VIB-STAR-tarkkuushiomalaikka TIMANTTI D×T×H (mm) D126 3 mm 3 mm
Tuotekuvaus
Malli
Erittäin kehittyneet laikat, joissa on superhiovia hionta-aineita (CBN tai timantti) fenolihartsisidoksessa tasohiontalaikoille ja ulkopuoliseen pyöröhiontaan tarkoitettuihin laikkoihin. Erittäin lujatekoinen, värähtelyoptimoitu VIB STAR -laikkakeskiö edistää hyvää vaimennusta sekä rauhallisia, toistettavia hiontaprosesseja, joissa saavutetaan korkea pinnan tasaisuus.
Timanttipinnoite erittäin tehokkaaseen hiontaan lyhytlastuaville, rautaa sisältämättömille materiaaleille, esim. kovametallille, keraamisille materiaaleille (PKS) ja kovapinnoitteille.
- Erittäin suuri teholisäys (G-tekijä) verrattuna perinteisiin hioma-aineisiin.
- Pidikkeen värähtelyä vaimentava rakenne pidentää käyttöikää merkittävästi.
- Jatkuva itseään teroittava vaikutus tasaisen kapasiteetin hyödyntämisen ansiosta ja syklisen teroituksen poistaminen.
Käyttötiedot
- Yleiskäyttöinen kaikille materiaaleille, joiden kovuus on noin 58 HRC (taloudellinen raja).
- Tasohiontaan ja ulkopuoliseen pyöröhiontaan (pitkittäishionta ja suora syöttöhionta).
- Kaikille muotti-, työkalu- ja koneenrakennuksessa yleisesti käytetyille hiomakoneille, esim. Jung, ABA, Blohm, Elb, Mägerle, Geibel & Hotz, Jones & Shipman.
- Jäähdytys emulsiolla tai hiomaöljyllä vaaditaan.
- Superhiovia CBN-/timanttihiomalaikkoja käytetään aina enintään puolella laikan leveydestä verrattuna tavanomaisiin hiomalaikkoihin.
Huomautus
Hiomalaikat voidaan ennen ensimmäistä hiontaa oikaista pehmeästä teräksestä tehtyä blokkia vasten noin 0,02 mm:n syöttösyvyydellä. Vaihtoehtoisesti myös teroitusyksiköllä nro 599600. Teroita hiomalaikat (sidoksen avaaminen) hiomakivellä nro 599840.
Spesifikaatio
D126C75B-VIB-STAR W-Carbide.
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Levyn ⌀ d | 225 mm |
|---|---|
| Hiontamenetelmä | Ulkopuolinen pyöröhionta; Tasohionta |
| Laikan leveys d | 15 mm |
| Reikä-⌀ h | 51 mm |
| Hioma-aine | Timantti |
| Hionta-aineen nimike | D |
| Spesifikaatio | D126C75B-VIB-STAR W-Carbide |
| Muoto | 1A1 |
| Tuotetyyppi | katkaisulaikka |
| Tuotenimen attribuutti | 225×15×51 |
| Hiomapinnan korkeus x | 3 mm |
| Hiomapinnoitteen leveys u | 15 mm |
| Spesifikaatio | D126C75B-VIB-STAR W-Carbide |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G5920453 |
|---|---|
| EAN | 9003173021330 |