninkertainen VDE:n mukaisesti vaadittuun vähimmäiskoestusjännitteeseen nähden. Jokainen tämän tyyppinen ruuvitaltta testataan läpilyöntikestävyyden osalta vesihauteessa.
Kraftform-kahva iskunkestävästä muovista integroiduilla pehmeillä vyöhykkeillä helpottaa vääntömomentin siirtoa ja on siten käsiä ja käsivartta säästävä.
Terä erittäin seostetusta erikoisteräksestä. Mikrohimmennetty kromipinta, mustat ruuvitalttakärjet tai Lasertip-kärjet, kemiallisesti nikkelöidyt (koosta 4 alkaen). Koosta 5,5 alkaen eristyksen ulko-⌀ on sama kuin talttaleveys (edullista ahtaissa tiloissa työskenneltäessä).
Käyttötiedot
Töihin jännitteisiin asti 1000 V.
Sähköasentajan ruuvitaltoille taataan paras käyttöikä, kun niitä käytetään aina täsmälleen niille standardoiduille ruuviurille, joihin ne on tarkoitettu (ks. taulukko-osa). Ruuviurien vaurioituminen estyy tehokkaasti, kun valitaan aina oikea ruuvitaltan koko.
Tekniset tiedot
| Vetoprofiili | Talttapäinen ruuvimeisseli |
|---|---|
| Tuotetyyppi | Ruuvimeisselit |
| Normi | SS EN IEC 60900 / VDE 0682-201 |
| Kokonaispituus | 287 mm |
| Terän pituus | 175 mm |
| Vetoprofiili | Talttapäinen ruuvimeisseli |
| Taltan paksuus a | 1,2 mm |
| Taltan leveys b | 8 mm |
| Talttakärki | lasertip |
| Valmistajan merkintä | 160, VDE |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G6631008 |
|---|---|
| EAN | 4013288191090 |