VIB-STAR-tarkkuushiomalaikka TIMANTTI D×T×H (mm) D126 3 mm 3 mm
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Huippuunsa kehitetyt fenolihartsisidoksella varustetut tasohiomalaikat ja ulkopuoliseen pyöröhiomiseen tarkoitetut laikat, joissa on superabrasivi-hioma-aineita (CBN tai timantti). Korkealujuuksinen, tärinälle optimoitu VIB STAR -hiomalaikkakeskiö parantaa vaimennusta ja takaa rauhalliset, toistettavat hiontaprosessit, joissa on suuri pinnan tasaisuus.
Timanttipinnoite erittäin tehokkaaseen hiontaan lyhytsiruisille, rautapitoisuudettomille materiaaleille, esim. kovametallille, keraamisille materiaaleille (PKS) ja kovapinnoitteille.
- Äärimmäinen tehonlisäys (G-tekijä) verrattuna perinteisiin hioma-aineisiin.
- Pidikkeen tärinää vaimentava rakenne pidentää käyttöikää merkittävästi.
- Jatkuva itse-teroittuva vaikutus tasaisen kapasiteetin hyödyntämisen ja syklisen teroituksen poistamisen ansiosta.
Käyttötiedot
- Yleiskäyttöinen kaikille materiaaleille, joiden kovuus on noin 58 HRC (taloudellinen raja).
- Tasohiontaan ja ulkopuoliseen pyöröhiomiseen (pitkittäishionta ja suora sisäänsyöttöhionta).
- Soveltuu kaikkiin yleisiin muotti-, työkalu- ja koneenrakennuksessa käytettäviin hiomakoneisiin, esim. Jung, ABA, Blohm, Elb, Mägerle, Geibel & Hotz, Jones & Shipman.
- Jäähdytys emulsiolla tai hiomaöljyllä on tarpeen.
- Superabrasivi CBN-/timanttihiomalaikkoja käytetään aina enintään puolella laikan leveydestä verrattuna perinteisiin hiomalaikkoihin.
Huomautus
Hiomalaikat voidaan ennen ensimmäistä hiontaa oikaista pehmeästä teräksestä tehtyä blokkia vasten noin 0,02 mm:n syöttösyvyydellä. Vaihtoehtoisesti myös teroitusyksiköllä nro 599600. Teroita hiomalaikat (sidoksen avaaminen) hiomakivellä nro 599840.
Spesifikaatio
D126C75B-VIB-STAR W-Carbide.
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Levyn ⌀ d | 200 mm |
|---|---|
| Hiontamenetelmä | Ulkopylinterihionta; Tasohionta |
| Laikan leveys d | 10 mm |
| Reikä-⌀ h | 51 mm |
| Hioma-aine | Timantti |
| Hionta-aineen nimike | D |
| Spesifikaatio | D126C75B-VIB-STAR W-Carbide |
| Muoto | 1A1 |
| Tuotetyyppi | Katkaisulaikka |
| Hiomapinnan korkeus x | 3 mm |
| Hiomapinnoitteen leveys u | 10 mm |
| Spesifikaatio | D126C75B-VIB-STAR W-Carbide |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G5920403 |
|---|---|
| EAN | 9009012027402 |