VIB-STAR-tarkkuushiomalaikka CBN D×T×H (mm) B126 3 mm 3 mm
Tuotekuvaus
Rakenne
Erittäin kehittyneet tasohiontalaikat ja ulkopuoliseen pyöröhiontaan tarkoitetut laikat, joissa on superabraziviset hioma-aineet (CBN tai timantti) fenoplastisidoksella. Erittäin luja, värähtelyoptimoitu hiomalaikan napa VIB STAR takaa hyvän vaimennuksen sekä rauhalliset, toistettavat hiontaprosessit ja korkean pinnan tasaisuuden.
CBN-pinnoite erittäin tehokkaaseen hiontaan pitkää lastua muodostaville, rautapitoisille materiaaleille, esim. karkaistuille runsasseosteisille kromiteräksille ja HSS-materiaaleille (mukaan lukien jauhemetallurgiset laadut) sekä nikkelipohjaisille seoksille.
- Erittäin suuri tehonlisäys (G-tekijä) verrattuna perinteisiin hioma-aineisiin.
- Pidikkeen värähtelyjä vaimentava rakenne pidentää käyttöikää huomattavasti.
- Jatkuva itse-teroitusvaikutus tasaisen kapasiteetin käytön ansiosta ja syklisen teroituksen poistamisen myötä.
Käyttötiedot
- Yleiskäyttöinen kaikille materiaaleille, joiden kovuus on n. 58 HRC (taloudellinen raja).
- Tasohiontaan ja ulkopuoliseen pyöröhiontaan (pitkittäishionta ja suora pistohionta).
- Kaikille tavallisesti käytössä oleville hiomakoneille muotti-, työkalu- ja koneenrakennuksessa, esim. Jung, ABA, Blohm, Elb, Mägerle, Geibel & Hotz, Jones & Shipman.
- Jäähdytys emulsiolla tai hiontaöljyllä on tarpeen.
- Superabrazivisia CBN-/timanttihiomalaikkoja käytetään aina enintään puolella laikan leveydestä verrattuna perinteisiin hiomalaikkoihin.
Huomautus
Hiomalaikat voidaan ennen ensimmäistä hiontaa oikaista pehmeästä teräksestä valmistettua palikkaa vasten syöttösyvyydellä noin 0,02 mm. Vaihtoehtoisesti myös teroitusyksiköllä nro 599600. Teroita hiomalaikat (sidoksen avaaminen) hiomakivellä nro 599840.
Spesifikaatio
B126C50B-VIB-STAR HSS
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Levyn ⌀ d | 300 mm |
|---|---|
| Hiontamenetelmä | Ulkopuolinen pyöröhionta; tasohionta |
| Laikan leveys d | 20 mm |
| Reikä-⌀ h | 127 mm |
| Hioma-aine | Kuutiollinen boorinitridi |
| Hionta-aineen nimike | CBN |
| Spesifikaatio | B126C50B-VIB-STAR HSS |
| Muoto | 1A1 |
| Tuotetyyppi | Katkaisulaikka |
| Hiomapinnan korkeus x | 3 mm |
| Hiomapinnoitteen leveys u | 20 mm |
| Spesifikaatio | B126C50B-VIB-STAR HSS |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G5920253 |
|---|---|
| EAN | 9003173021378 |