VIB-STAR-tarkkuushiomalaikka TIMANTTI D×T×H (mm) D126 3 mm 3 mm
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Huipputekniset tasohiomalaikat ja ulkopuoliseen pyöröhiomiseen tarkoitetut laikat, joissa on superabraasiviset hioma-aineet (CBN tai timantti) fenoplastisidoksessa. Erittäin lujatekoinen, värähtelyoptimoitu VIB STAR -hiomalaikkakeskiö parantaa vaimennusta ja mahdollistaa rauhalliset, toistettavat hiontaprosessit korkealla pinnanlaadulla.
Timanttipinnoite erittäin tehokkaaseen hiontaan lyhytsiruavilla, rautapitoisilla materiaaleilla, esim. kovametallilla, keraamisilla materiaaleilla (PKS) sekä kovapinnoitteilla.
- Äärimmäinen tehon lisäys (G-tekijä) verrattuna tavanomaisiin hioma-aineisiin.
- Pidikkeen tärinää vaimentava rakenne pidentää käyttöikää merkittävästi.
- Jatkuva itsestään teroittuva vaikutus tasaisen kapasiteetin hyödyntämisen ja syklisen teroituksen eliminoinnin ansiosta.
Käyttötiedot
- Yleiskäyttöinen kaikille materiaaleille, joiden kovuus on noin 58 HRC (taloudellinen raja).
- Tasohiontaan ja ulkopuoliseen pyöröhiomiseen (pitkittäishionta ja suora uppohionta).
- Soveltuu kaikkiin tavanomaisiin hiomakoneisiin muotti-, työkalu- ja koneenrakennuksessa, esim. Jung, ABA, Blohm, Elb, Mägerle, Geibel & Hotz, Jones & Shipman.
- Jäähdytys emulsiolla tai hiomaöljyllä on tarpeen.
- Superabraasivisia CBN-/timanttihiomalaikkoja käytetään aina enintään puolella laikan leveydellä verrattuna tavanomaisiin hiomalaikkoihin.
Huomautus
Hiomalaikat voidaan ennen ensimmäistä hiontaa oikaista pehmeästä teräksestä valmistettua kappaletta vasten noin 0,02 mm:n syöttösyvyydellä. Vaihtoehtoisesti voidaan käyttää myös teroitusyksikköä nro 599600. Teroita hiomalaikat (sidoksen avaaminen) hiomakivellä nro 599840.
Määrittely
D126C75B-VIB-STAR W-Carbide.
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Levyn ⌀ d | 300 mm |
|---|---|
| Hiontamenetelmä | Ulkopuolinen pyöröhionta; Tasohionta |
| Laikan leveys d | 20 mm |
| Reikä-⌀ h | 127 mm |
| Hioma-aine | Timantti |
| Hionta-aineen nimike | D |
| Spesifikaatio | D126C75B-VIB-STAR W-Carbide |
| Muoto | 1A1 |
| Tuotetyyppi | Katkaisulaikka |
| Hiomapinnan korkeus x | 3 mm |
| Hiomapinnoitteen leveys u | 20 mm |
| Spesifikaatio | D126C75B-VIB-STAR W-Carbide |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G5920553 |
|---|---|
| EAN | 9003173021309 |