VIB-STAR-tarkkuushiomalaikka TIMANTTI D×T×H (mm) D126 3 mm 3 mm
Tuotekuvaus
Rakenne
Huippuunsa kehitetyt tasohiontalaikat ja ulkopuoliseen pyöröhiontaan tarkoitetut laikat, joissa on superabrazivi-hioma-aine (CBN tai timantti) fenolihartsisidonnassa. Erittäin luja, tärinän kannalta optimoitu VIB STAR -laikkakeskiö parantaa vaimennusta ja mahdollistaa rauhalliset, toistettavat hiontaprosessit sekä korkean pinnan tasaisuuden.
Timanttipinnoite erittäin tehokkaaseen hiontaan lyhytlastuaville, ei-rautapitoisille materiaaleille, esim. kovametalli, keraamiset materiaalit (PKS), kovapinnoitteet.
- Erittäin suuri tehonlisäys (G-tekijä) verrattuna tavanomaisiin hioma-aineisiin.
- Kiinnittimen tärinää vaimentava rakenne pidentää käyttöikää merkittävästi.
- Jatkuva itse teroittuva vaikutus tasaisen kapasiteetin hyödyntämisen ja syklisen teroituksen poistamisen ansiosta.
Käyttötiedot
- Yleiskäyttöinen kaikille materiaaleille, joiden kovuus on noin 58 HRC (taloudellinen raja).
- Tasohiontaan ja ulkopuoliseen pyöröhiontaan (pituussuuntaiseen hiontaan ja suoraan uppohiontaan).
- Kaikille muotti-, työkalu- ja koneenvalmistuksessa yleisesti käytetyille hiomakoneille, esim. Jung, ABA, Blohm, Elb, Mägerle, Geibel & Hotz, Jones & Shipman.
- Jäähdytys emulsiolla tai hiomaöljyllä on pakollinen.
- Superabrazivi CBN-/timanttihiomalaikkoja käytetään aina enintään puolella laikan leveydestä verrattuna tavanomaisiin hiomalaikkoihin.
Huomautus
Hiomalaikat voidaan ennen ensimmäistä hiontaa oikaista pehmeästä teräksestä olevaa lohkoa vasten, syöttösyvyys noin 0,02 mm. Vaihtoehtoisesti myös oikaisulaitteella nro 599600. Teroita hiomalaikat (sidoksen avaaminen) hiomakivellä nro 599840.
Spesifikaatio
D126C75B-VIB-STAR W-Carbide.
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Levyn ⌀ d | 350 mm |
|---|---|
| Hiontamenetelmä | Ulkopylväshionta; Tasohionta |
| Laikan leveys d | 20 mm |
| Reikä-⌀ h | 127 mm |
| Hioma-aine | Timantti |
| Hionta-aineen nimike | D |
| Spesifikaatio | D126C75B-VIB-STAR W-Carbide |
| Muoto | 1A1 |
| Tuotetyyppi | Katkaisulaikka |
| Hiomapinnan korkeus x | 3 mm |
| Hiomapinnoitteen leveys u | 20 mm |
| Spesifikaatio | D126C75B-VIB-STAR W-Carbide |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G5920603 |
|---|---|
| EAN | 9009012027457 |