VIB-STAR-tarkkuushiomalaikka CBN D×T×H (mm) B126 3 mm 3 mm
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Korkealle kehitetyt, superabrasiivisilla hioma-aineilla (CBN tai timantti) fenolihartsisidoksella varustetut tasohiomalaikat ja ulkopuoliseen pyöröhiomiseen tarkoitetut laikat. Erittäin luja, värähtelyoptimoitu hiomalaikan napa VIB STAR edistää hyvää vaimennusta sekä rauhallisia, toistettavia hiontaprosesseja korkealla pinnantasaisuudella.
CBN-pinnoite erittäin tehokkaaseen hiontaan pitkälastuisille, rautapitoisille materiaaleille, esim. karkaistuille korkeaseosteisille kromiteräksille ja HSS-materiaaleille (myös jauhemetallurgiset laadut) sekä nikkelipohjaisille seoksille.
- Erittäin suuri tehonlisäys (G-kerroin) verrattuna tavanomaisiin hioma-aineisiin.
- Pidikkeen värähtelyä vaimentava rakenne lisää käyttöikää huomattavasti.
- Jatkuva itse-teroittuva vaikutus tasaisen kapasiteetin hyödyntämisen ja syklisen teroituksen poistamisen ansiosta.
Käyttötiedot
- Yleiskäyttöinen kaikille materiaaleille, joiden kovuus on noin 58 HRC (taloudellinen raja).
- Tasohiontaan ja ulkopuoliseen pyöröhiomiseen (pituushiominen ja suora pistohionta).
- Sopii kaikkiin yleisiin muotti-, työkalu- ja koneenrakennuksen hiomakoneisiin, esim. Jung, ABA, Blohm, Elb, Mägerle, Geibel & Hotz, Jones & Shipman.
- Jäähdytys emulsiolla tai hiomaöljyllä vaaditaan.
- Superabrasiivisia CBN-/timanttihiomalaikkoja käytetään aina enintään puolella laikan leveydestä verrattuna tavanomaisiin hiomalaikkoihin.
Huomautus
Hiomalaikat voidaan ennen ensimmäistä hiontaa oikaista pehmeästä teräksestä tehtyä lohkoa vasten syöttösyvyydellä noin 0,02mm. Vaihtoehtoisesti myös teroitusyksiköllä nro 599600. Teroita hiomalaikat (sidoksen avaaminen) hiomakivellä nro 599840.
Spesifikaatio
B126C50B-VIB-STAR HSS
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Levyn ⌀ d | 400 mm |
|---|---|
| Hiontamenetelmä | Ulkopuolinen pyöröhionta; Tasohionta |
| Laikan leveys d | 20 mm |
| Reikä-⌀ h | 127 mm |
| Hioma-aine | Kuutiollinen boorinitridi |
| Hionta-aineen nimike | CBN |
| Spesifikaatio | B126C50B-VIB-STAR HSS |
| Muoto | 1A1 |
| Tuotetyyppi | Katkaisulaikka |
| Hiomapinnan korkeus x | 3 mm |
| Hiomapinnoitteen leveys u | 20 mm |
| Spesifikaatio | B126C50B-VIB-STAR HSS |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G5920353 |
|---|---|
| EAN | 9009012027389 |